Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej golfu možná zamíří k soudu. Město chce doplatit desítky milionů

  14:01aktualizováno  14:01
Karlovy Vary chystají soudní bitvu o nejstarší golfové hřiště v České republice. Smlouva z roku 2004 je kvůli nízké ceně podle vedení města neplatná. Město tehdy prodalo areál za pět milionů korun. Podle posudku ČVUT mohla být jeho hodnota až 150 milionů.
Na cenu golfového hřiště v Olšových Vratech existuje několik znaleckých posudků. (ilustrační foto)

Na cenu golfového hřiště v Olšových Vratech existuje několik znaleckých posudků. (ilustrační foto) | foto: Martin Kabát

Když většina karlovarských zastupitelů schválila za primátora Zdeňka Roubínka prodej golfového hřiště v městské části Olšová Vrata dosavadnímu nájemci, společnosti Golf Resort, obě strany tvrdily, že jsou spokojené. Opozice už tehdy tvrdě kritizovala prodej jako velmi nevýhodný.

Město argumentovalo tím, že nemá na potřebné investice peníze. Nájemce, který do hřiště z roku 1904 podle svých slov investoval 143 milionů korun, se zavázal zvelebit sportoviště do roku 2015 o 45 milionů.

Když v roce 2010 vyhrála volby opozice, slíbila, že prověří prodeje městského majetku. A hřiště bylo jedním z nich. Radní na svém mimořádném jednání odsouhlasili podání určovací žaloby ke karlovarskému soudu na určení vlastnického práva k nemovitostem, převedeným kupní smlouvou z roku 2004.

"Pokud je majetek města ohodnocený na částku mezi 80 až 150 miliony korun, tak jeho prodej za 5 milionů korun je z důvodů nízké kupní ceny neobhajitelný," vysvětlil primátor Petr Kulhánek jeden z důvodů, proč jsou Vary připravené u soudu zpochybnit prodej historického majetku.

Na cenu golfového hřiště existuje několik znaleckých posudků. Znalec Radek Peleška v roce 2004 ohodnotil golfový areál na sumu 80 milionů korun. Další znalec ocenil investici Golf Resortu do pronajatého majetku částkou 24 milionů korun. Vše tak mělo podle znalců hodnotu 104 milionů korun.

Nové vedení magistrátu si nechalo od ČVUT udělat revizní posudek. Ten říká, že areál měl v roce 2004 hodnotu 116 až 150 milionů korun.

"Postupovali jsme podle legislativy"

Náměstkem primátora Zdeňka Roubínka byl při prodeji Tomáš Hybner (tehdy za ČSSD). "Ať už Karlovy Vary soud vyhrají či ne, každopádně je to bude stát stovky milionů korun. Tyto peníze v dobré víře investovala společnost Golf Resort za devět roků mimo jiné do zavlažování, drenáží a marketingu hřiště. I kdyby jej radnice vyhrála u soudu zpět, musí uhradit neoprávněné obohacení," řekl Tomáš Hybner. Na příštím jednání zastupitelů navrhne zařazení žaloby na program jednání.

Bývalý náměstek také upozornil, že společnost Golf Resort zaplatila nejen kupní cenu 5 milionů korun, ale každoročně bude platit až do roku 2015 další nasmlouvané peníze. "Těším se na soud, protože jsme postupovali při prodeji golfu podle platné legislativy," věří si Hybner.

Karlovy Vary mají žalobu připravenou, ale jsou ochotné jít na mimosoudní narovnání, pokud dostanou doplatek kupní ceny, a to minimálně 45 milionů korun. Vedení Golf Resortu nabízelo 15 milionů. Tuto částku ale město odmítlo jako neakceptovatelnou. "Vše tak před půl rokem skončilo na mrtvém bodě," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz