Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za machinace v umělecké škole zaplatí Horní Slavkov 1,5 milionu

  9:48aktualizováno  9:48
Podvody s počty žáků v Základní umělecké škole v Horním Slavkově na Sokolovsku mají první vážné důsledky. Škola dostala koncem března od Karlovarského kraje platební výměr na částku 1,5 milionu korun. Jde o část státní dotace, kterou neoprávněně čerpala prostřednictvím krajského úřadu na fiktivní žáky.
Podle ředitele hornoslavkovské ZUŠ Jana Zapfa se kauza na pověsti umělecké školy nepodepsala. Zapsáno je celkem 379 žáků (maximum je 380) a ti zaznamenávají úspěchy v různých soutěžích. (ilustrační snímek)

Podle ředitele hornoslavkovské ZUŠ Jana Zapfa se kauza na pověsti umělecké školy nepodepsala. Zapsáno je celkem 379 žáků (maximum je 380) a ti zaznamenávají úspěchy v různých soutěžích. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Uvedené peníze získala ZUŠ jako dotaci v letech 2009 až 2012 na studium žáků, které ale ve skutečnosti neučila.

Za podvod s počty žáků v ZUŠ Horní Slavkov nakonec zřejmě tvrdě zaplatí zřizovatel školy, tedy město. Nový ředitel Jan Zapf už se obrátil na radnici s žádostí o pomoc. Radní minulý týden vzali platební výměr na vědomí a schválili další postup. Zkusí nejdříve požádat o prominutí sankce.

"Když neuspějeme, uvolníme částku z rozpočtu města, aby škola mohla platební výměr uhradit. Pokud bychom ji v tom nechali samotnou, znamenalo by to prakticky její likvidaci. Ona volných 1,5 milionu korun nemá," řekl starosta Horního Slavkova Martin Kasal.

Na odvolání je čas do 30. dubna. "Pokud se škola do té doby neodvolá, musí do 15. května zaplatit," uvedla mluvčí kraje Andrea Bocková.

Částka 1,5 milionu korun představuje třetinu ročního rozpočtu ZUŠ. "Kdybychom museli platit sami, znamenalo by to omezení provozu školy, což by se dotklo žáků i kantorů," nastínil možné potíže ředitel Jan Zapf.

Že umělecká škola nadsazuje počty žáků, aby na ně mohla brát tučnější státní dotace, se provalilo vloni na jaře. Pochybení potvrdila kontrola z České školní inspekce a pak i z krajského úřadu.

Třeba ve školním roce 2009/2010 vykazovala tehdejší ředitelka Olga Müllerová, že má kapacitu 380 žáků zcela plnou. Hudební, výtvarný a taneční obor však navštěvovalo celkem o 34 školáků méně. V situaci, kdy na jednoho žáka stát přispíval normativem od šesti do 20 tisíc korun ročně (podle druhu oboru), se neoprávněně vyplacená dotace, a tedy škoda, vyšplhala na 451 tisíc.

Podobné to bylo o rok později - podvod za 374 tisíc. Ve školním roce 2011/2012 dosáhly machinace vrcholu. Účetně si škola přidala 73 žáků, což představovalo neoprávněný příjem 819 tisíc korun.

Bývalá ředitelka dostala výpověď

Například vůbec nesouhlasily počty studentů zapsaných v tzv. kmenových výkazech s počty v předložených třídních knihách. ZUŠ u mnoha desítek žáků neevidovala přihlášky ke studiu. Nevedla katalogy, do nichž se zapisuje průběh vzdělávání žáků.

Některým dospělým studentům přepisovala rodná čísla a omlazovala je, aby na ně mohla brát dotace.

Policie kauzu od loňského jara stále vyšetřuje a dosud ji neuzavřela. "Případ je ve fázi prověřování, žádná osoba není obviněna," řekla policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Právě na trestní řízení město spoléhá. Soud by mohl viníkovi nařídit, aby škodu zaplatil.

Slavkovští radní po odhalení průšvihu už vloni na konci dubna odvolali ředitelku Müllerovou z funkce. Ona od té doby marodila, až nedávno se vrátila do školy. Dostala hned výpověď pro nadbytečnost a teď jí běží výpovědní lhůta.

"Není tu pro ni volné místo, učitelská kapacita je plná," vysvětlil nový šéf Zapf. Tvrdí, že oproti očekávání se kauza na pověsti umělecké školy nepodepsala. Zapsáno je celkem 379 žáků (maximum je 380) a ti zaznamenávají úspěchy v různých soutěžích. "Letošní školní rok je úplně úžasný," libuje si ředitel.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz