Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkrachovalá porcelánka v Horním Slavkově má kupce. Nabízí 12 milionů

  9:28aktualizováno  9:28
Kdysi slavná porcelánka Haas a Czjzek v Horním Slavkově, kterou poslal začátkem letošního roku ke dnu ruský majitel, našla po pěti měsících kupce. Vladimír Lokaj za ni nabízí 12 milionů, tedy zhruba polovinu sumy, kterou chtěli věřitelé získat.

Ve zkrachovalé porcelánce Haas a Czjek pořád ještě pracuje několik zaměstnanců, kteří zpracovávají zásoby. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přesto vzali nabídku na vědomí a jsou ochotni jednat a přistoupit i na nižší cenu.

"Potvrdí-li jediný zájemce to, co nabídl prozatím pouze předběžně, pak všichni přítomní souhlasí s uzavřením kupní smlouvy. Neboť odklad prodeje by mohl vést ke ztrátě tohoto zájemce a též k dalšímu snížení hodnoty neudržovaných staveb," stojí v zápisu věřitelského výboru.

Podle soudce Krajského soudu v Plzni Jana Blažka vypadá pokus velmi nadějně a vážně. "Jsme napnuti, co se stane. Řekli jsme realitní kanceláři, aby s dotyčným jednala," uvedl Blažek, který má insolvenční řízení firmy Haas a Czjzek na starosti.

Zkrachovalou porcelánku se pokouší už pět měsíců prodat insolvenční správce Pavel Tatíček, až dosud marně.

A pouhý den poté, co vypršela už druhá soudem prodloužená lhůta pro podávání nabídek, se nečekaně objevil první zájemce. Je jím podnikatel Vladimír Lokaj z Krásna, jednatel pražské společnosti Expozita.

Soudce Blažek, který má insolvenční řízení firmy Haas a Czjzek na starosti, si ale nedělá iluze, že by se po pauze dlouhé rok a půl ještě výroba v nejstarší české porcelánové manufaktuře rozběhla.

"Zájemce chce údajně všechny stroje repasovat a prodat. A prostory využít. Zatím neřekl jak," podotkl Blažek.

Zájemce o porcelánku nechce o svých plánech hovořit

Sám Vladimír Lokaj nechtěl věc komentovat. "Je to ve fázi jednání a přípravy smluv. Určitě k tomu teď nic říkat nebudu," uvedl.

Na webových stránkách Lokaj píše, že se specializuje na montáž a demontáž konstrukcí a technologií převážně v keramickém průmyslu a strojírenství. Podílel se třeba na výstavbě mlýnice živců v Horním Slavkově.

Věřitelský výbor porcelánky Haas a Czjzek je v situaci, kdy potřebuje nemovitý i movitý majetek rychle prodat. Jen za období od března do května naskočily náklady na správu areálu ve výši 400 tisíc korun. Platí se mzdy ostraze a zaměstnancům, kteří stále ještě zpracovávají zásoby. K tomu i náklady na elektřinu a podobně.
 
Realitní kanceláři dali věřitelé už dříve jako vodítko i možnou cenu v rozmezí 25 až 39 milionů korun. Na prodej jsou památkově chráněné budovy, pozemky, cenné ochranné známky, porcelánové vzory a obchodní kontakty. O to vše má Lokaj zájem.

Podle soudce Blažka se na realitku obrátilo celkem 200 potenciálních kupců. Inzerát na jejím webu si prohlédlo dva tisíce lidí. Výsledkem je jedna nabídka.

Porcelánku poslal ke dnu sám její ruský majitel Ruslan Sayfullin. Ze dne na den ji zavřel kvůli ztrátám. Hlavní odbytiště měla v Rusku, které ale zvýšilo clo na dovoz porcelánu z Česka. Ruský trh se zhroutil, odebíral čím dál méně (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz