Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špitál v Sokolově vstoupí po úpravách do 21. století, dostane nové ARO

  14:32aktualizováno  14:32
Na přechodné nepohodlí si znovu musí zvykat pacienti a zdravotníci v Nemocnici Sokolov. Za provozu začala ve středu další část rekonstrukce za 43 milionů. Peníze dává Karlovarský kraj. Zahájená obnova se týká kompletní přestavby srdce špitálu - oddělení ARO.

Oddělení ARO sokolovské nemocnice prochází celkovou přestavbou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zateplení se pak dočká celý hlavní pavilon B, kde sídlí interna, rentgen, neurologie, jednotka intenzivní péče a soudní lékařství.

Joža Lokajíček coby asistent jednatele firmy Nemos, která má nemocnici od kraje v pronájmu, se předem pacientům omluvil za komplikace. „Prostředí pak ale bude odpovídat 21. století,“ navnadil veřejnost.

Lidi, jimž selhávají základní životní funkce, zachraňuje ARO v budově B od roku 1988. Prostory jsou dávno morálně i technicky zastaralé a nevyhovující. „Pokračovat tam už bylo neúnosné. Se všemi přístroji jsme se téměř nevešli k pacientovi,“ řekl primář ARO Andrej Karpowicz.

Pracovníci oddělení ARO budou jako ve velíně

Stavební firma Jurica, která zakázku s cenou 22 milionů korun vyhrála, stanici ARO zcela vybourá. Zůstane jen vnější skelet. Oddělení s pěti lůžky už se provizorně přestěhovalo do jiné části nemocnice. Předělané a nově uspořádané interiéry stavbaři předají v únoru příštího roku už přizpůsobené požadavkům zdravotníků.

„Postavíme nové oddělení, kde personál sedí téměř jako ve velíně a má vizuální kontakt s pacienty,“ přiblížil změnu šéf stavební firmy Anton Jurica. Lékaři si předem řekli, jak má projekt vypadat.

„Bude to jeden velký prostor s možností pohybu kolem lůžek. Měli bychom se dostat na úroveň, která je běžná v Evropě v 21. století,“ očekává primář.

Jeho lůžkové oddělení hospitalizuje ročně průměrně 150 lidí. Plus asistuje u léčby dalších 4,5 tisíce pacientů. Rukama anesteziologů projde zhruba 70 procent nemocných ve špitálu. Nejtěžší případy se ale vozí do traumacenter, s cévní mozkovou příhodou putují lidé na speciální iktové jednotky a se srdečním selháním do kardiocentra.

Před dvaceti lety byla věková skladba pacientů podle primáře Karpowicze zcela jiná než nyní. Průměrný věk lidí ležících na ARO se razantně zvýšil na 70 let. „Snažíme se vracet k životu i pacienty v pokročilém věku. Zároveň i mladé kolem 40 let, kteří o sebe nedbají a zdravotně jsou zdevastovaní tak, že jejich stav odpovídá osmdesátiletým. Je to tristní,“ poznamenal primář.

Odstartované zateplení pavilonu B (za 21 milionu korun) bude mnohem zdlouhavější a složitější než přestavba ARO. Je třeba vyměnit okna a meziokenní pilíře tak, aby nebyl ohrožen chod jednotlivých oddělení. „Nemocnice je musí na tři až šest týdnů uzavřít, přestěhovat a pak vrátit zpět. Proto zateplení třípatrové budovy potrvá téměř rok - do září 2015,“ vysvětlil šéf stavební firmy Anton Jurica.

Parkovací dům vyřeší problémy s nedostatkem míst pro auta

Do toho probíhá v těsném sousedství nemocnice stavba parkovacího domu a nového centrálního vstupu. Už příští rok na podzim se tak vyřeší problémy s katastrofálním nedostatkem parkovacích míst ve špitálu. Jde o investici firmy Sokolovská uhelná, která tu lidem umožní odstavovat auta zdarma.

Podle jednatele Nemosu Sokolov Michala Soukupa byla nemocnice donedávna velmi zanedbaná, hlavně co se týče nedostatečné obnovy budov.

„Postupnými kroky se daří tento majetek díky investicím kraje a Sokolovské uhelné opravovat. Pomalu dospíváme ke kultivovanému prostředí, které by nemocnice měla mít. A pacienti si toho všímají,“ zmínil Soukup.

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák spočítal, že kraj už do sokolovské nemocnice investoval nebo se v příštím roce investovat chystá celkem téměř 200 milionů korun. V roce 2015 se opravy dočká zanedbané gynekologicko-porodnické oddělení a lůžkové oční oddělení.

„Odmítám debaty, že se sokolovské nemocnici nevěnujeme. Chceme ji dál podporovat,“ řekl Čermák. Zároveň utnul i dřívější spekulace ujištěním, že oddělení ARO zůstanou do budoucna zachována ve všech třech nemocnicích v Chebu, Sokolově a Karlových Varech.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz