Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámeček u Nového Kostela byl zralý na demolici, teď je stále hezčí

  14:25aktualizováno  14:25
Ještě před několika lety byl původně rokokový zámeček v osadě Spálená u Nového Kostela na Chebsku zralý na demolici. Socialistické hospodaření bývalého režimu, kdy zde sídlil státní statek, si vybralo svoji daň.

Zámeček u Nového Kostela na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dnes už je pohled na historickou stavbu veselejší. Majitel se jí snaží vtisknout takovou podobu, jakou měla, než ji původní vlastníci museli po válce opustit. Je to však běh na dlouhou trať.

Nový Dvůr

Rozsáhlý poplužní dvůr Nový Dvůr (Neuhof) stojí v Novém Kostele už od 16. století. Po roce 1945 využívaly poplužní dvůr státní statky, na počátku 90. let minulého století areál vyhořel. Postupná obnova bývalého panského sídla začala v roce 2013.

„Už jsem se nemohl dívat, jak tak krásná stavba chátrá. Proto jsem v roce 2013 areál společně s celou mojí rodinou koupil a začal pracovat na rekonstrukci,“ vypovídá starosta Nového Kostela Oto Teuber o tom, co jej před čtyřmi lety přimělo vyměnit pohodlný život v rodinném domku za montérky a ruce plné mozolů.

„Budovy i okolí byly plné nepořádku. Nejprve jsme museli vše vyčistit, nepořádek z budov vynosit a odvézt na skládku. Pak jsme začali uvnitř bourat, čistit, odstraňovat staré nánosy a opětovně zdít. A hlavně opravovat střechu, aby dovnitř nezatékalo. Samozřejmě se vše dělo pod dohledem památkářů, protože celý areál včetně rybníka je od roku 2007 kulturní památkou,“ konstatuje majitel zámečku s tím, že letos přišlo na řadu i okolí.

„V parku sázíme nové rostliny a keře, opravujeme ploty a vyčistili jsme bývalou konírnu. Novou podobu má i chráněný rybník, který z jedné strany přiléhá přímo k obytné budově,“ ukazuje starosta vodní nádrž, kde namísto žabince plují po hladině majestátní květy leknínů. Ve vodě se míhají barevní koi kapři a amuři. Od nánosů hlíny očištěné břehy odhalují řemeslo dávných rybníkářů.

„Hráze jsou vyskládané z kamenů,“ ukazuje Oto Teuber. Plánuje, že zámeček po rekonstrukci zčásti otevře pro veřejnost.

Jeden z posledních důkazů bohaté historie obce by mohl vyprávět například o minulosti rodu Multzů z Valdova, kteří usedlost postavili jako své rodinné sídlo. Část místností se už podařilo zrekonstruovat a upravit v zámeckém stylu. Z mobiliáře se nezachovalo nic.

„Zbyly jedny dveře s dřevěným obložením a v několika místnostech jsme pod vrstvami krytin a betonu objevili nádhernou původní dubovou podlahu. Parkety jsou položené do takzvaného vídeňského kříže. Památkáři nám doporučili pouze její povrch pořádně umýt a pak navoskovat,“ vysvětluje Teuber.

K nejzajímavějším patří místnosti v patře, kde jsou některé stěny pokryté tapetami. Největší je hudební sál. Ačkoli ještě zámeček pro veřejnost otevřený není, lidé už si k němu cestu našli. „Někteří z těch, co jedou kolem, zastaví, přijdou, zazvoní a ptají se. Pokud to jen trošku jde, rád jim zámeček ukážu,“ dodává Oto Teuber.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Osud zavál fotografa z Beskyd do Krušných hor, zachycuje jejich půvab

Amatérský fotograf Vít Skotnica vyráží na kole do Krušných hor, kde zachycuje...

Fotí zajímavé snímky Krušných hor, na kole sjíždí ty nejhorší terény a mezitím objevuje zaniklé objekty nebo se vrací...

Mladá řidička se u Chebu čelně srazila s kamionem, na místě zemřela

Prudký náraz vůz zdeformoval a pro hasiče bylo velmi náročné řidiče vyprostit.

Mladá řidička zahynula při čelní srážce s kamionem u Jesenické přehrady nedaleko Chebu. Tragická dopravní nehoda na...

Najdete na iDNES.cz