Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu začne stavba jihovýchodního obchvatu. Odvede kamiony z města

  8:56aktualizováno  8:56
Už nic nebrání stavbě jihovýchodního obchvatu Chebu. Nová 3,3 kilometry dlouhá silnice za 393 milionů korun má odvést z části města hlavně tranzitní nákladní dopravu směřující od hraničního přechodu Svatý Kříž do vnitrozemí.
Dopravní zátěž na spojnici Waldsassen - Svatý Kříž se podle průzkumů zvyšuje. Obchvat tranzitní dopravu odvede z chebských ulic. Ilustrační snímek

Dopravní zátěž na spojnici Waldsassen - Svatý Kříž se podle průzkumů zvyšuje. Obchvat tranzitní dopravu odvede z chebských ulic. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Peníze na stavbu obchvatu ve středu schválili politici sedící ve výboru regionální rady ROP Severozápad. Ten rozděluje evropské dotace. Znamená to, že Karlovarský kraj, který je investorem celé akce, dostane od Unie příspěvek 333 milionů korun, tedy 85 procent celkových nákladů.

Bagry a buldozery začnou novou trasu budovat v polovině března. Práci dokončí nejpozději v srpnu 2015, kdy se také první řidiči na cestě z Německa vyhnou chebským ulicím. Zbývá už jen dokončit výkup jediného pozemku pod budoucí silnicí, k tomu ve čtvrtek udělá poslední krok krajské zastupitelstvo na svém zasedání.

"Dopravní zátěž na spojnici Waldsassen - Svatý Kříž se podle průzkumů zvyšuje. Díky obchvatu tranzitní dopravu odvedeme," řekl předseda výboru ROP Severozápad a náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil. Stavební povolení už je vydáno a akce vysoutěžena.

Proti obchvatu bojují aktivisté z občanského sdružení Za přívětivý Podhrad. Mají za to, že silnice zničí životní prostředí chebských částí Podhrad a Háje. Považují ji za zbytečnou.

"Osobní dopravě se nebráníme. Mělo by se v tomto úseku zabránit vjezdu náklaďáků a směrovat kamiony na severní obchvat," navrhuje odpůrce stavby Karel Tyrpekl.

Petr Navrátil obchvat hájí a argumentuje, že mezinárodní doprava z přechodu Svatý Kříž zatěžuje střed Chebu až třemi tisíci osobních aut denně. Ta zvyšují hlučnost, prašnost a snižují cenu nemovitostí.

Dá se očekávat, že díky jihovýchodnímu obchvatu Chebu ještě přibudou auta na průjezdu Waldsassenem. Tamní radní podle zpráv Petra Navrátila nedávno rozhodli, že dojde k vybudování průtahu městem za 40 milionů eur.

"Průtah skrz Waldsassen povede po trase bývalé železniční trati a částečně pod zemí. Němci jsou ale teprve asi v polovině schvalovacího procesu," zjistil Navrátil.

Jihovýchodní obchvat Chebu je prvním dotovaným projektem od opětovného spuštění programu ROP Severozápad.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz