Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary hledají záložní vrt pro Vřídlo. Kdyby ty staré dosloužily

  14:49aktualizováno  14:49
Karlovy Vary hledají náhradní vrt pro svůj nejznámější pramen - Vřídlo. Jen pro jistotu, kdyby stávající čtyři vrty přestaly fungovat. Pátý vrt lázně naplánovaly v okolí domu Atlantic na Tržišti. Zaplatí za něj 3 až 5 milionů korun.

Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád, na ochozu v hale karlovarského Vřídla. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Téměř jedna miliarda litrů léčivé termominerální vody proteče ročně karlovarskou Vřídelní kolonádou. Po statisíce let vynáší horká voda z nitra země na povrch 17 tun minerálních látek za den.

Aby světoznámé lázně fungovaly i v budoucnosti, hydrogeologové se druhým rokem poohlížejí po náhradním jímání nejznámějšího karlovarského pramene, Vřídla. Vrtat se začne nákladem 3 až 5 milionů korun příští rok.

"Je to jen pro jistotu, kdyby totiž čtyři původní, přes tři desítky staré průzkumné vřídelní vrty přestaly fungovat. Každý malý pramen v Karlových Varech má nejen vrt, z kterého teče, ale i vrt záložní. Proto i na samotném Vřídle chceme mít náhradní řešení, kdyby nějakým způsobem začalo odcházet. Nic není věčné, takže i staré vrty mohou havarovat," řekl ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka.

Dnes je jeden vrt hlavní a další tři slouží pro balneoprovozy

Samotné Vřídlo tryská z jednoho vrtu, soustava zbývajících tří slouží pro dodávku termální vody pro lázeňské provozy. Někdy si lidé mylně myslí, že je Vřídlo poháněné nějakou geniální pumpou. Jak Milan Trnka říká, není tomu tak, protože vrt je přímo napojený na výstřik Vřídla.

Pátý vrt je naplánovaný v okolí domu Atlantic na Tržišti. Proč právě v tomto prostoru? V šikmé hloubce 50,9 metru zde v květnu 1980 začalo z klíčového vrtu o průměru 112 milimetrů tryskat více vody, než dosud dávaly všechny karlovarské prameny.

"Ukázalo se tehdy, že je rozumné v tomto území vrtat. Specialisté prověřili základní hodnoty pramene a zakryli jej obdélníkovým sarkofágem z betonu, aby neklesl tlak v ostatních pramenech. Stále totiž pokládáme za rozumnější mít více vrtů méně vydatných, než jeden supervydatný," vysvětlil Milan Trnka.

Připouští, že vrt nemusí vyjít, protože pod zem nikdo nevidí. Pak by přišly na řadu další pokusy.

Prameny se musejí kontrolovat, mohly by se zanést

Letos chce mít město hotové přípravné práce. Rozpočet na ně počítá s částkou 300 tisíc korun.

"Nejenom Vřídlo, ale i ostatní prameny jsou pro Karlovy Vary zásadní. Proto je důležité si jejich vývěry hlídat a občas je zkontrolovat. Vždyť právě kvůli léčivým pramenům Karlovy Vary vznikly," řekl náměstek primátora Jiří Klsák.

Připomenul, že v minulosti byly divoké vývěry příčinou přírodních katastrof, při kterých vybuchlo Vřídlo. "Vrty se postupně zanášejí usazeninami z přírodní vody. Když se preventivně neošetří, může dojít k ucpání a k výbuchu."

Na prevenci při rekonstrukci a doplnění těsnění řečiště řeky Teplé je počítáno s pěti miliony korun. Cílem je zabránit divokým průvalům vody. Při jednom z nich, v roce 1809, byla přilehlá budova lázní zcela zničena.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz