Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská záchranka koupí nové sanitky, jednu i pro obézní pacienty

  8:49aktualizováno  8:49
Speciální sanitku pro převoz obézních pacientů koupí Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje. Kromě ní záchranáři pořídí dalších 19 sanitek a pět osobních aut pro lékaře, kteří v systému rendez vous jezdí za nemocnými a zraněnými zvlášť.
Jedna sanitka vyjde bez vybavení zhruba na 2,8 milionu korun. Nákup na leasing zaplatí záchranka z vlastních zdrojů a snad i evropských peněz. (ilustrační snímek)

Jedna sanitka vyjde bez vybavení zhruba na 2,8 milionu korun. Nákup na leasing zaplatí záchranka z vlastních zdrojů a snad i evropských peněz. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Letos a příští rok by mělo dojít k zásadní obnově zastaralého vozového parku krajské záchranné služby. Jinak hrozí, že na konci roku 2015 bude po kraji jezdit už jen sedm provozuschopných aut rychlé zdravotnické pomoci. A i ty budou na hranici své životnosti.

Jedna sanitka vyjde bez vybavení zhruba na 2,8 milionu korun. Nákup na leasing zaplatí záchranka z vlastních zdrojů a snad i evropských peněz.

Sanitka pro přepravu lidí s výraznou nadváhou bude v kraji novinkou. Přizpůsobený vůz s rozměrnějším lehátkem s vyšší nosností hodlá záchranka používat i pro transport dvou ležících pacientů najednou.

„Obézních pacientů přibývá a provoz musíme přizpůsobit, abychom i těmto lidem mohli pomoci,“ vysvětlila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Petra Bakurová.

Konkrétní představu o požadavcích na technické detaily, nosnost a specifikaci vozů ještě vedení záchranné služby nemá. Chce ale využít zkušenosti kolegů z jiných krajů, kde sanitky pro obézní jezdí. Při takových transportech bývá velmi důležitá pomoc hasičů, často nyní probíhá za improvizovaných podmínek.

V plánu je podle Bakurové i posílení spolupráce s hasiči. „Teď nakupujeme i transportní plachty s nosností 280 kilogramů.“

Hasiče si volají zdravotníci na pomoc, když posádka složená ze sestry a řidiče nezvládne s příliš těžkým pacientem manipulovat. „Měsíčně asistujeme zhruba u dvaceti takových případů. Hlavně když se nedaří pacienta přenést z bytu ve vyšším patře složitě po schodech. Někdy váží i přes 200 kilo a pak je neunesou ani čtyři naši lidé,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kasal.

Dosluhuje i sanitka pro nedonošené novorozence

Novou speciální sanitku pořídí záchranka i pro převoz nedonošených novorozenců s velmi nízkou porodní váhou. Vozí je na specializovaná pracoviště do Prahy, Plzně a Mostu. Současná novorozenecká sanitka je stará sedm let a dosluhuje. Vyjíždí ročně stodvacetkrát a tohle číslo stále roste.

Vytíženost záchranné služby v kraji prudce stoupá. Ještě v roce 2010 evidovala 21.904 výjezdů. Vloni už 37.566 a letos jen za první pololetí 20.502. Zatímco dřív vyráželi zdravotníci na pomoc vážněji nemocným a zraněným, tak míří nyní prakticky ke všem, kteří na dispečink zavolají.

To s sebou nese i vyšší příjmy od zdravotních pojišťoven. Záchranka má v kraji 260 kmenových zaměstnanců a obrat téměř čtvrt miliardy korun. Kraj její provoz každoročně dotuje, loni částkou 120 milionů korun, což byl nejnižší příspěvek od roku 2008. Přesto záchranná služba končila loňský rok se ziskem 3,8 milionu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz