Úklidová firma, která v Nejdku zakázku získá, uzavře s městem smlouvu na dvacet let, vypovědět ji bude moci nejdříve po devíti letech. Ilustrační snímek

Úklidová firma, která v Nejdku zakázku získá, uzavře s městem smlouvu na dvacet let, vypovědět ji bude moci nejdříve po devíti letech. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Úklid města se může Nejdku kvůli obří zakázce prodražit. Je podezřelá

  • 0
Transparency International si proklepla kritizovaný tendr za více než půl miliardy korun na svoz odpadu a úklid Nejdku, jehož zadání v létě schválili zastupitelé po ostré diskuzi. Společnost, jež zakázku získá, uzavře s městem smlouvu na dvacet let, vypovědět ji ale bude možné nejdříve po devíti letech.

Proti zadání byli jak opoziční zastupitelé, tak jeden koaliční radní. Ostatní kolegové je ovšem přehlasovali. Před časem skončil tendr coby podnět v bezplatné právní poradně Transparency International, která před zadávacím řízením Nejdek varuje.

Nevládní organizace, jejímž posláním je mapovat a zabraňovat korupci, vidí první problém v délce smlouvy. Její právníky překvapila hned při prvním zběžném čtení zadávací dokumentace. Pokusili se udělat malý namátkový průzkum, na jak dlouho si podobné služby sjednávají jiné obce. Podle právničky TI Heleny Joachimsthalerové je to na rok, maximálně na tři až čtyři léta.

„Uzavření smlouvy na dvacet let v kombinaci s ustanovením, podle kterého lze smlouvu rozvázat, aniž by došlo k porušení smluvních podmínek, nejdříve za devět let, pak neumožňuje pružně reagovat na situaci proměny trhu,“ uvedla.

Joachimsthalerová podotýká, že v takovém případě se dodávané služby mohou stát pro město finančně nevýhodné.

Délka smlouvy je podle města v pořádku

Vedení Nejdku má pro dlouhou dobu trvání smlouvy své vysvětlení. Místostarostka Dana Schwarzová ji za neadekvátní nepovažuje. „Firma si tady přece má udělat zázemí, vytvořit sběrný dvůr a zabezpečit tyto a další věci městu. Jinak by do toho nešla,“ vysvětlila.

Zastupitelé a radní, kteří proti zadání tendru protestovali, poukazovali na to, že dokumentace zakázky nahrává nejdecké firmě AVE, která doposud tyto služby provozuje. Jestli je jejich podezření na místě, se podle právníků Transparency International ukáže z podaných nabídek, které si vyžádá od města po otevření obálek.

Už nyní však nevládní organizace říká, že zadávací dokumentace vykazuje některé prvky zbytečně omezující hospodářskou soutěž. Když k tomu přičtou ještě dvacetiletou smlouvu a následující argumenty vedení Nejdku v médiích, nepůsobí na ně tendr úplně dobře.

„Následná reakce vedení obce, která místo, aby se pokusila situaci řešit, naopak zastírá a překrucuje některá fakta, v nás proto nevzbuzuje příliš důvěry,“ shrnula Helena Joachimsthalerová.

Zakázku by mohl posoudit antimonopolní úřad

„Existují jiné orgány, které tyto věci posuzují. Jestliže se to někomu nelíbí, musí dát buďto trestní oznámení, nebo se obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedla místostarostka.

Právě antimonopolní úřad může město nemile překvapit. Podle zkušeností Heleny Joachimsthalerové je vysoká šance, že Nejdek dostane po uzavření tendru pokutu kvůli omezujícím zadávacím podmínkám. Chápe přitom, že je obec tlačená časem, neboť firmě AVE vypršela předchozí desetiletá smlouva. Přesto Nejdku vzhledem k riziku pokuty a zbytečného plýtvání městskými penězi doporučuje, aby zadávací řízení zrušil a vyhlásil nové.

Opoziční zastupitel Václav Růžička se pokusí téma tendru opět otevřít na jednání, které se koná příští středu. „Se závěry Transparency International se zcela ztotožňuji. Vyplynuly z nich věci, na které poukazujeme už řadu měsíců,“ řekl.

Pokud by město dostalo pokutu, jen nerad by viděl, kterak ji platí městský rozpočet. „Chtěl bych, aby ji uhradili lidé, kteří pro tuto zadávací dokumentaci zvedli ruku,“ uvedl.