V Kynšperku chtějí za peníze z Evropské unie opravit Staré náměstí.

V Kynšperku chtějí za peníze z Evropské unie opravit Staré náměstí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Z peněz Evropské unie se bude v kraji stavět bazén i historický pisoár

  • 2
Až do roku 2013 mohou obce a města získávat peníze z Evropské unie, po tomto datu bude na dotace mnohem těžší dosáhnout. I proto mají starostové z Karlovarského kraje pro letošní rok smělé plány.

Tak třeba ve Svatavě chtějí za pomoci peněz z Evropské unie na historickém mostě opravit unikátní pisoár.

Co plánují v kraji

Karlovy Vary
Revitalizace veřejných prostranství ve Staré Roli - zvelebení Dvořákovy ul. a prostranství v Karlovarské ul. (42 163 122 korun).  Vyhlášení výzvy k získání dotace pro občany ohledně regenerace bytových domů ve Staré Roli (cca 6,5 milionu).

Sokolov
Rekonstrukce čistírny odpadních vod za více než sto milionů korun.


Schváleno už mají 28 milionů na cyklostezku do Bavorska.

Toužim
Zkusí letos získat dotaci na rekonstrukci náměstí.

Horní Slavkov
Zateplení základní a mateřské školy.

Kynšperk
Připravují rekonstrukci Starého náměstí, veřejných komunikací a parkovacích míst. To vše asi za 40 milionů.

Lázně Kynžvart
Chtějí opravit silnice a chodníky.

Krásná
Připravují projekt na zateplení domů.

Svatava
Oprava historického mostu.

Bečov nad Teplou
Výměna dlažby v centru Bečova v památkové zóně.

Vintířov
Zametací vůz za čtyři miliony.

"Jde o malý kamenný objekt z daleké minulosti. Velký je asi jako dvě nynější TOI toalety. Zařízení bylo kdysi funkční a vše z něj končilo v řece. Funkční už nebude, ale opravit bychom ho chtěli. Pisoár s mostem tvoří krásný celek," přibližuje starostka Svatavy Kateřina Telínová.

Podobné plány mají i jinde v regionu, všude počítají s penězi z Evropské unie. Kromě gigantických akcí, které si mohou dovolit především větší města, soustřeďují malé obce síly hlavně na mnohdy chybějící kanalizaci, chodníky, veřejné osvětlení či obnovu historických staveb.

Velmi úspěšní v získávání dotací jsou doposud ve Velké Hleďsebi. "Když to vyjde, tak do roku 2013 postavíme za 400 milionů vědeckotechnický park. Máme přislíbených třicet pět milionů korun na sanaci velkého průmyslového areálu a nechybí ani další malé akce," uvedl starosta Velké Hleďsebe Vítězslav Padevět.

Karlovy Vary dokonce vytvořily v rámci čerpání evropských dotací plán rozvoje města. Ten má být strategickým dokumentem důležitým nejenom pro město samotné, ale i pro region.

"V rámci programu čerpáme peníze na koupaliště Rolava, Meandr Ohře, bazén u KV Areny, míčovou halu a Vesničku bezpečí," řekla mluvčí karlovarského magistrátu Michaela Kousalová.

Ne všude ale podobné dotace vítají, někde se o ně ani nesnaží. "Dotacím se vyhýbám jako čert kříži," uvedl starosta Jenišova Ivan Truksa.

"Obce, které mají příjmy pod deset tisíc na obyvatele, mají problémy se spolufinancováním. Není to samozřejmě všude stejné, ale obecně ano. Pánbůh tedy kydá na větší hromadu," míní Truksa.