Kastelán Ondřej Cink vchází tajnými dveřmi do Richardovy knihovny. Na zámku je...

Kastelán Ondřej Cink vchází tajnými dveřmi do Richardovy knihovny. Na zámku je celkem přes 43 tisíc svazků. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Návštěvníci si prohlédnou zámek Kynžvart ve dvou prohlídkových trasách

  • 0
Ačkoli oficiální turistická sezona zahájí až v dubnu, zámek Kynžvart otevřel po zimní přestávce už o Velikonocích. Návštěvníkům přináší řadu novinek. Tou možná nejzásadnější je fakt, že se nabitý prohlídkový okruh kynžvartského zámku rozdělil na dvě trasy.

„Chceme ukázat i ty unikáty, které máme ukryté v depozitáři. Také bychom rádi při prohlídkách pronikli víc do hloubky. Na to však v původním konceptu nebyl čas. Návštěvníci strávili často v zámku více než hodinu a přitom všech pětadvacet zpřístupněných místností doslova proběhli. Od této sezony proto zámek nabídne okruh věnovaný interiérům, kde Metternichové žili, nebo trasu vedoucí do muzea a slavného kabinetu kuriozit,“ přibližuje kastelán Ondřej Cink.

Lidé, kteří se vydají na první okruh do zámeckých komnat, vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, uvidí pracovnu kancléře, knihovnu jeho syna Richarda, obrovský kulečník od ruského cara, velký sál se vzácnými díly Antonia Canovy a zámeckou jídelnu s rodovou galerií. Na závěr je připravena prohlídka zámecké kaple.

„V průběhu roku chceme zpřístupnit novou místnost, takzvanou přípravnu pokrmů v sousedství jídelny. Sem se jídlo přinášelo v hrncích, přihřívalo se, překládalo na talíře a podnosy a odnášelo do jídelny. Důvod je prostý. Kdyby jej sloužící nesli na talířích až z kuchyně, bylo by jídlo na stole studené,“ vysvětluje Cink.

Návštěvníci uvidí samurajské zbroje i egyptské mumie

Druhý okruh nabídne prohlídku unikátů z kynžvartského zámeckého muzea, které patří mezi nejstarší soukromá muzea na světě. Založil ho kancléř Metternich a jeho potomci ve sběratelské činnosti pokračovali. Návštěvníci si mohou prohlédnout cenné samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje.

Ve třech sálech je na původním místě instalovaná velká zámecká knihovna, čítající 43 tisíc svazků. Nejstarším rukopisem, pocházejícím z přelomu 8. a 9. století, je zlomek Starého zákona. Jsou tu dva vlastnoruční dopisy sv. Bernarda z Clairvaux, kronika Magdeburku a řada dalších rukopisů a prvotisků.

Jádrem metternichovského muzea je ale kabinet kuriozit. V jedné místnosti jsou vystaveny téměř dva tisíce předmětů, z nichž některé nemají ve světě obdoby. Mezi nejcennější patří dvě egyptské mumie, které Metternich dostal darem od egyptského místokrále.

Starší pochází z doby 3 500 let před naším letopočtem, mladší v těchto dnech zkoumají historikové, a to za pomoci nejnovějších vědeckých metod. Zde také kastelán plánuje v průběhu roku představit návštěvníkům některé unikáty z kynžvartské sbírky mincí.

Turisté by si neměli nechat ujít ani prohlídku zámeckého okolí. I tu je možné absolvovat s průvodcem. Trasa vede po nejatraktivnějších místech anglického parku, jako jsou například Lví pramen, vodní kaskáda, čajový pavilon, lesní kaple sv. Kříže či císařská vyhlídka.

Za prohlídku jednoho zámeckého okruhu návštěvník zaplatí 110 korun. Pokud se rozhodne absolvovat obě trasy, přijde ho plné vstupné na 170 korun. Musí se ale připravit na to, že v zámku stráví více než půldruhé hodiny.