Obyvatel z Rotavy s kávou na schodech na snímku pořízeném v roce 2010 před schválením vyhlášky.

Obyvatel z Rotavy s kávou na schodech na snímku pořízeném v roce 2010 před schválením vyhlášky. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Městům se nechce rušit zákaz posedávání mimo vyhrazená místa

  • 20
Zástupce Rotavy a Sokolova zaskočilo rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého jsou protiústavní vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu zakazující sezení na schodech či na obrubnících. Právě v Rotavě a Sokolově totiž platí podobné zákazy také.

Kdo si tedy v Sokolově a v Rotavě sedne na veřejném prostranství mimo vyhrazená místa, dopouští se přestupku, a když ho při tom přistihnou strážníci, musí zaplatit pokutu. Platí to třeba pro odpočinek na obrubníku, pro chvíle strávené u přinesených stolků na ulici nebo i na schodech u paneláků.

Rozhodnutí Ústavního soudu, na který se obrátila ombudsmanka Anna Šabatová, se dotkne i měst v regionu, neboť ministerstvo vnitra chce nyní prověřit všechny obce s tímto zákazem a donutit je ke zrušení či alespoň ke zmírnění pravidel, a to i za pomoci soudu.

„Ministerstvo vnitra bude obce metodicky vést k tomu, aby se regulaci předmětné problematiky v obecně závazných vyhláškách vyhnuly a přistoupily k nápravě již vydaných obecně závazných vyhlášek,“ řekl za ministerstvo jeho mluvčí Ondřej Krátoška.

Stačilo pár vět, a byl klid

O tom, že by měla vyhláška přestat platit, ale vůbec nechce slyšet starosta Sokolova.

„Cituji paní ombudsmanku: Takové vyhlášky působí stejně absurdně jako zákaz zpěvu v Pyšné princezně. To považuji za naprosté nepochopení situace v postižených městech a plivnutí do obličeje všem zastupitelům, kteří tímto způsobem volají o pomoc. Zoufalí starostové a zastupitelé jsou nuceni sáhnout k zoufalým činům, chcete-li vyhláškám,“ ohradil se starosta Sokolova Jan Picka s tím, že přijatá vyhláška zklidnila život v ulicích.

„Stačilo se jen zmínit, že zavoláme hlídku a raději se sami zvedli a šli jinam. Co budeme dělat, až to nebude přestupek, nevím, asi budu muset najít jinou cestu domů,“ postěžoval si Sokolovák Pavel Seifert.

„Pro obyvatele je nepříjemné prodírat se skrze některé lokality a není to jen o záboru místa, ale i o hluku nebo hodně peprných výrazech, a to se svým popisem ještě držím na uzdě,“ vzkázal na dálku Šabatové starosta Sokolova.

V Rotavě nesmí lidé sedět ani na obrubníku

Ještě tvrdší vyhlášku mají v Rotavě, kde se lidé nesmí opřít ani o obrubník. „Nejprve musíme jako vedení obce zasednout a až poté k tomu vydáme stanovisko. Nebude od věci přizvat si k našemu jednání i právníka,“ řekl za Rotavu člen zastupitelstva Martin Elíz, v současné době pověřený vedením města.

I v Rotavě vyhláška pomohla omezit chování některých obyvatel. Strážníci nejprve za přestupek napomínali, pak začali dávat pokuty. Sto nebo i pět set korun.

Podle soudce zpravodaje Jaroslava Fenyka by měly podobné vyhlášky zrušit i další města. Právo musí být podle soudce předvídatelné. To proto, aby lidé mohli v rozumné míře předvídat trestnost svého jednání a podle toho regulovat své chování a předvídat právní důsledky svých činů.

„Nejde jen o lidi v obci trvale bydlící, ale i projíždějící. Není možné, aby v jedné obci byl člověk postižen za sezení mimo lavičku a ve vedlejší obci nikoliv,“ dodal Fenyk.

Starosta Sokolova doufá, že se rušení vyhlášky jeho města nedotkne. „Naše vyhláška není až tak tvrdá jako v některých jiných městech. My například máme místa s lavičkami, kam tyto lidi směřujeme,“ uvedl Picka.

Zda opatření zrušit či ne, by podle mluvčího Ústavního soudu měli rozhodnout sami představitelé obce.

„Ostatně vykonatelná rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro všechny orgány i osoby v ČR, a proto by i dotčené obce mohly samy uvážit, zda nepřistoupit ke změně té části vyhlášek, kterou v obdobném případě označil Ústavní soud za rozpornou s Ústavou,“ sdělil za Ústavní soud Vlastimil Göttinger.