Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky zkratce přes Německo budou lidé snadněji cestovat za prací

  9:15aktualizováno  9:15
Karlovarský kraj společně se saským okresem Vogtland se chystá vzkřísit trasu z Plesné do Aše. Pokud přijde evropská dotace, mohla by zkratka přes Německo fungovat do dvou let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nápad obnovit kdysi hojně využívanou silniční trasu z Plesné do Aše přes německý Bad Brambach začíná dostávat konkrétnější obrysy. Pro česká i německá města je nová silnice nadějí na zvýšení turistického ruchu a prosperity.

„Pro nás je to zásadní záležitost. Města Plesná a Bad Brambach spolu v historii spolupracovala a na to se nám podařilo navázat. Navštěvují se děti ve školkách, žáci škol i obyvatelé. Do Německa se jezdí za nákupy i za prací, do města přicházejí němečtí turisté. Díky nové silnici bychom mohli tuto spolupráci ještě zintenzivnit,“ přiblížil plány do budoucna starosta Plesné Petr Schaller.

V současné době vede do Německa pouze úzká asfaltová stezka pro pěší a cyklisty. To je problém například pro hosty nedalekých lázní Bad Elster, kteří při cestě automobilem musí použít oficiální přechod. Odtud často zamíří například do Chebu či Františkových Lázní, a Plesnou tak minou.

„Určitě by to ve městě povzbudilo turistický ruch. Zároveň s rozšířením přibližně kilometr dlouhé stezky na hranice se počítá i s úpravami náměstí, kde by měl vzniknout nový kruhový objezd. Na řadu přijde i oprava mostu přes potok. Vyrostou tu nová parkovací místa a v plánu je i rekonstrukce veřejného osvětlení. Navíc by se na tamním potoce Plesná v rámci projektu realizovala protipovodňová opatření,“ vysvětlil starosta.

Zkratkou do Aše a pak hned na německou dálnici

Zkratka přes Německo by byla výhodná i při cestě do přibližně 8 kilometrů vzdálené Aše. V současné době je trasa víc než třikrát delší a trvá přes půl hodiny. Z Aše je to navíc co by kamenem dohodil do Selbu a odtud už jen krůček na německou dálniční síť.

„Tuto iniciativu samozřejmě podporujeme. Nová silnice povede k rozvoji cestovního ruchu, naši lidé se navíc rychleji dostanou do dalších částí našeho okresu, na Plesensko a Lubsko,“ řekl starosta Aše Dalibor Blažek.

O nové spojení mají zájem i v Německu. Důkazem je dohoda o obnově historického přeshraničního spojení Plesná - Bad Brambach - Aš, kterou před časem zástupci české a německé strany podepsali v Bad Brambachu.

Partnery projektu jsou na české straně Karlovarský kraj, správa a údržba silnic kraje a město Plesná. Na straně německé pak dohodu podpisem stvrdil prezident okresu Vogtland Rolf Keil a připojili se i političtí představitelé obce Bad Brambach.

„Doufám, že nebude dlouho trvat a my se budeme moci projet po nově obnovené silnici, která umožní občanům nejen snadněji cestovat za prací, ale také poznávat nová místa v našich regionech,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik.

Projekt, na který by kraj chtěl z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko získat více než sto milionů korun, by měl být předložen ke schválení na jaře příštího roku. Pokud kraj s žádostí uspěje, mohla by být nová silnice hotova již na jaře roku 2017.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Úbytek lůžek ohrožuje pacienty, píší sestry. Vedení nemocnice nesouhlasí

Ilustrační foto.

Úbytek nemocničních lůžek začíná dopadat na pacienty v Karlovarském kraji. V otevřeném dopise na to upozorňuje...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

INDEX NOSLUŠ s.r.o.
Skladník s VZV (průkaz není podmínkou) až 24.000 Kč/m #kx3wn

INDEX NOSLUŠ s.r.o.
Karlovarský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz