Tři dispečky karlovarské záchranky sloučí do jednoho centrálního. (Ilustrační snímek)

Tři dispečky karlovarské záchranky sloučí do jednoho centrálního. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sanitky ze Sokolova otálely s výjezdy, lékaři se přeli s dispečery

  • 3
Trojice operačních středisek záchranky v Karlovarském kraji měla odlišná měřítka, podle nichž přistupovala k volajícím. Z Chebu a Varů dispečeři donedávna posílali sanitky s lékařem mnohem ochotněji než ze Sokolova. Ukázala to analýza, kterou si nechalo udělat nové vedení krajské záchranky.

"Sokolov v tomto ohledu velmi zaostával. Zdejší záchranka měla práh citlivosti postaven úplně jinak. Počet výjezdů tu byl, zvláště v nočních hodinách, naprosto minimální," diví se ředitel záchranné služby Luděk Nečesaný.

Podle jeho lékařského náměstka Romana Sýkory fungovala záchranka v Sokolově jinak, než bývá zvykem. Lékaři se snažili zasahovat do práce dispečera, který rozhodoval, jestli k pacientovi pošle auto s doktorem, záchranářem nebo v banálních případech jen vůz pro dopravu raněných a nemocných.

"V Sokolově to nebylo tak, že posádka automaticky skočí do auta a jede. Někteří doktoři řešili, jestli pojedou a zda dispečerka rozhodla správně. Personál nestandardně zasahoval do práce dispečinku," uvedl Sýkora.

Podle něho však k žádným pochybením v péči o pacienty nedošlo. Šéfové záchranky teď vedou personál, aby volajícím více vycházel vstříc.

Podle Nečesaného se počet výjezdů hned zvýšil - až o dvacet procent. "Dříve byli lidé ošetřeni takzvaně po telefonu. My ale jsme schopni k nim přijet. Rozpohybováváme naše posádky," řekl ředitel.

Tři dispečinky sloučí do jednoho, zkrátí se doba výjezdů

Za tím vším vidí i ekonomický přínos. Výjezdy a zásahy plně hradí zdravotní pojišťovny a záchranka dostává víc peněz. Zatímco loni byla ve ztrátě 10 milionů korun, za první tři měsíce letošního roku drží vyrovnanou bilanci.

Trojice dispečinků se navíc během několika málo týdnů sloučí do jednoho, už teď řídí sokolovské posádky dispečerka z Karlových Varů.

Vedoucím lékařem operačního střediska se stal Jiří Růžička, který zároveň šéfuje na stejné pozici v Plzeňském kraji. Do Karlovarského kraje má přenést jasná pravidla, k čemu vyjíždí která posádka a jaký problém se snaží vyřešit po telefonu.

Zkrátí se i doba, než posádka do terénu vyrazí. Už se nestane, aby si dispečeři v Sokolově, Chebu a Karlových Varech předávali volajícího, když zjistili, že patří do jiné oblasti. Tím se výjezd zdržel i o několik minut.

Sedm lékařů ze sokolovské záchranky, včetně odvolaného bývalého vedoucího Karla Vaňka a jeho nástupce Jaroslava Karlíka, proti nové koncepci protestuje. Poslali otevřený dopis hejtmanovi.