Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Františkovy Lázně uhájily u soudu plošný zákaz podomního prodeje

  18:08aktualizováno  18:08
Františkovy Lázně si připsaly další "skalp" u Ústavního soudu. Uhájily své loňské nařízení o zákazu podomního a pochůzkového prodeje na území města. Návrh na zrušení podal kvůli zvolené formě nařízení a kvůli plošně vymezenému zákazu Krajský úřad Karlovarského kraje.

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík | foto: Martin Stolař, MAFRA

Soud však návrh zamítl a dosud pozastavené nařízení znovu platí v plném rozsahu. Podle soudce zpravodaje Pavla Rychetského totiž nejenže neodporuje ústavnímu pořádku, ale mohlo by být pozitivní inspirací pro další obce.

Město svůj postup hájilo tím, že chce ochránit zejména starší obyvatele před nesolidními prodejci. Nařízení se nevztahuje na veřejné sbírky, prodej na předzahrádkách, při slavnostech a sportovních utkáních. Povolen je i prodej pomlázek, kraslic nebo vánočního jmelí, ryb či stromků.

Podle krajského úřadu, který nařízení měst dozoruje, by zákaz měl být součástí širšího předpisu - tržního řádu. Obec by prý také měla vymezit alespoň nějaká místa, kde zákaz neplatí. Podle soudu však město nepřekročilo svou pravomoc. Navíc prý nejde o úplný zákaz podnikatelské činnosti mimo provozovnu, protože žádné nařízení ve Františkových Lázních neomezuje stánkový prodej.

Všude tak postupovat nelze, upozornil soud

Účelem zákazu je podle soudu to, aby obec zabránila činnosti, která v konkrétních poměrech narušuje veřejný pořádek a působí na obyvatele obtěžujícím způsobem. Omezení podomního a pochůzkového prodeje je prý opodstatněné zvláště v lázeňském městě, kde se lidé léčí a odpočívají.

Dnešní nález ale neznamená, že pochůzkový a podomní prodej lze stejným způsobem zakázat na celém území jakékoliv obce. Vždy záleží na konkrétních podmínkách. V místech, kde lidé žijí roztroušení na větším území, je právě podomní prodej jedinou možností, jak smysluplně podnikat mimo provozovnu.

"Za těchto okolností proto nelze nalézt důvody vedoucí k závěru, že by v důsledku stanoveného zákazu byla předmětná podnikatelská činnost na území obce fakticky znemožněna. Nic na tom nemění ani skutečnost, že uvedené zákazy se vztahují na celé území obce," stojí v nálezu.

Rozšíří se možnosti, jak psát vyhlášky

Podle ředitele Krajského úřadu Karlovarského kraje Romana Rokůska je rozhodnutí soudu návodem pro obce i kraj, jak postupovat. "Legislativa je v této oblasti složitá. My jsme se řídili metodikou ministerstva obchodu a pokusili jsme se i aplikovat některé nálezy Ústavního soudu. Výklad soudu tak rozšíří obcím možnosti, jak psát vyhlášky," řekl Rokůsek.

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík rozhodnutí soudu uvítal. "Zase jsme měli pravdu. Podobně jako když jsme udělali vyhlášku proti hazardu a krajský úřad i ministerstvo vnitra nám ji chtělo zrušit. Ředitel krajského úřadu by si měl najít jiné právníky," řekl Mlátilík (více o hazardní vyhlášce zde).

Podle něj město chtělo chránit zejména seniory před prodejci, kteří jim vnucují za vysoké ceny nekvalitní nebo zbytečné zboží nebo služby. Podomní prodej využívají jak prodejci zboží, tak i například firmy, které nabízí služby v oblasti energií nebo telekomunikací.

Například podle společnosti Centropol Energy jsou takové vyhlášky v neprospěch lidí.

"Podobné vyhlášky, o jaké dnes jednal Ústavní soud, podle našeho názoru svojí obecností směšují různé typy podnikání a nezohledňují, že existuje i přímý prodej, který není podvodný či nekorektní. V případě například aktivit Centropol Energy to znamená, že města a obce omezují své občany i svobodné podnikání. Občané ztrácejí možnost nejsnazším způsobem získat přímé informace o výrazně levnější energii na trhu," uvedla firma v reakci na rozhodnutí soudu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz