Letos v říjnu v Kyselce po letech opět zašuměl obnovený Mattoniho vodopád. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

S plným nasazením už rok zachraňují Kyselku. A teď plánují megakoncert

  • 8
První rok své činnosti při záchraně zdevastovaných památek v bývalých lázních Kyselka bilancuje předseda stejnojmenné obecně prospěšné společnosti Vladimír Lažanský a jeho spolupracovníci. Myslí ale na budoucnost. Další peníze na opravu památkově chráněných budov by rádi získali z výtěžku benefičního koncertu.

"Vhodným místem pro takový tříapůlhodinový megakoncert by mohla být KV Arena, která je vybavena pro všechno. Televize z ní může benefiční akci přenášet," řekl Vladimír Lažanský.

Jako mediálně známou osobnost, která by benefici zaštítila, by nejraději viděl moderátora a hudebníka Marka Ebena, který má v Hájích na Karlovarsku dům, a je tak spjatý s regionem.

Ideální by podle Lažanského bylo, kdyby se mohl koncert každý rok opakovat a vynesl řádově miliony korun.

Z dvaceti milionů, které obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka dostala od Karlovarských minerálních vod do vínku, zatím proinvestovala necelou pětinu. "Nejsme na dně a neříkáme si, za co budeme pracovat příští rok," ujistil Vladimír Lažanský.

Mattoniho vila dostane brzy novou střechu.

Všechny objekty, které společnost převzala od původního vlastníka, firmy R. I. S., jsou před zimou zabezpečené, dělníci odklidili z ruin Mattoniho vily tuny suti. Vila dostane co nevidět novou střechu. Ottův pavilon je zakrytý lešením a čeká na restaurátorské zabezpečení fasády.

Momentálně je hotova oprava střechy a krovu na vile Aligrie, kde má obecně prospěšná společnost svůj stan. Pro všechny má vila velký symbolický význam. Je totiž po desítkách let chátrání prvním využívaným objektem v Kyselce.

Všechna suť už je vyklizená

Za malý zázrak považuje Vladimír Lažanský záchranu rozdupané malované figurální vitráže o rozměrech 2,5 na 2,5 metru z kupole Ottovy kolonády. Skleněná vitráž je nyní k vidění v sídle Karlovarských minerálních vod na Mariánském náměstí. Brzy ji lidé uvidí ve vestibulu krajského úřadu.

Radost z postupu prací má Řek Ilias Michopulos. Do bývalého dětského domova v Kyselce přijel malý Ilias se sestrami v roce 1948 z Řecka, kde tehdy právě zuřila občanská válka. Kyselku, na jejíž záchranu později spoluorganizoval petici, pamatuje ještě v plné slávě.

Zatím poslední dojmy má z návštěvy Kyselka před dvěma týdny. "Viděl jsme pokrok. Všechna suť je vyklizená a odvezená. Budovy se připravují na vysoušení. Jsem rád, že se nakonec Kyselka nebude bourat, ale celá se opravuje," radoval se Ilias Michopulos, který byl v Kyselce hostem obecně prospěšné společnosti.

U srdce jej chytl důmyslný Mattoniho vodopád, který je po desítkách let opět součástí lázeňského parku. Jak říká, je třeba pochválit všechny za kus dobře udělané práce.

Zamrzlý Mattoniho vodopád pod Ottovým pavilonem v Kyselce: