Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužené Prameny mají naději. Věřitelé jim odpustí část úroků

  8:17aktualizováno  8:17
Prázdná pokladna, zablokovaný účet a téměř stomilionové dluhy nadále dusí obec Prameny. Naději na nový start ale nejzadluženější vesnice v zemi má, většina věřitelů souhlasí s odpuštěním části úroků. Jsou přitom už mnohem vyšší než původní dluhy.

Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního úřadu.. | foto: MF DNES

Závazky obce jsou sice jen kolem 30 milionů, více než dvojnásobek ale tvoří poplatky z prodlení a úroky. Dobrou zprávou pro vísku se zablokovaným účtem je, že starostka s přispěním právničky krajského úřadu nalézá pochopení u firem, kterým Prameny dluží.

"S většinou věřitelů už jsme se sešli, schází jich posledních pět. Vypadá to celkem nadějně. Každý se snaží nám dluh o něco snížit. Ale nechci to zakřiknout," reagovala po sobotním jednání zastupitelstva starostka Pramenů Michala Málková.

Zastupitelé schválili rozpočtové provizorium na příští rok, ovšem bez jakýchkoli čísel. Hlavním cílem je šetřit, náklady obec podle starostky Málkové omezí jen na nezbytně nutnou míru.

"Faktická výše příjmů, s nimiž bude možné disponovat, bude záviset na výsledku exekučních řízení. Peníze na chod obce a obecního úřadu budeme vynakládat pouze v nezbytném rozsahu pro zajištění fungování obce," uvedla Málková.

"Karlovarský kraj stále pokračuje v pomoci Pramenům tím, že poskytuje právní konzultace. Například při jednání s věřiteli," sdělila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Krajský úřad nedávno přišel s myšlenkou, že by kraj obci pomohl odkoupením jistiny dluhu 646 tisíc korun od Pozemkového fondu české republiky. Za podmínky, že by fond Pramenům odpustil úroky, které činní asi 17 milionů korun. Prominutí úroků podle mluvčí Pozemkového fondu Moniky Machtové není možné, pouze jejich snížení (více čtěte zde).

Prameny už přišly o většinu majetku

Dluh vznikl už před lety při nepodařené privatizaci rodinných domků, které obec musela odkoupit právě od Pozemkového fondu.

Asi největší ranou, která uvrhla obec do spirály dluhů, byl nedotažený záměr vybudovat v obci stáčírnu minerálních vod. Příprava projektu, vykoupení pozemků a pokusné vrty stály miliony korun.

Nedávno přišla kvůli exekucím obec o většinu svého majetku, dokonce i o sídlo obecního úřadu. Starostka Málková, která se po několikaletém období, kdy Prameny řídili správci ministerstva vnitra, loni ujala vedení obce, si kancelář musela zařídit doma.

Kromě dluhů a astronomicky rostoucích úroků přinesla léta bez zastupitelstva i další problémy. Ukázalo se, že většina místních vyhlášek, některé z 90. let, neodpovídá současným předpisům.

Takže v sobotu museli zastupitelé narychlo přijmout několik nových norem. Například o poplatcích za ubytování a lázeňský pobyt, za zábor veřejného prostranství či držení psů.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz