Až do druhé světové války byly Prameny (tehdy Bad Sangerberg) prosperujícím lázeňským městem s asi třemi tisíci obyvatel, školou, třemi hotely, dvaceti hostinci a bankou.

Až do druhé světové války byly Prameny (tehdy Bad Sangerberg) prosperujícím lázeňským městem s asi třemi tisíci obyvatel, školou, třemi hotely, dvaceti hostinci a bankou. | foto: MF DNES

Nadšenci v Pramenech zahájí lázeňskou sezonu. Poprvé po desítkách let

  • 0
Na téměř zapomenutou historii chtějí navázat nadšenci z Pramenů na Chebsku. Po dlouhých desetiletích se do obce symbolicky vrátí zahájení lázeňské sezony. Akce začne v sobotu ve 13 hodin u upravených vývěrů Giselina a Rudolfova pramene. Chybět nebude ani slavnostní akt vysvěcení pramenů.

"Svěcení se ujme premonstrát Ján Kováčik z kláštera v Teplé. Na akci vystoupí Dixieland, předseda našeho sdružení představí výstavu ke 140. výročí povýšení obce Sangerberg na město," naznačila zakladatelka sdružení a zastupitelka Lenka Cholínská.

Hrstka patriotů nedávno vytvořila občanské sdružení s příznačným názvem Obnova obce Prameny a pustila se do práce na obnově bývalého lázeňského parku. Chtějí, aby se stal nejen turistickým cílem, ale i místem setkávání zdejších občanů.

"Občané i já jsme rádi, že se v Pramenech konečně něco začíná dít, že se obnovuje kulturní život. Je to hlavně zásluha občanského sdružení," těší starostku Michalu Málkovou.

Místním patriotem je i předseda sdružení Jan Lebl. Pilně shání exponáty do malého muzea, které před dvěma lety zřídil ve svém domě. "Lidé si mohou prohlédnout informační panely dokumentující historii obce od první písemné zmínky až do současnosti," prozradil Lebl.

Sbírku doplňují historické lázeňské prospekty a pohlednice. Muzeum připomíná lepší časy, kdy se ještě Prameny jmenovaly Bad Sangerberg.

První písemná zmínka o Pramenech je z roku 1357. V okolí se těžily stříbro a cín, bohaté vývěry minerálních vod začali lide využívat okolo 16. století. Až do druhé světové války byl tehdejší Bad Sangerberg prosperujícím lázeňským městem s asi třemi tisíci obyvatel, školou, třemi hotely, dvaceti hostinci a bankou.

Devastace začala po druhé světové válce, poslední kapkou byl nedokončený záměr výstavby stáčírny minerálních vod, kvůli němuž se obec zadlužila.