Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za porušení zavíračky padají v Chodově pokuty, hospodští mluví o raziích

  9:42aktualizováno  9:42
Vyhláška o povinné zavírací době restaurací a heren v Chodově na Sokolovsku vyvolala ve městě zděšení. Městská policie udělila první pokuty, hospodští mluví o raziích a nepřiměřených kontrolách.

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

K těm prý dochází jen několik minut po 22. hodině, kdy z hospod odcházejí poslední hosté a další personál dovnitř nevpouští.

"Městská policie si ke kontrolám zve Policii ČR, aby si mohla vynutit vstup do už zamčených lokálů. Vzkázali mi, že se mnou zahájí správní řízení. Vadí mi, že u toho asistuje také státní policie, místo aby vyšetřovala vážnou trestnou činnost," poznamenala Iveta Hauzrová, majitelka restaurace U koupaliště.

Jiní restauratéři dostali napomenutí za to, že policie našla v zamčeném lokálu třeba i jen dva poslední hosty. "Obestoupí všechny vchody a dávají si vysílačkami echo. Je to přehnaná represe," řekl jeden z hostinských.

I místostarosta Patrik Pizinger výhrady tohoto druhu zaznamenal. Podle něho není úkolem strážníků šikanovat, ale dohlížet na dodržování vyhlášky. Vyslovil se pro jistou míru tolerance.

Sankce se zatím pohybovaly kolem jednoho tisíce korun za opakování přestupku. Podle velitele strážníků Ladislava Staňka mohou být ale pokuty příště mnohem vyšší - až 200 tisíc korun ve správním řízení.

Po Chodově už koluje petice za změnu tvrdých pravidel. Navrhuje, aby se ve všední den zavíračka posunula na 24 hodinu a o víkendu na druhou hodinu ranní.

Někteří hospodští čekají, zda jim městská rada 24. ledna schválí výjimky, aby mohli mít otevřeno déle. Radní na minulém zasedání schválili výjimky pro pořádání konkrétních akcí - kulturnímu domu pro plesy a Spartě pro diskotéky.

Místostarosta Pizinger se začal s hospodskými scházet a jednat s nimi o jejich výhradách. Mnohým vadí, že je radnice hodila do jednoho pytle i s problémovými hernami a nespravedlivě omezila podnikání.

"Jednáním s majiteli restaurací se nebráním, petici je možné brát jako základ návrhů k diskusi. Ale mluvit o přepracování vyhlášky je brzy," řekl Pizinger. Prioritou pro něho zůstává zachování pořádku ve městě.

Vyhláška se dotkne i sportovních fanoušků

Vyhláška se dotkla třeba velkého oddílu šipkařů, kteří trénují v rodinném podniku Miloše Petrželky. "My přitom reprezentujeme město na republikové úrovni i v Evropě," říkají.

Je jasné, že zavírací doba dopadne i na sportovní fandy. Ti byli zvyklí sledovat v barech večerní přenosy fotbalu. Blíží se mistrovství světa v hokeji, evropský šampionát v kopané a letní olympiáda. "Lidé se podívají na poločas a půjdou domů," řekl Miloš Petrželka.

Na rozdíl od hostinských a štamgastů jsou strážníci z účinku vyhlášek naprosto nadšeni. Od 2. ledna projíždějí městem, které ve všední den po 22 hodině ztichne.

"Nebe a dudy. Je klid. Rozvázaly se nám ruce pro zpracovávání případů, které jsme dříve museli odsouvat na později. Daleko lépe můžeme kontrolovat problémové osoby, které se tu pohybují," řekl velitel Staněk.

Věří, že vedení města ze stanoveného kurzu neuhne. Městská policie si všimla, že z Chodova odjeli lidé, kteří se večer přesouvali mezi restauracemi a snažili se prodávat lup nebo vytipovat na parkovišti auto vhodné k vykradení.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz