Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámeček u Nového Kostela byl zralý na demolici, teď je stále hezčí

  14:25aktualizováno  14:25
Ještě před několika lety byl původně rokokový zámeček v osadě Spálená u Nového Kostela na Chebsku zralý na demolici. Socialistické hospodaření bývalého režimu, kdy zde sídlil státní statek, si vybralo svoji daň.

Zámeček u Nového Kostela na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dnes už je pohled na historickou stavbu veselejší. Majitel se jí snaží vtisknout takovou podobu, jakou měla, než ji původní vlastníci museli po válce opustit. Je to však běh na dlouhou trať.

Nový Dvůr

Rozsáhlý poplužní dvůr Nový Dvůr (Neuhof) stojí v Novém Kostele už od 16. století. Po roce 1945 využívaly poplužní dvůr státní statky, na počátku 90. let minulého století areál vyhořel. Postupná obnova bývalého panského sídla začala v roce 2013.

„Už jsem se nemohl dívat, jak tak krásná stavba chátrá. Proto jsem v roce 2013 areál společně s celou mojí rodinou koupil a začal pracovat na rekonstrukci,“ vypovídá starosta Nového Kostela Oto Teuber o tom, co jej před čtyřmi lety přimělo vyměnit pohodlný život v rodinném domku za montérky a ruce plné mozolů.

„Budovy i okolí byly plné nepořádku. Nejprve jsme museli vše vyčistit, nepořádek z budov vynosit a odvézt na skládku. Pak jsme začali uvnitř bourat, čistit, odstraňovat staré nánosy a opětovně zdít. A hlavně opravovat střechu, aby dovnitř nezatékalo. Samozřejmě se vše dělo pod dohledem památkářů, protože celý areál včetně rybníka je od roku 2007 kulturní památkou,“ konstatuje majitel zámečku s tím, že letos přišlo na řadu i okolí.

„V parku sázíme nové rostliny a keře, opravujeme ploty a vyčistili jsme bývalou konírnu. Novou podobu má i chráněný rybník, který z jedné strany přiléhá přímo k obytné budově,“ ukazuje starosta vodní nádrž, kde namísto žabince plují po hladině majestátní květy leknínů. Ve vodě se míhají barevní koi kapři a amuři. Od nánosů hlíny očištěné břehy odhalují řemeslo dávných rybníkářů.

„Hráze jsou vyskládané z kamenů,“ ukazuje Oto Teuber. Plánuje, že zámeček po rekonstrukci zčásti otevře pro veřejnost.

Jeden z posledních důkazů bohaté historie obce by mohl vyprávět například o minulosti rodu Multzů z Valdova, kteří usedlost postavili jako své rodinné sídlo. Část místností se už podařilo zrekonstruovat a upravit v zámeckém stylu. Z mobiliáře se nezachovalo nic.

„Zbyly jedny dveře s dřevěným obložením a v několika místnostech jsme pod vrstvami krytin a betonu objevili nádhernou původní dubovou podlahu. Parkety jsou položené do takzvaného vídeňského kříže. Památkáři nám doporučili pouze její povrch pořádně umýt a pak navoskovat,“ vysvětluje Teuber.

K nejzajímavějším patří místnosti v patře, kde jsou některé stěny pokryté tapetami. Největší je hudební sál. Ačkoli ještě zámeček pro veřejnost otevřený není, lidé už si k němu cestu našli. „Někteří z těch, co jedou kolem, zastaví, přijdou, zazvoní a ptají se. Pokud to jen trošku jde, rád jim zámeček ukážu,“ dodává Oto Teuber.Nejčtenější

Důl Svornost nabízí výlet k pramenům vody, která napršela v době mamutů

Jáchymovský důl Svornost, exkurze na 12. patře, 500 metrů pod zemí. Průvodce...

Pětkrát zazvonit v těžní kleci a začíná pouť do hlubin země i minulosti. Cesta do pětisetmetrové hloubky, kde se...

VIDEO: Pivo či dvě k plavbě patří, shodnou se vodáci. Kontrolou prošli

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři.

Většina táborníků ještě dospávala, když se dopoledne v kempu Hubertus objevila hlídka ostrovských policistů. Jedním z...Porvali se psi i jejich majitelky. Seniorka utrpěla otřes mozku

Ilustrační snímek

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili policisté agresorku, která na Sokolovsku při venčení svého psa zaútočila na...

Voda byla v pořádku. Příčina nevolnosti lidí na festivalu je dál nejasná

Potíže postihly lidi u několika stánků, je mezi nimi i Becher Bar u hotelu...

Hygienici ani po týdnu nezjistili, proč čtyři desítky zaměstnanců stánků v těsném sousedství hotelu Thermal postihly v...

Kolabujícího řidiče zachránilo, že se vřítil na policejní parkoviště

Služebna Policie ČR

Muže v Karlových Varech, kterého za volantem přemohla nevolnost, zachránilo, že se s autem vřítil na parkoviště před...

Další z rubriky

Havran, měsíc a smrt. Tyto motivy patří k výtvarníkovi Jeremy Famirovi

Jeremy Famir,

Sokolovský výtvarník samouk a muzikant Jeremy Famir, civilním jménem Radim Duda vystavuje své nejnovější perokresby z...

Demolice budov někdejší Škody Ostrov nabrala zpoždění, začne v září

Společnost Panattoni Europe začíná s přípravou demolice původních objektů v...

Projekt průmyslové zóny Ostrov-sever v areálu někdejšího výrobce trolejbusů Škoda Ostrov stále žije. Developerská...

V Karlovarském kraji definitivně skončilo krematorium, pohřby jsou dražší

Budova s obřadní síní na hřbitově v městské části Rybáře, krematorium je v...

Pohřební služby z Karlovarského kraje budou i nadále vozit zesnulé ke kremaci do krematoria společnosti Vysočanské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz