Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Střední školy jásají. Do prvních ročníků se jim hlásí víc žáků

  • 0
Důvod k radosti mají ředitelé mnoha středních škol v Karlovarském kraji. Do prvních ročníků se jim hlásí více zájemců než v předešlém roce. Převis poptávky zaznamenala i některá gymnázia.

O počtu studentů středních škol sice rozhodnou až odevzdané zápisové lístky, na nedostatek zájmu o studium si však letos mnoho ředitelek a ředitelů středních škol nemůže stěžovat. Některým dorazilo až o několik desítek přihlášek více než minulý rok.

Například Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov (ISŠTE) jich vloni měla zhruba 430, nyní jde o přibližně pět stovek zájemců.

„Pokud k nám přijdou dvě třetiny z nich, budeme mít velmi úspěšnou naplněnost,“ potěšilo ředitele Pavla Januse. Podle něj může stát za nárůstem vyšší počet dětí v devátých třídách, kvalita školy a zřejmě i poptávka po absolventech ze strany zaměstnavatelů.

„Není týden, kdy by k nám nepřišli zástupci firmy, spíše hned dvou. V průměru poptávají pět lidí,“ řekl. Mezi nejvyhledávanější obory na ISŠTE letos patří informační technologie, strojírenství a elektrotechnika.

Podobné je to i v chebské integrované střední škole, na kterou se minulý rok hlásilo 399 deváťáků, letos jich je 448. Z nematuritních oborů si podle ředitele Tomáše Maška nejčastěji volí opraváře zemědělských stojů, cukráře či kuchaře - číšníka.

Ředitele Střední průmyslové školy v Ostrově Pavla Žemličku zase překvapil počet přihlášek na automechanika. „Nárůst tam je opravdu výrazný,“ konstatoval.

Tradičně velký zájem zaznamenala průmyslovka v případě informačních technologií, které by rádo studovalo sedm desítek žáků. Strojírenství a elektrotechnika jsou podle Pavla Žemličky srovnatelné s předchozím rokem. Tehdy dorazilo škole 279 přihlášek, nyní jich bylo 292.

Velký zájem žáků hlásí i gymnázia v regionu

Převis nad volnými místy má letos i ostrovské gymnázium, z pátých tříd se hlásí více dětí také na gymnázium v Chodově. První české gymnázium Karlovy Vary je na tom podle ředitele Zdeňka Papeže zhruba stejně jako vloni. Vyšší zájem budoucích studentů ale zaznamenala karlovarská obchodní akademie.

„Zatímco v předešlém roce se k nám hlásilo 170 žáků, nyní jich je zhruba 220, což je dost výrazný nárůst,“ uvedl ředitel Pavel Bartoš. Škola nabízí dva studijní obory a podle ředitele je již tradičně vyšší zájem o cestovní ruch.

Školy v Karlovarském kraji letos nabídnou žákům devátých tříd celkem 4264 míst a čekají na ně zcela jiné přijímací zkoušky, než na které byli doposud zvyklí. Karlovarský kraj, kde jsou povinností od roku 2010, se totiž připojil k pilotnímu projektu ministerstva školství. To chce přijímací zkoušky sjednotit na všech školách.

O jejich přípravu se stará Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které počítá s tím, že se budou pro čtyřleté studium konat 15. dubna, pro šestileté a osmileté o den později. Náhradní termín připadá v obou případech na 14. květen.

Prověřovat budou znalosti matematiky, českého jazyka a literatury. Letos záleží hlavně na ředitelích škol, zda zájemci v přijímacím řízení uspějí. Žáci si letos opět směli podat přihlášky na dvě školy.