Krajští záchranáři se zbavují starého zdravotnického vybavení. Například defibrilátor si může pořídit kdokoliv.

Krajští záchranáři se zbavují starého zdravotnického vybavení. Například defibrilátor si může pořídit kdokoliv. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Záchranářský výprodej: lidé si mohou koupit defibrilátor i sanitku

  • 0
Za zlomek původní ceny si nyní může každý koupit vyřazené lékařské vybavení. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje se takto zbavuje nepotřebných věcí. A zájem je především o bývalé sanitky. Díky výprodeji si tak záchranáři vylepší svůj rozpočet.

Do pomyslného výprodeje se majetek Karlovarského kraje dostane v případě, že jej už záchranáři nevyužívají či je již pro službu nevhodný. V tu chvíli nastupuje odborný znalec, který předměty nacení.

Utrženými financemi za prodej pak mohou záchranáři vylepšit svůj rozpočet. „Je zvykem nechat peníze záchranné službě, která zařízení po dlouhou dobu využívala,“ potvrdil náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

Prodej za odhadní cenu lidi táhne. „Takto jsme již odprodali několik sanitních vozů. Ale své majitele našly i některé ze zdravotnických přístrojů,“ popsala současnou situaci mluvčí krajských záchranářů Petra Bakurová.

Sanitku musí záchranáři před prodejem odstrojit

Sanitky se v současné době na seznamu věcí k prodeji vyskytují hned dvě. Jeden z roku 2001 a druhý o dva roky starší. Oba vozy se dají nyní pořídit za 50 tisíc korun. Přitom jejich pořizovací hodnota byla 1,7 milionu respektive 2,3 milionu korun.

Prodat bývalý vůz rychlé zdravotnické služby ale není jednoduché. „Samozřejmě musíme řešit ochranu proti zaměnitelnosti se zdravotnickou záchrannou službou. Tudíž je potřeba odstranit výstražná zařízení, která mohou používat jen osoby či organizace stanovené vyhláškou,“ vysvětluje mluvčí krajských záchranářů.

Odstrojené vybavení, tedy radiostanice a další příslušenství, zůstává dál záchranné službě. K několika vozům, které se už povedlo prodat, zanedlouho přibudou další. A to díky nedávnému omlazení celé flotily vozidel záchranné služby hned o čtrnáct sanitek.

Koupit se dá ale i jiné vybavení, které už je pro záchranáře nepotřebné či zastaralé. V aktuální nabídce tak mohou zájemci pořídit například defibrilátory, svářečku sterilních materiálů či digitální fotoaparát.

„Zdravotnický prostředek si může koupit kdokoli, ale pro svou potřebu. Pokud jej chce někdo používat pro poskytování zdravotní péče, musí se pak řídit dle zákona o zdravotních prostředcích,“ upozorňuje Bakurová.

Největší zájem mají o pořízení těchto přístrojů ostatní organizace kraje, jako například školy, které je totiž dostanou bezplatně. „Nejčastěji se tyto vyřazené věci využívají jako učební pomůcky,“ dodala na závěr mluvčí záchranářů.