Rybáři v kraji si už chystají pruty, začíná sezona plná pstruhů

  12:04aktualizováno  12:04
Po půlroční přestávce si už mohou rybáři začít chystat výbavu. V sobotu ráno odstartuje dlouho očekávaná lovná sezona pstruhů. Těch letos vysadí rybáři podobné množství jako v minulém roce.

Michal Blahůšek, předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu, s loňským úlovkem na Teplé. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Díky dobré spolupráci mezi Povodím Ohře a rybáři bude odtékat méně vody z Nechranic. To jen proto, aby bylo možné užít si lov ryb přímo z vody.

„Loni jsem si vzal na tento den dovolenou a nyní to připadá na sobotu, prostě ideál,“ netajil své nadšení chebský rybář Zdeněk Žalud, který právě kontroluje a doplňuje své rybářské vybavení.

Které ryby ještě nelze chytat

  • Ani začátek pstruhové sezony neznamená, že je možno lovit všechny druhy ryb.
  • Například lipan podhorní, ostroretka stěhovavá, parma obecná a podoustev říční jsou na pstruhových revírech hájeni až do 15. června.
  • Denní úlovek lososovitých ryb a lipana je omezen na 3 kusy.

Pro rybářské svazy začala práce už na začátku dubna. Pstruzi a siveni totiž potřebují čtrnáct dnů na to, aby se adaptovali ve svém novém působišti.

„Do našich revírů jsme zatím vysadili 230 kilogramů ryb. Podobný počet vysadili i kolegové v Božičanech a Ostrově. Na Karlovarsku tak bylo v Ohři vysazeno přibližně 700 kilogramů ryb,“ řekl předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu Michal Blahůšek.

Svobodu minimálně na rok získali i roční pstruzi obecní, kterých rybáři vysadili na 16 tisíc kusů. „Lovit se smějí až za rok, nyní mají okolo 12 - 15 centimetrů,“ přiblížil předseda karlovarské organizace.

Podobná čísla vysazených ryb hlásí i rybáři z celého regionu. Při vstupu do rybářských potřeb v kraji však poznat blížící se svátek nelze. „K nám se chodí jen pro to, co není na internetu. Ale to je všude v republice,“ postěžoval si jeden z krajských prodejců.

Důvodem, proč jsou dravci do 16. června hájení, je jejich rozmnožovací cyklus. „Štika se vytírá v březnu a dubnu, ostatní dravé ryby trochu později,“ vysvětlil Blahůšek.

Jako velký problém vidí vodohospodáři odpadky podél řek. „Nevadí jen rybářům, ale obecně všem lidem kolem řeky. Během dubna a května probíhají na mnohých místech akce na čištění břehů vodních toků a vodních nádrží,“ popsal činnosti vodáckých půjčoven, škol a jiných spolků mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Vodohospodáři následně zajišťují likvidaci nasbíraného odpadu. „Jsou to desítky tisíc korun ročně,“ překvapil Svejkovský.

Rybáře trápí i škůdci z živočišné říše. „Hlavně kormoráni, ale ti řádí především na přehradách. Na řekách nás v poslední době obtěžují bobři. Sice nežerou ryby, ale vrtají rybářům hráze, a to je problém,“ řekl ke škůdcům Blahůšek.

Letošní sezona s sebou ještě nepřinesla dlouho očekávanou novinku, krátkodobý rybářský lístek. Jeho nákupem by nemusel člověk skládat zkoušky a mohl by si jít rovnou zarybařit. Návrh však zatím čeká na schválení zákonodárci.

„I s tímto si bude muset zájemce přijít k nám pro povolenku. Jelikož se dá předpokládat, že člověk nebude chtít být členem našeho spolku, jen za jeden den zaplatí za povolenku 300 korun plus náklady na krátkodobý rybářský lístek,“ přiblížil budoucí možnost předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu.

Podle něho je to spíše nabídka pro cizince a turisty. „Pro Čecha je to nevýhodné. Lepší pro něj je, když si udělá test, který zvládnou i osmileté děti, a pořídí dlouhodobý rybářský lístek a stane se členem, má to pak výrazně levnější,“ poradil případným zájemcům Blahůšek.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Další z rubriky

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Notorický zloděj začal v sexshopu, ukradl vibrační vajíčko na ovládání

Ilustrační snímek

Chebští policisté chytili nenapravitelného zloděje, který kradl v různých obchodech. Kromě domácích potřeb nebo...

Za advent utratí města miliony, nejdražší Vánoce v kraji bude mít Cheb

Herec chebského divadla Jindřich Skopec se o adventu změnil v ponocného.

Slavnostně osvětlená města, tradiční vánoční trhy, pohoda, klid. Na druhé straně miliony vynaložených korun a někde...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz