Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sanitky ze Sokolova otálely s výjezdy, lékaři se přeli s dispečery

  16:36aktualizováno  16:36
Trojice operačních středisek záchranky v Karlovarském kraji měla odlišná měřítka, podle nichž přistupovala k volajícím. Z Chebu a Varů dispečeři donedávna posílali sanitky s lékařem mnohem ochotněji než ze Sokolova. Ukázala to analýza, kterou si nechalo udělat nové vedení krajské záchranky.

Tři dispečky karlovarské záchranky sloučí do jednoho centrálního. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Sokolov v tomto ohledu velmi zaostával. Zdejší záchranka měla práh citlivosti postaven úplně jinak. Počet výjezdů tu byl, zvláště v nočních hodinách, naprosto minimální," diví se ředitel záchranné služby Luděk Nečesaný.

Podle jeho lékařského náměstka Romana Sýkory fungovala záchranka v Sokolově jinak, než bývá zvykem. Lékaři se snažili zasahovat do práce dispečera, který rozhodoval, jestli k pacientovi pošle auto s doktorem, záchranářem nebo v banálních případech jen vůz pro dopravu raněných a nemocných.

"V Sokolově to nebylo tak, že posádka automaticky skočí do auta a jede. Někteří doktoři řešili, jestli pojedou a zda dispečerka rozhodla správně. Personál nestandardně zasahoval do práce dispečinku," uvedl Sýkora.

Podle něho však k žádným pochybením v péči o pacienty nedošlo. Šéfové záchranky teď vedou personál, aby volajícím více vycházel vstříc.

Podle Nečesaného se počet výjezdů hned zvýšil - až o dvacet procent. "Dříve byli lidé ošetřeni takzvaně po telefonu. My ale jsme schopni k nim přijet. Rozpohybováváme naše posádky," řekl ředitel.

Tři dispečinky sloučí do jednoho, zkrátí se doba výjezdů

Za tím vším vidí i ekonomický přínos. Výjezdy a zásahy plně hradí zdravotní pojišťovny a záchranka dostává víc peněz. Zatímco loni byla ve ztrátě 10 milionů korun, za první tři měsíce letošního roku drží vyrovnanou bilanci.

Trojice dispečinků se navíc během několika málo týdnů sloučí do jednoho, už teď řídí sokolovské posádky dispečerka z Karlových Varů.

Vedoucím lékařem operačního střediska se stal Jiří Růžička, který zároveň šéfuje na stejné pozici v Plzeňském kraji. Do Karlovarského kraje má přenést jasná pravidla, k čemu vyjíždí která posádka a jaký problém se snaží vyřešit po telefonu.

Zkrátí se i doba, než posádka do terénu vyrazí. Už se nestane, aby si dispečeři v Sokolově, Chebu a Karlových Varech předávali volajícího, když zjistili, že patří do jiné oblasti. Tím se výjezd zdržel i o několik minut.

Sedm lékařů ze sokolovské záchranky, včetně odvolaného bývalého vedoucího Karla Vaňka a jeho nástupce Jaroslava Karlíka, proti nové koncepci protestuje. Poslali otevřený dopis hejtmanovi.  

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz