Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ryby hynuly ve vodě znečištěné louhem, nikdo se k němu ale nehlásí

  16:31aktualizováno  16:31
Odborníci ani úředníci nezjistili, co nebo kdo je viníkem víkendového úhynu desítek ryb v Kyselce na soutoku Lomnického potoka a Ohře. Hasiči míní, že se do vody dostal louh. Zaměstnanci blízké restaurace, kteří si schovali vzorky ryb, se obrátí na inspekci životního prostředí.

Na leklé ryby upozornili vodáci. Kvalitu vody v potoce pak prověřili hasiči. Našli louh. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarští hasiči se speciální chemickou soupravou přijeli v neděli odpoledne jako první na místo, kde vodáci ze Slovenska objevili na hladině Ohře leklé pstruhy a další ryby.

"Z odebraných vzorků na soutoku Ohře a Lomnického potoka naměřili hasiči oproti normálu zvýšenou zásaditost vody. Dostala se do ní zřejmě neznámá látka na bázi louhu. Nad stáčírnou Karlovarských minerálních vod už ryby plavaly v čistém prostředí," řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Dovede si představit, že se do vody mohla dostat třeba autobaterie s náplní louhu. Podobný odpad nacházejí vodáci pravidelně při každoročním úklidu řeky Ohře.

Mluvčí chomutovského Povodí Ohře Jan Svejkovský oznámil, že je pravděpodobné, že ryby měly ve vodě vzhledem k nízkým průtokům málo vzduchu, takže začaly hynout. "Ale je otázka, jestli něco nepodpořilo kyslíkový deficit. Původce havárie na vodním toku zjištěný není. Neví se, proč k ní došlo. Šetření je ukončeno," řekl Svejkovský

V Kyselce v neděli odpoledne byl s policisty a dalšími lidmi i pracovník vodoprávního oddělení na karlovarském stavebním úřadu. "Příčinu a původce havárie neznáme. Jakákoli anomálie na toku nezjištěna. Došlo pouze k drobnému úhynu ryb," četl z protokolu vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu Ladislav Vrbický.

Také pro vodoprávní oddělení je celý případ uzavřený s tím, že rybáři nepožadují náhradu škody. Uhynulé ryby odklidí z vody co nejdříve povodí Ohře.

Nedaleko soutoku Lomnického potoka a Ohře mají stáčírnu Karlovarské minerální vody. Mediální zástupce firmy Pavel Novák konstatoval, že závod byl během uplynulého víkendu mimo provoz a nepracovala v něm žádná směna. Nikdo nic nemyl ani nestáčel. "Veškeré odpadní vody ze závodu jsou svedeny do vlastní čistírny odpadních vod, která neústí do Lomnického potoka," informoval Pavel Novák.

Vzorky prozkoumá laboratoř

V protokolu, který vypracovalo vodoprávní oddělení, je napsáno, že pitva uhynulého kusu ryby je nadbytečná. V jiných případech se totiž ukázalo, že ryby uhynuly po úbytku kyslíku.

Zaměstnanci restaurace Kapřík, kteří hasiče v neděli přivolali, ale vidí vše jinak. Leklé ryby dali lidé z Kapříka do nádoby s vodou.

"Hasiči z vody cítili louh či podobnou chemikálii. Naměřili pH 8. Kdyby byla nádoba zavřená, pH by bylo vyšší. Policisté stáli na mostě a tvrdili, že žádné ryby nevidí. Přitom plavaly vedle hasiče," uvedli zaměstnanci.

Nechtějí, aby celá věc jen tak někomu prošla. Vzorky ryb proto předají prostřednictvím Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví do laboratoří České inspekce životního prostředí.

Ředitelka ústeckého pracoviště inspekce Jan Moravcová doporučuje vzhledem k výsledku rozboru hasičů, aby lidé z restaurace poslali podnět na přešetření celé věci. Podnět lze e-mailem adresovat na pracoviště inspekce v Karlových Varech nebo v Ústí. "Nemůžeme prošetřovat postup vodoprávního úřadu, ale okolnosti havárie," uvedla ředitelka.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz