Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mattonka se o dům v Kyselce nestarala, stěžovaly si nájemnice u soudu

  15:45aktualizováno  15:45
Dvě bývalé nájemnice z památkově chráněného domu Stallburg v Kyselce na Karlovarsku vypovídaly u pražského městského soudu. Svědčili k žalobě na ochranu osobnosti, kterou podal generální ředitel Alessandro Pasquale na Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR.

Dům Stallburg v Kyselce prochází rekonstrukcí. Podle právníka společnosti Karlovarské minerální vody bude už brzy hotová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Šéf společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) se u soudu domáhá omluvy za výroky asociace, kterými kritizovala jak Alessadra Pasqualeho, tak celou firmu za chátrající lázně v Kyselce. Asociace si za svými výroky stojí.

Lázně Kyselka

Někdejší lázně v Kyselce chátraly od 90. let. Majetkem společnosti KMV bylo šest objektů, většina ostatních patřila Revitalizační investiční společnost (RIS). V březnu je získala obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, které nyní patří téměř celý bývalý lázeňský komplex. Společnost, v jejíž správní radě sedí například majitel chyšského zámku Vladimír Lažanský, pravnuk zakladatele lázní Rudolf Mattoni či generální ředitel KMV Alessandro Pasquale, chce budovy zachránit a najít pro ně využití.

Nájemnice Magda Formánková a Veronika Starková, které v tamním domě Stallburg donedávna žily, popsaly bydlení jako život pod děravou střechou, s kanalizací vytékající do sklepa, závadnou vodou a rozpadajícími se komíny. Tvrdí, že KVM coby majitel domu, nedělal nutné opravy.

"Tatínek nám v prosinci 2009 volal, že mu v kuchyni prší na hlavu. Do sklepa vytékaly několik let fekálie. Z fasády opadaly kusy zdiva až na cihlu," uvedla dcera starousedlíka Antonína Starka. Majitel podle ní do domu investoval v jediném případě, a to když instaloval plechy na shořelou střechu. V podobném duchu popisovala bydlení také Magda Formánková.

"Žádné opravy se tam nedělaly, přestože jsme psali žádosti. Topili jsme na tuhá paliva a komíny se rozpadaly. V bytě jsme si to trochu opravili, abychom žili alespoň trochu jako lidi," uvedla s tím, že v domě nefungoval plyn, pouze elektřina. Nefunkční prý byla i kanalizace. "Když měla přijet televize, nahnali tam dělníky," dodala na adresu KMV.

Opravě bránili nájemníci, říká právník Mattonky

Zástupce společnosti se bránil tím, že připravované rekonstrukci domu bránila právě přítomnost nájemníků, kteří odmítli nabízené náhradní bydlení. Výpověď Veroniky Starkové považuje zástupce společnosti za nevěrohodnou, neboť žena 13 let pro KMV pracovala a poté dostala výpověď pro nadbytečnost. "Prohlášení paní Starkové tím mohou být ovlivněna," řekl Martin Hanzl, firemní právník KMV.

Podle něj nabízela společnost kvůli rekonstrukci nájemníkům náhradní bydlení v panelovém domě v Kyselce, ti ale neměli zájem. "Přestěhovat se nechtěli, životní styl v Stallburgu jim vyhovoval," řekl.

Společnost prý na domě dělala běžné opravy, například střech nebo okapů a kanalizace se ucpávala proto, že do ní nájemníci házeli nevhodné předměty. "Stavu domu odpovídalo i nájemné, které v roce 2011 tvořilo symbolickou částku 100 korun," konstatoval právník.

Formánková a Stark se nakonec přece jen přestěhovali do náhradního bydlení zajištěného Karlovarskými minerálními vodami a společnost se koncem roku 2012 pustila do rekonstrukce, která je nyní podle Hanzla téměř hotová (více čtěte zde).

Na svém webu KMV tvrdí, že bytový dům Stallburg značně utrpěl vandalismem nájemníků. Rekonstrukce za 30 milionů jej má proměnit v sedm moderních bytových jednotek.

Společnost Karlovarské minerální vody vede s památkovou asociací několik soudních sporů (o posledním jednání čtěte zde). V tomto chce soudce Tomáš Novosad vynést rozsudek 26. září.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz