Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři z Česka a Saska ošetří pacienty bez ohledu na hranice

  8:53aktualizováno  8:53
Krušné hory jdou příkladem celé republice. V česko-saském příhraničí jako první podepsali dohodu o mezinárodní spolupráci zdravotnických záchranářů, která smazala hranice mezi oběma zeměmi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pacienta bez rozdílu národnosti a bez toho, na které straně hranice stojí, naloží do sanitky ti záchranáři, kteří jsou zrovna nejblíž. Tuto možnost dostanou už v nadcházející lyžařské sezoně.

To vše je výsledkem desetiletého jednání a snažení zdravotnických záchranářů i politiků z Česka i Německa, které ve středu vyvrcholilo podpisem smlouvy mezi Karlovarským, Ústeckým a Libereckým krajem a Svobodným státem Sasko. Na základě nové a v České republice první smlouvy tohoto druhu mohou české sanitky oficiálně zasahovat v Německu a naopak.

„Je to poslední nutný krok k zajištění bezpečnosti lidí na obou stranách hranice,“ shrnul význam česko saské dohody Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Rychle se rozvíjející cestovní ruch s sebou nese i negativa v podobě nejrůznějších zranění. A právě proto je tato dohoda tak důležitá,“ konstatoval Martin Havel, hejtman Karlovarského kraje.

Tvůrci mezinárodní dohody si museli poradit s řadou zádrhelů. „Zdravotní systémy Česka a Německa jsou rozdílné. Jiné jsou například úhrady, vykazování zdravotní péče či samotný systém organizace záchranných služeb. Jsem ale přesvědčená, že jsme tato úskalí překonali a že systém bude v okamžiku, kdy jde o život, fungovat,“ nastínila některé z problémů Lenka Teska Arnoštová, náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu a právo.

„Podpisem smlouvy dáváme najevo, že hranice mezi oběma státy sice existují, ale jenom na papíře. Lidé tak mohou mít jistotu, že když budou potřebovat, vždy se včas dočkají pomoci,“ zhodnotil smlouvu Markus Ulbig, ministr vnitra Svobodného státu Sasko.

Karlovarský kraj má vedle Saska hranici i s Bavorskem. I s tímto německým regionem se chystá podpis obdobné smlouvy. „Připravujeme ji. Podepsaná by měla být snad v příštím roce,“ naznačil další mezinárodní spolupráci Martin Havel.

„Smlouva mezi českými regiony a Bavorskem bude jedním z důležitých bodů jednání českého ministra zdravotnictví s jeho německým protějškem, které se uskuteční už 10. prosince,“ doplnila hejtmana náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Česko-saská dohoda mohla vzniknout jen díky tomu, že zástupci České republiky podepsali v roce 2013 rámcovou smlouvu s Německem. Obdobný dokument se má podle Arnoštové v prosinci podepsat i s rakouskou vládou. Další dohody o spolupráci v příhraničních regionech na sebe nenechají dlouho čekat.

Detaily ještě doladíme, říká šéf záchranky

Smlouva mezi českými regiony a Saskem je sice podepsaná, do praxe ji ale budou uvádět sami zdravotničtí záchranáři. Ti se podle Romana Sýkory, ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, sejdou 30. listopadu.

Co pro vás smlouva znamená v současné době?
Uvolnění rukou. Můžeme zasáhnout v Německu, můžeme převážet pacienty přes hranice, můžeme na německé straně vozit opiáty. To samé platí pro Němce.

Jak bude spolupráce vypadat?
Naše operační střediska budou ve spojení, budeme si předávat informace. A když například Němci nebudou mít v daný okamžik k dispozici své záchranáře, vyjedou do příhraničních oblastí naši. Týká se to nejbližšího příhraničního území. Stejně tak němečtí lyžaři mohou dostat na české sjezdovce primární péči od německých zdravotníků.

Takže německá sanita vezme českého pacienta a odveze ho do nejbližší nemocnice ať už v Česku, nebo v Německu?
Vždy poskytneme to, co je nejlepší pro pacienta. On a jeho potřeby budou vždy na prvním místě.

Hrozí jazyková bariéra mezi operátory či mezi posádkami a pacienty?
Určitě nějaká bude. Na druhou stranu posílíme vědomosti členů výjezdových skupin. Na operačním středisku je to lepší. Některé operátorky mluví německy plynně. Věřím ale, že se objeví dotační tituly, které nám pomohou vylepšit jazykové vybavení našich zaměstnanců.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ LOGISTIKY

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz