Nové iktové centrum zvýší podle ředitele nemocnice Josefa Märze kvalitu...

Nové iktové centrum zvýší podle ředitele nemocnice Josefa Märze kvalitu poskytované péče. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Když jde o mozek, jde o vteřiny. Pacienti se dočkají rychlejší pomoci

  • 0
Rekonstrukcí pavilonu C, v němž sídlí neurologické a rehabilitační oddělení, odstartuje poslední etapa projektu iktového centra nemocnice v Karlových Varech.

Pacientům s cévní mozkovou příhodou se tak dostane kvalitní, ale hlavně rychlé pomoci.

„Čas je totiž v případě mozkových příhod velice zásadní veličinou. Každá minuta prodlení znamená neodvratnou ztrátu milionů neuronů,“ konstatoval Igor Karpowicz, primář neurologického oddělení. 

Od ataku mozkové příhody mají totiž lékaři poměrně úzké časové okno, kdy mohou podat léky na rozpouštění krevní sraženiny.

Projekt iktového centra je co do rozsahu nejmenším, ale jedním z nejdůležitějších projektů modernizace karlovarské nemocnice. 

Pacientům už dnes slouží většina z moderních přístrojů v celkové hodnotě téměř 11 milionů korun. Mezi nimi je například i přístroj na řízené snižování tělesné teploty pacienta.

„Cílem nákupu nového vybavení bylo posunout zase o něco výše kvalitu dostupné péče pro pacienty s mozkovou příhodou,“ uvedl Josef März, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice. 

Ta je jedním ze dvou zdravotnických zařízení v kraji, které má k dispozici iktové centrum. Tím druhým je nemocnice v Sokolově. „Obě jednotky obhájily akreditaci,“ upozornil März.

Do konce minulého tisíciletí přitom až na výjimky neexistovala účinná léčba mozkových příhod. V osmdesátých letech začaly první pokusy s hledáním kombinace léků, které by si dokázaly poradit s krevní sraženinou v mozku. 

„V posledních letech výrazně stoupá počet pacientů ošetřených trombolytickými preparáty. Vloni jsme jich v Karlových Varech takto ošetřili na osm desítek, letos v prvním pololetí 35,“ popsal vývoj léčby mozkových příhod Igor Karpowicz.

V Karlových Varech disponují týmem, který je připravený okamžitě pomoci pacientovi.

„Od posádky sanitního vozu se dozvíme o tom, že k nám vezou pacienta s cévní mozkovou příhodou. Při příjezdu už je celý tým v pohotovosti, vše potřebné je na jednom místě, takže časové prodlevy jsou minimální,“ popsal zásah primář neurologie.

Poslední etapa iktového centra se však nebude týkat přístrojového vybavení ani lékařských postupů. „Dojde při ní k výměně oken a stoupaček v pavilonu C. Náklady na rekonstrukci činí více než šest milionů korun a jsou plně hrazeny z rozpočtu vlastníka budovy, tedy Karlovarského kraje,“ dodal Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice.