Zchátralá Mattoniho vila v Kyselce.

Zchátralá Mattoniho vila v Kyselce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Záchrana lázní v Kyselce pokračuje. Na řadu přijde Mattoniho vila

  • 0
Po zvelebení lázeňského parku pokračuje společnost Lázně Kyselka se záchranou dalších památkových objektů v obci. Pracuje se mimo jiné na Ottově kolonádě a co nevidět vyroste lešení u polorozbité Mattoniho vily.

"Už jsme do ní vstoupili. Vevnitř při operačním průzkumu dohledáváme popadané štuky, dokumentujeme původní zlacení interiérů a vysbíráváme zdobné římsy, které spadly z fasády," popsal současný stav prací v Kyselce ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Miroslav Perout.

Jakmile dělníci v Mattoniho vile postaví zevnitř i zvenku lešení, přijde na řadu její kompletní vyklizení pod dohledem pracovníků z loketské pobočky Národního památkového úřadu.

"Pak začneme pracovat na statickém zabezpečení vily - zpevňování obvodového a vrchního atikového dřeva. Potom se může uložit krov," vysvětlil Miroslav Perout. Dodal, že zdivo je v takovém stavu, že do něj stačí strčit dvěma prsty a cihly začnou odpadávat.

Práce se hnuly i na Ottově kolonádě. Pražský restaurátor Jiří Černohorský začal s opravou původní vitráže na kopuli kolonády. Pracovníci obecně prospěšné společnosti vyrobí rám, do kterého vitráž uchytí, aby ji mohla obdivovat veřejnost do doby, než se exponát vrátí na původní místo.

Na záchranu čeká i řada lázeňských domů u silnice. Oddělení památkové péče na karlovarském magistrátu koncem loňského roku nařídilo tehdejšímu majiteli, firmě R. I. S., aby nemovitosti stavebně zajistil. Jenže tato společnost vložila své nemovitosti do obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

"Z právního hlediska je nařízení zabezpečovacích prací neplatné. Jenže my se k nim hrdě hlásíme. Postupně vilu Vilemínu a další domy procházíme a děláme si vlastní průzkum. Budeme chtít, aby nám památkáři povolili vyklízení objektů. Nemůžeme totiž pouze pracovat na Ottovu prameni a Matttoniho vile. Musíme se pustit i do lázeňské fronty domů," uvedl Miroslav Perout.

Kdo chce vidět postup prací, má šanci

Vedení obecně prospěšné společnosti slíbilo, že před lidmi nebude nic tajit a po Kyselce každého provede. V úterý tuto nabídku využila dvanáctičlenná skupina cyklistů, kteří se zastavili u Ottova pramene, což je přirozené shromaždiště veřejnosti. Cyklisté se vyptávali Miroslava Perouta i jeho kolegů, co v Kyselce dělají a proč. Při prohlídce zdevastovaného areálu se cyklisté se vším seznámili. Stejnou šanci na komentovanou prohlídku mají i další zájemci.

Zakladateli obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka jsou město Karlovy Vary, obec Kyselka, Karlovarské minerální vody a firma R. I. S. Letos v březnu bylo na společnost převedeno osm objektů a jedenáct pozemků. Bývalý hotel Praha, dům Stallburg, Löschnerův pavilon a další nemovitosti zůstaly majetkem Karlovarských minerálních vod, které objekty restaurují po vlastní linii.