Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na záchranu Císařských lázní chybí stamiliony, pomoc slíbili politici

  8:35aktualizováno  8:35
Nové cesty k záchraně karlovarských Císařských lázní hledá vedení kraje a Karlových Varů. Zástupci obou institucí argumentují tím, že o národní kulturní památku by se měl zajímat i stát. V úterý se proto sešli přímo v Zanderově sále lázní se členy sněmovního rozpočtového výboru a ministerstev.

Na opravy Císařských lázní má Karlovarský kraj coby majitel připraveno 400 milionů korun, město 100 milionů. Polovina peněz jim však chybí.

"Snaha zachránit Císařské lázně je velká, a to ze strany města i kraje. Jsou to dva pilíře a my chceme, aby byl i třetí," řekl hejtman Josef Novotný.

Císařské lázně

 V roce 1992 pronajalo město objekt izraelskému podnikateli Kasziererovi, který nechal dům zchátrat. Na konci 90. let získal památku karlovarský magistrát zpět, dál si s ní ale nevěděl rady. V roce 2008 ji převedl Karlovarskému kraji. Obě instituce založily společnost Císařské lázně, která vypracovala projekt rekonstrukce a budovu spravuje.

Existuje podle něj několik možností. Buď by lázním pomohly evropské dotace z nadcházejícího programového období, nebo přímo peníze ze státního rozpočtu, a to v několika etapách.

Kraj nyní bude zjišťovat, zda může zrušit tendr na opravu památky, který vypsal před čtyřmi lety.

"Čas utíká a my bychom rádi začali opravovat. Ne každý zastupitel je nakloněný tomu, věnovat finanční prostředky do opravy Císařských lázní, když tu jsou rozbité silnice, peníze jsou třeba ve zdravotnictví a podobně," podotkl hejtman.

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava vidí dvě cesty, kde vzít státní peníze na rekonstrukci lázní. Buďto by se mohla jejich oprava dostat přímo do připravovaného rozpočtu na příští rok, nebo by s nimi lázně mohly počítat na základě pozměňovacího návrhu.

"Pokud bude rozumný, nebudu mít problém jej vytvořit. Musíme si ale uvědomit, že když někde stát peníze přidá, jinde je musí vzít," uvedl.

Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka jsou město i kraj připraveny opravy památky spustit, jakmile budou mít příslib dalších peněz. Jako stěžejní přitom vidí úlohu státu.

"Z hlediska města je objekt zásadní svou historicko kulturní hodnotou. Karlovy Vary jsou už v procesu přístupových jednání na seznam světového dědictví UNESCO a Císařské lázně mohou být významnou překážkou, pokud bude jejich stav dlouhodobě takový," upozornil.

Na nezbytné opravy lázní letos přispěje 1,5 milionu korun ministerstvo kultury, které je za přípravu vstupu do UNESCO odpovědné. Náměstkyně ministra Anna Matoušková je také přesvědčená, že by se měl stát na opravách podílet více, nicméně podotkla, že ministerstvo není odpovědné za to, čím je povinován vlastník, tedy Karlovarský kraj. "Velkou naději skýtá budoucí programovací období Evropské unie," řekla.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz