Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rybáři v kraji si už chystají pruty, začíná sezona plná pstruhů

  12:04aktualizováno  12:04
Po půlroční přestávce si už mohou rybáři začít chystat výbavu. V sobotu ráno odstartuje dlouho očekávaná lovná sezona pstruhů. Těch letos vysadí rybáři podobné množství jako v minulém roce.

Michal Blahůšek, předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu, s loňským úlovkem na Teplé. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Díky dobré spolupráci mezi Povodím Ohře a rybáři bude odtékat méně vody z Nechranic. To jen proto, aby bylo možné užít si lov ryb přímo z vody.

„Loni jsem si vzal na tento den dovolenou a nyní to připadá na sobotu, prostě ideál,“ netajil své nadšení chebský rybář Zdeněk Žalud, který právě kontroluje a doplňuje své rybářské vybavení.

Které ryby ještě nelze chytat

  • Ani začátek pstruhové sezony neznamená, že je možno lovit všechny druhy ryb.
  • Například lipan podhorní, ostroretka stěhovavá, parma obecná a podoustev říční jsou na pstruhových revírech hájeni až do 15. června.
  • Denní úlovek lososovitých ryb a lipana je omezen na 3 kusy.

Pro rybářské svazy začala práce už na začátku dubna. Pstruzi a siveni totiž potřebují čtrnáct dnů na to, aby se adaptovali ve svém novém působišti.

„Do našich revírů jsme zatím vysadili 230 kilogramů ryb. Podobný počet vysadili i kolegové v Božičanech a Ostrově. Na Karlovarsku tak bylo v Ohři vysazeno přibližně 700 kilogramů ryb,“ řekl předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu Michal Blahůšek.

Svobodu minimálně na rok získali i roční pstruzi obecní, kterých rybáři vysadili na 16 tisíc kusů. „Lovit se smějí až za rok, nyní mají okolo 12 - 15 centimetrů,“ přiblížil předseda karlovarské organizace.

Podobná čísla vysazených ryb hlásí i rybáři z celého regionu. Při vstupu do rybářských potřeb v kraji však poznat blížící se svátek nelze. „K nám se chodí jen pro to, co není na internetu. Ale to je všude v republice,“ postěžoval si jeden z krajských prodejců.

Důvodem, proč jsou dravci do 16. června hájení, je jejich rozmnožovací cyklus. „Štika se vytírá v březnu a dubnu, ostatní dravé ryby trochu později,“ vysvětlil Blahůšek.

Jako velký problém vidí vodohospodáři odpadky podél řek. „Nevadí jen rybářům, ale obecně všem lidem kolem řeky. Během dubna a května probíhají na mnohých místech akce na čištění břehů vodních toků a vodních nádrží,“ popsal činnosti vodáckých půjčoven, škol a jiných spolků mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Vodohospodáři následně zajišťují likvidaci nasbíraného odpadu. „Jsou to desítky tisíc korun ročně,“ překvapil Svejkovský.

Rybáře trápí i škůdci z živočišné říše. „Hlavně kormoráni, ale ti řádí především na přehradách. Na řekách nás v poslední době obtěžují bobři. Sice nežerou ryby, ale vrtají rybářům hráze, a to je problém,“ řekl ke škůdcům Blahůšek.

Letošní sezona s sebou ještě nepřinesla dlouho očekávanou novinku, krátkodobý rybářský lístek. Jeho nákupem by nemusel člověk skládat zkoušky a mohl by si jít rovnou zarybařit. Návrh však zatím čeká na schválení zákonodárci.

„I s tímto si bude muset zájemce přijít k nám pro povolenku. Jelikož se dá předpokládat, že člověk nebude chtít být členem našeho spolku, jen za jeden den zaplatí za povolenku 300 korun plus náklady na krátkodobý rybářský lístek,“ přiblížil budoucí možnost předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu.

Podle něho je to spíše nabídka pro cizince a turisty. „Pro Čecha je to nevýhodné. Lepší pro něj je, když si udělá test, který zvládnou i osmileté děti, a pořídí dlouhodobý rybářský lístek a stane se členem, má to pak výrazně levnější,“ poradil případným zájemcům Blahůšek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz