V chebském kostele sv. Mikuláše začala rekonstrukce.

V chebském kostele sv. Mikuláše začala rekonstrukce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ostatky v podzemí chebského kostela sv. Mikuláše zkoumají odborníci

  • 0
Za přísného dohledu památkářů začala rekonstrukce části nejstarší církevní stavby v Chebu, kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Po jejím dokončení se pro veřejnost otevře jižní věž a část krypty. V současné době tu odborníci zkoumají nalezené kosterní ostatky, zbytky rakví a další pozůstatky dávné historie.

Tajemnou kryptu pod podlahou kostela, která až dosud strážila ostatky členů významných chebských rodů a místní šlechty, si první návštěvníci prohlédnou možná už za rok. Z ponurého podzemí se lidé budou moci vydat do útrob jižní věže, aby po novém schodišti vystoupali k oblakům a z ptačí perspektivy si vychutnali pohled na střechy starého města.

"Po výměně střechy presbytáře byla zahájena další etapa rekonstrukce chrámu sv. Mikuláše a sv. Alžběty v Chebu. V jejím průběhu dojde například na rekonstrukci a rozšíření zchátralého schodiště do věže. Zároveň postaví nové točité schodiště do nejvyššího patra věže. Zrestaurovány budou i zvony," uvedl chebský farář Petr Hruška.

Ostatky čeká pieta

Pracuje se i v podzemní kryptě. Po dezinfekci a vyčištění omítek dojde na pietní uložení ostatků do jedné z místností, která bude poté zazděna. Nalezené historické artefakty projdou rukama restaurátorů a objeví se spolu se vzácnými liturgickými a uměleckými předměty ve skleněných vitrínách, kde si je lidé budou moci prohlédnout.

"Dřevěné rakve, které byly zřejmě naskládány na sobě, se rozpadly a promíchaly s ostatky pohřbených. Na místě jsou archeologové a antropologové, kteří pozůstatky zkoumají a nálezy dokumentují," vysvětlil stavební technik Richard Preibisch, který má opravy kostela na starosti.

"Restaurovat se bude jedna z bohatě zdobených rakví, která se zachovala zřejmě díky tomu, že byla pobitá měděným plechem. Myslím, že se tam objevily i nějaké zbytky pohřebních rouch. Ale podrobnosti po mně nechtějte, moc jsem si to tam neprohlížel. Mám k ostatkům veliký respekt a obcházím to místo obloukem," konstatoval Preibisch.

Opravy kostela jsou v plném proudu. Přesto se lidé, kteří technický stav svatostánku důkladně znají, nemohou ubránit obavám o jeho další osud.

Chrám potřebuje také rekonstrukci střechy

"Že se opravuje věž a krypta, je pěkná věc, ale chrám by také potřeboval kompletní rekonstrukci střechy. Na několika místech do ní zatéká. Hrozí, že se tak zničí nejen unikátní omítky a nástěnné malby, ale i mobiliář. Naposled nám začalo kapat ze stropu těsně vedle varhan," posteskl si Preibisch.

Na nákladnou opravu krytiny ale vlastník unikátu, kterým je Římskokatolická církev, nemá peníze. Jistou nadějí mohou být pro kostel dotace z takzvaných Norských fondů. Podle Preibische postoupil projekt na rekonstrukci chebského kostela do druhého kola výběru.