Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za machinace v umělecké škole zaplatí Horní Slavkov 1,5 milionu

  9:48aktualizováno  9:48
Podvody s počty žáků v Základní umělecké škole v Horním Slavkově na Sokolovsku mají první vážné důsledky. Škola dostala koncem března od Karlovarského kraje platební výměr na částku 1,5 milionu korun. Jde o část státní dotace, kterou neoprávněně čerpala prostřednictvím krajského úřadu na fiktivní žáky.
Podle ředitele hornoslavkovské ZUŠ Jana Zapfa se kauza na pověsti umělecké školy nepodepsala. Zapsáno je celkem 379 žáků (maximum je 380) a ti zaznamenávají úspěchy v různých soutěžích. (ilustrační snímek)

Podle ředitele hornoslavkovské ZUŠ Jana Zapfa se kauza na pověsti umělecké školy nepodepsala. Zapsáno je celkem 379 žáků (maximum je 380) a ti zaznamenávají úspěchy v různých soutěžích. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Uvedené peníze získala ZUŠ jako dotaci v letech 2009 až 2012 na studium žáků, které ale ve skutečnosti neučila.

Za podvod s počty žáků v ZUŠ Horní Slavkov nakonec zřejmě tvrdě zaplatí zřizovatel školy, tedy město. Nový ředitel Jan Zapf už se obrátil na radnici s žádostí o pomoc. Radní minulý týden vzali platební výměr na vědomí a schválili další postup. Zkusí nejdříve požádat o prominutí sankce.

"Když neuspějeme, uvolníme částku z rozpočtu města, aby škola mohla platební výměr uhradit. Pokud bychom ji v tom nechali samotnou, znamenalo by to prakticky její likvidaci. Ona volných 1,5 milionu korun nemá," řekl starosta Horního Slavkova Martin Kasal.

Na odvolání je čas do 30. dubna. "Pokud se škola do té doby neodvolá, musí do 15. května zaplatit," uvedla mluvčí kraje Andrea Bocková.

Částka 1,5 milionu korun představuje třetinu ročního rozpočtu ZUŠ. "Kdybychom museli platit sami, znamenalo by to omezení provozu školy, což by se dotklo žáků i kantorů," nastínil možné potíže ředitel Jan Zapf.

Že umělecká škola nadsazuje počty žáků, aby na ně mohla brát tučnější státní dotace, se provalilo vloni na jaře. Pochybení potvrdila kontrola z České školní inspekce a pak i z krajského úřadu.

Třeba ve školním roce 2009/2010 vykazovala tehdejší ředitelka Olga Müllerová, že má kapacitu 380 žáků zcela plnou. Hudební, výtvarný a taneční obor však navštěvovalo celkem o 34 školáků méně. V situaci, kdy na jednoho žáka stát přispíval normativem od šesti do 20 tisíc korun ročně (podle druhu oboru), se neoprávněně vyplacená dotace, a tedy škoda, vyšplhala na 451 tisíc.

Podobné to bylo o rok později - podvod za 374 tisíc. Ve školním roce 2011/2012 dosáhly machinace vrcholu. Účetně si škola přidala 73 žáků, což představovalo neoprávněný příjem 819 tisíc korun.

Bývalá ředitelka dostala výpověď

Například vůbec nesouhlasily počty studentů zapsaných v tzv. kmenových výkazech s počty v předložených třídních knihách. ZUŠ u mnoha desítek žáků neevidovala přihlášky ke studiu. Nevedla katalogy, do nichž se zapisuje průběh vzdělávání žáků.

Některým dospělým studentům přepisovala rodná čísla a omlazovala je, aby na ně mohla brát dotace.

Policie kauzu od loňského jara stále vyšetřuje a dosud ji neuzavřela. "Případ je ve fázi prověřování, žádná osoba není obviněna," řekla policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Právě na trestní řízení město spoléhá. Soud by mohl viníkovi nařídit, aby škodu zaplatil.

Slavkovští radní po odhalení průšvihu už vloni na konci dubna odvolali ředitelku Müllerovou z funkce. Ona od té doby marodila, až nedávno se vrátila do školy. Dostala hned výpověď pro nadbytečnost a teď jí běží výpovědní lhůta.

"Není tu pro ni volné místo, učitelská kapacita je plná," vysvětlil nový šéf Zapf. Tvrdí, že oproti očekávání se kauza na pověsti umělecké školy nepodepsala. Zapsáno je celkem 379 žáků (maximum je 380) a ti zaznamenávají úspěchy v různých soutěžích. "Letošní školní rok je úplně úžasný," libuje si ředitel.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Pojede Kreuziger Giro? Nesmím ani naznačovat, řekl s úsměvem

Roman Kreuziger

Při té otázce se na tiskové konferenci usměje a na chvíli zamyslí. „Nesmím ani naznačovat,“ prohodí po chvíli šibalsky....

Další z rubriky

VIDEO: Zámecká sezona se ponese v duchu diplomacie

Kurátorka Petra Jadlovská ukazuje na kynžvartském zámku část předmětů z...

Návštěvnost památek v Bečově, Kynžvartu a Valči stále roste. Vloni navštívilo státní zámky a hrady v kraji více než 120...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Najdete na iDNES.cz