(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Záchranáři v kraji se nezastaví, volají je i ke klíštěti

  • 7
Zakousnuté klíště, žaludeční potíže, bolest hlavy - i to jsou případy, ke kterým si lidé v Karlovarském kraji neváhají zavolat záchranáře. Jen letos v prvním pololetí eviduje záchranka o tři tisíce výjezdů víc než za stejné období minulého roku.

Zvyšování počtu výjezdů je dlouhodobý trend, který zaznamenávají i další kraje v republice.

"Problémem je, že při výjezdu záchranné služby si občané neplatí žádný regulační poplatek a jsou dovezeni do nemocnice. Tyto často banální případy, jako například zakousnuté klíště nebo zvýšená teplota brání záchranné službě vykonávat své hlavní poslání, tedy poskytování neodkladné přednemocniční péče," komentuje rostoucí počet výjezdů náměstek karlovarské záchranné služby Roman Sýkora.

Podle mluvčí záchranné služby Barbory Silné ale nelze hovořit o zneužívání. "Hlášení vyhodnocují dispečerky, které samy rozhodují o závažnosti případu. Často ale záleží na tom, jak jim lidé situaci podají," konstatuje Silná.

Více výjezdů podle mluvčí souvisí také se zavedením nového systému rendez-vous, se kterým v kraji pracují od března. Ten funguje na principu spolupráce jednotek složených z řidiče a záchranáře a menšího počtu jednotek s lékaři, kteří jsou s nimi vysláni na místo, když se jedná o závažnější případ. "Víc lidí je tak v terénu, více se jezdí," vysvětluje Silná.

Karlovarský kraj byl předposledním z regionů, ve kterých se nový systém zaváděl. Na jeho spuštění čekají ještě v Ústeckém kraji.

"Je to plýtvání penězi, když místo jedné posádky vyjíždějí dvě. Navíc se snížila indikační kritéria, jezdí se k případům jako naražený nárt nebo trvající teploty," kritizuje nový systém lékař a bývalý ředitel krajské záchranky Ivo Tukinski.

Předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý mu ale oponuje. "Bohužel, lékařů je málo," říká Slabý, který v systému rendez-vous vidí jedinou možnost, jak zajistit efektivní pohyb záchranářů.