Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ryby hynuly ve vodě znečištěné louhem, nikdo se k němu ale nehlásí

  16:31aktualizováno  16:31
Odborníci ani úředníci nezjistili, co nebo kdo je viníkem víkendového úhynu desítek ryb v Kyselce na soutoku Lomnického potoka a Ohře. Hasiči míní, že se do vody dostal louh. Zaměstnanci blízké restaurace, kteří si schovali vzorky ryb, se obrátí na inspekci životního prostředí.

Na leklé ryby upozornili vodáci. Kvalitu vody v potoce pak prověřili hasiči. Našli louh. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarští hasiči se speciální chemickou soupravou přijeli v neděli odpoledne jako první na místo, kde vodáci ze Slovenska objevili na hladině Ohře leklé pstruhy a další ryby.

"Z odebraných vzorků na soutoku Ohře a Lomnického potoka naměřili hasiči oproti normálu zvýšenou zásaditost vody. Dostala se do ní zřejmě neznámá látka na bázi louhu. Nad stáčírnou Karlovarských minerálních vod už ryby plavaly v čistém prostředí," řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Dovede si představit, že se do vody mohla dostat třeba autobaterie s náplní louhu. Podobný odpad nacházejí vodáci pravidelně při každoročním úklidu řeky Ohře.

Mluvčí chomutovského Povodí Ohře Jan Svejkovský oznámil, že je pravděpodobné, že ryby měly ve vodě vzhledem k nízkým průtokům málo vzduchu, takže začaly hynout. "Ale je otázka, jestli něco nepodpořilo kyslíkový deficit. Původce havárie na vodním toku zjištěný není. Neví se, proč k ní došlo. Šetření je ukončeno," řekl Svejkovský

V Kyselce v neděli odpoledne byl s policisty a dalšími lidmi i pracovník vodoprávního oddělení na karlovarském stavebním úřadu. "Příčinu a původce havárie neznáme. Jakákoli anomálie na toku nezjištěna. Došlo pouze k drobnému úhynu ryb," četl z protokolu vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu Ladislav Vrbický.

Také pro vodoprávní oddělení je celý případ uzavřený s tím, že rybáři nepožadují náhradu škody. Uhynulé ryby odklidí z vody co nejdříve povodí Ohře.

Nedaleko soutoku Lomnického potoka a Ohře mají stáčírnu Karlovarské minerální vody. Mediální zástupce firmy Pavel Novák konstatoval, že závod byl během uplynulého víkendu mimo provoz a nepracovala v něm žádná směna. Nikdo nic nemyl ani nestáčel. "Veškeré odpadní vody ze závodu jsou svedeny do vlastní čistírny odpadních vod, která neústí do Lomnického potoka," informoval Pavel Novák.

Vzorky prozkoumá laboratoř

V protokolu, který vypracovalo vodoprávní oddělení, je napsáno, že pitva uhynulého kusu ryby je nadbytečná. V jiných případech se totiž ukázalo, že ryby uhynuly po úbytku kyslíku.

Zaměstnanci restaurace Kapřík, kteří hasiče v neděli přivolali, ale vidí vše jinak. Leklé ryby dali lidé z Kapříka do nádoby s vodou.

"Hasiči z vody cítili louh či podobnou chemikálii. Naměřili pH 8. Kdyby byla nádoba zavřená, pH by bylo vyšší. Policisté stáli na mostě a tvrdili, že žádné ryby nevidí. Přitom plavaly vedle hasiče," uvedli zaměstnanci.

Nechtějí, aby celá věc jen tak někomu prošla. Vzorky ryb proto předají prostřednictvím Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví do laboratoří České inspekce životního prostředí.

Ředitelka ústeckého pracoviště inspekce Jan Moravcová doporučuje vzhledem k výsledku rozboru hasičů, aby lidé z restaurace poslali podnět na přešetření celé věci. Podnět lze e-mailem adresovat na pracoviště inspekce v Karlových Varech nebo v Ústí. "Nemůžeme prošetřovat postup vodoprávního úřadu, ale okolnosti havárie," uvedla ředitelka.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Karlovy Vary opraví provizorní dřevěné krámky, které slouží už sto let

Dřevěné tržní krámky v lokalitě na předělu Lázeňské ulice a Tržiště v Karlových...

Kompletní obnova čeká letos dřevěné krámky v lázeňském centru Karlových Varů. Stejně jako Tržní kolonáda vznikly coby...

Najdete na iDNES.cz