Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostudné nádraží ve Varech nahradí ještě letos budova ze skla a oceli

  12:00aktualizováno  12:00
Na karlovarském horním nádraží začne stavba moderní dvoupodlažní budovy ze skla a oceli. Správci kolejí se chystají příští týden otevřít obálky s nabídkami stavbařů. Nová budova má vyrůst do konce letošního roku.

Vizualizace nové podoby Horního nádraží v Karlových Varech. | foto: České dráhy

Dlouhá léta odkládaná rekonstrukce karlovarského nádraží za desítky milionů korun znamená pro cestující podle investora stavby zásadní změnu k lepšímu.

„Výměnou za provozní komplikace a omezení se lidé dočkají zcela nových prostor s odpovídajícím komfortem. Stavební práce by se pak mohly rozběhnout již začátkem března 2015,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SDŽC) Jakub Ptačinský.

Fotogalerie

Kdo supermoderní objekt nakonec postaví a za kolik, bude jasné po ukončení tendru na zhotovitele. Otvírání obálek je naplánováno na 10. února.

Nová budova by měla vyrůst do konce tohoto roku, do poloviny roku 2017 by pak měla být hotova i staniční část projektu - kolejiště.

„Nejdříve půjde dolů polovina budovy, do druhé budou sestěhováni všichni zaměstnanci. Pak vybudujeme novou, přestěhujeme lidi a dobouráme zbytek. Na místě poté vyroste nový objekt,“ popsal Jakub Ptačinský předpokládaný průběh prací.

Vážně berou přípravy na stavbu i zaměstnanci Regionálního obchodního centra Českých drah v Karlových Varech. „První kroky jsme udělali. Přestěhovali jsme se z horního na dolní nádraží,“ sdělil ředitel centra Vladimír Omelka.

Dodal, že provoz bude na nádraží zajištěn i v omezených podmínkách, takže si cestující budou moci koupit v náhradních prostorách staré pošty jízdenky včetně místenek, lehátek a lůžek. Kvůli bouracím pracím se nepředpokládají výluky.

Lidé, kteří v okolí nádraží pracují, čekají léta na rekonstrukci jako na smilování. „Všichni nadávají, že přijeli na úplně nejhorší nádraží v České republice. A někdo se nevěřícně ptá, jestli opravdu vystoupil ve Varech a ne někde na nějaké opuštěné zastávce v polích. Horní nádraží je totiž v hrozném stavu,“ řekla paní Jana, která má před nádražím stánek s občerstvením.

Nedávno viděla fotografii nádraží z roku 1950. Jak říká, nic se na něm nezměnilo, budovy jen více než půl století chátraly. „Tolikrát jsem slyšela, že práce začnou na jaře, v létě či na podzim. Nikdy se to nestalo, takže nevěřím, že se začne v březnu stavět,“ pochybuje žena.

Zatímco SŽDC bude investovat do rekonstrukce nádraží, město Karlovy Vary zajistí výstavbu nové lávky přes kolejiště směrem na sídliště Růžový Vrch a také úpravy prostor před nádražím.

„Peníze na to máme v rozpočtu vyčleněné. Poslední dobou se pravidelně přelévají z roku na rok. Už to několikrát vypadalo, že se začne, a nakonec z toho nic nebylo,“ vzpomínal mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Původně chtěla železniční stanici i její okolí proměnit v centrum nákupu, kultury i služeb pro cestující italská firma Grandi Stazioni. Od roku 2003, kdy Italové vyhráli výběrové řízení, zůstaly plány na papíře. Rekonstrukci proto zajistí SDŽC.

Jak říká její mluvčí, v nové budově budou pouze drobné provozovny, jako je tabák, rychlá občerstvení a prostory pro prodej jízdenek dopravců. Zbytek budou provozní prostory SŽDC.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz