Záložáci karlovarské Pěší roty při výcviku

Záložáci karlovarské Pěší roty při výcviku | foto: Vladimír Hanke

Karlovarská Pěší rota si poprvé zastřílela z moderních českých zbraní

  • 3
Týden dobrovolného výcviku v maskáčích a se zbraněmi v rukou při výcviku na druhé straně republiky mají za sebou příslušníci Pěší roty Aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary.

Vyrazili do Vojenské akademie Vyškov. Tam si nejen osahali moderní techniku, ale nechybělo ani lezení, zdolávání ohnivé dráhy či taktické přesuny.

Do akce ve Vyškově vyjel i záložák Erich Kříž. Čekali na něj špičkoví instruktoři z Vojenské akademie ve Vyškově. 

„V tom byla zásadní výhoda. Jednalo se o vojáky, kteří mají obrovské zkušenosti díky každodenní praxi a často i ze zahraničních misí,“ pochvaloval si úroveň Kříž. 

Krajští záložáci si poprvé vyzkoušeli útočnou pušku Bren či pistoli Phantom. Erich Kříž neměl problém ani s uvolněním od zaměstnavatele. „Jsem student a živnostník, takže jsem si volno udělal,“ vysvětlil. Kromě výcviku ve Vyškově se zúčastnil také jednání o záložácích v Praze.

„Mám z toho dobrý pocit. Věřím, že nový zákon, kde se myslí na záložáky, projde. Věřím, že se díky tomu do záloh přihlásí více lidí,“ řekl Kříž k novému zákonu, který začne Poslanecká sněmovna projednávat 9. července. 

Právě počet záložáků trápí i karlovarskou Pěší rotu. Ta by měla mít podle tabulek 150 vojáků, v současné době jich je však jen 35. „Záložáci mají v současné době nárok na 6000 korun ročně, a k tomu příspěvek na stravné při cvičení a také služné podle hodnosti,“ vysvětlil některé benefity záložák Vladimír Hanke. 

Někteří vidí největší problém v domluvě se zaměstnavateli, kteří musí svého zaměstnance pustit každý rok na cvičení. Nepřítomnost v zaměstnání sice stát řeší refundací, ale v některých firmách je to problematické. 

„Je to složitý problém. Naši záložáci, kteří nyní slouží, to už mají zařízené. Nováčci, kteří o vstupu uvažují, ale mohou u svého zaměstnavatele s tímto požadavkem narazit,“ vysvětlil Hanke.