Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky zkratce přes Německo budou lidé snadněji cestovat za prací

  9:15aktualizováno  9:15
Karlovarský kraj společně se saským okresem Vogtland se chystá vzkřísit trasu z Plesné do Aše. Pokud přijde evropská dotace, mohla by zkratka přes Německo fungovat do dvou let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nápad obnovit kdysi hojně využívanou silniční trasu z Plesné do Aše přes německý Bad Brambach začíná dostávat konkrétnější obrysy. Pro česká i německá města je nová silnice nadějí na zvýšení turistického ruchu a prosperity.

„Pro nás je to zásadní záležitost. Města Plesná a Bad Brambach spolu v historii spolupracovala a na to se nám podařilo navázat. Navštěvují se děti ve školkách, žáci škol i obyvatelé. Do Německa se jezdí za nákupy i za prací, do města přicházejí němečtí turisté. Díky nové silnici bychom mohli tuto spolupráci ještě zintenzivnit,“ přiblížil plány do budoucna starosta Plesné Petr Schaller.

V současné době vede do Německa pouze úzká asfaltová stezka pro pěší a cyklisty. To je problém například pro hosty nedalekých lázní Bad Elster, kteří při cestě automobilem musí použít oficiální přechod. Odtud často zamíří například do Chebu či Františkových Lázní, a Plesnou tak minou.

„Určitě by to ve městě povzbudilo turistický ruch. Zároveň s rozšířením přibližně kilometr dlouhé stezky na hranice se počítá i s úpravami náměstí, kde by měl vzniknout nový kruhový objezd. Na řadu přijde i oprava mostu přes potok. Vyrostou tu nová parkovací místa a v plánu je i rekonstrukce veřejného osvětlení. Navíc by se na tamním potoce Plesná v rámci projektu realizovala protipovodňová opatření,“ vysvětlil starosta.

Zkratkou do Aše a pak hned na německou dálnici

Zkratka přes Německo by byla výhodná i při cestě do přibližně 8 kilometrů vzdálené Aše. V současné době je trasa víc než třikrát delší a trvá přes půl hodiny. Z Aše je to navíc co by kamenem dohodil do Selbu a odtud už jen krůček na německou dálniční síť.

„Tuto iniciativu samozřejmě podporujeme. Nová silnice povede k rozvoji cestovního ruchu, naši lidé se navíc rychleji dostanou do dalších částí našeho okresu, na Plesensko a Lubsko,“ řekl starosta Aše Dalibor Blažek.

O nové spojení mají zájem i v Německu. Důkazem je dohoda o obnově historického přeshraničního spojení Plesná - Bad Brambach - Aš, kterou před časem zástupci české a německé strany podepsali v Bad Brambachu.

Partnery projektu jsou na české straně Karlovarský kraj, správa a údržba silnic kraje a město Plesná. Na straně německé pak dohodu podpisem stvrdil prezident okresu Vogtland Rolf Keil a připojili se i političtí představitelé obce Bad Brambach.

„Doufám, že nebude dlouho trvat a my se budeme moci projet po nově obnovené silnici, která umožní občanům nejen snadněji cestovat za prací, ale také poznávat nová místa v našich regionech,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik.

Projekt, na který by kraj chtěl z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko získat více než sto milionů korun, by měl být předložen ke schválení na jaře příštího roku. Pokud kraj s žádostí uspěje, mohla by být nová silnice hotova již na jaře roku 2017.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz