Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahájení rekonstrukce náměstí v Toužimi za 40 milionů provázel protest

  16:03aktualizováno  16:03
Obyvatelé Toužimi budou mít za téměř 40 milionů korun zrekonstruované centrální náměstí. Po nové žulové dlažbě, chodnících a pěší zóně se lidé poprvé projdou v polovině roku 2014. Čtvrteční zahájení prací ale provázely protesty.

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Toužimi. | foto: MěÚ Toužim

Na jednom konci náměstí Jiřího z Poděbrad, jehož vzhled se nezměnil čtyři desítky let, stál starosta Toužimi Alexandr Žák. S krumpáčem v ruce a za zvuku fanfár zahájil stavební práce, na které padne téměř celý roční rozpočet města.

Na opačné straně držel člen občanského sdružení Pod střechou a současně toužimský zastupitel Jiří Schierl nad hlavou plakát s nápisem: "Devastace kulturního dědictví Toužimi. Regenerace rovná se devastace."

"Plánovaná rekonstrukce se mi líbí, prosazuji ji už od začátku devadesátých let. Protestuji ale proti odstranění historických vrstev pod povrchem náměstí a jeho předláždění novou dlažbou," uvedl Jiří Schierl.

"Všichni víme, že pod asfaltem na náměstí je zakonzervovaná ta historická. Kdyby se její část využila, tak by práce mohly být mnohem levnější," doplnil Schierl. Má doloženo, že náměstí v Toužimi bylo vydlážděné na počátku 18. století.

"Tyto historické povrchy byly zachovány do nedávné doby, kdy je v padesátých a šedesátých letech minulého století překryl asfalt," řekl Schierl.

Odkrývání historické dlažby by prý opravy prodražilo

Obyvatel Toužimi Zdeněk Novák si myslí, že odkrýváním historické dlažby by se rekonstrukce naopak zbytečně prodražila. "Byly by to vyhozené peníze. Oprava náměstí má smysl. Přibudou dvě kryté autobusové zastávky. Jsou důležité pro staré lidí, kteří jezdí například k lékaři," uvedl Novák při slavnostním zahájení stavby.

Nové komunikace budou mít celkem plochu 12 721 metrů čtverečních. "Stávající povrchy přijdou kompletně pryč. Místo asfaltu bude žulová dlažba. Plocha kolem mariánského sloupu bude jen pro pěší. Nová komunikace naopak přibude na severní straně náměstí u pošty," vysvětlil starosta.

Město Toužim financuje celou akci za 38,6 milionu korun ze svého. V minulosti se celkem třikrát neúspěšně pokoušelo získat dotaci z regionálního operačního programu. Teď má našetřeno polovinu investice.

Starosta považuje za smutné, že se zastupitel Schierl nesmířil s tím, že většina jeho kolegů v zastupitelstvu schválila projekt na obnovu náměstí.

"Historické vrstvy se nacházejí třicet centimetrů pod úrovní povrchu. Předpokládáme, že nám památkáři umožní jejich zakonzervování. V žádném případe nechceme vzít bagr a všechno pod zemí zničit. Nezbláznili jsme se, abychom vzali buldozer a měli nové náměstí. Nejsme kulturní barbaři," uvedl starosta Žák.

Dodavatelem stavby je firma Metrostav. Kromě náměstí se chystá i oprava přilehlých ulic Radniční, Kostelní a Petra Bezruče.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz