Hradozámecká noc vyvrcholí na Kynžvartu, lidé uvidí unikátní stolování

  9:09aktualizováno  9:09
Hradozámecká noc letos vyvrcholí na Kynžvartu. Sídlo knížete Metternicha představí v evropské premiéře slavnostní tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou a nabídne zábavu pod širým nebem.

Zámek Kynžvart představí o Hradozámecké noci slavnostní Metternichovskou tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Brokátové ubrusy se zlatým lemováním, křišťálové sklenky, stříbrné příbory a vzácný porcelán zdobený erby rodu Metternichů. K tomu plápolající svíce, záplava květin a na talířích chutné delikatesy.

 A samozřejmě zlatý hřeb prostřené tabule, stolní souprava se zrcadly a nástolními ozdobami, vyrobená z bronzu a silně zlacená pravým zlatem. Tak nějak mohl vypadat slavnostní honorární banket, který by pro císaře Ferdinanda V. pořádal v září 1835 kníže Metternich.

Lidé si unikáty budou moci prohlédnout poprvé po více než 180 letech v průběhu 9. ročníku Hradozámecké noci, kdy je hlavním hostitelem v rámci celé republiky zámek Kynžvart.

V kraji se do akce zapojí i zámek Valeč, v celé republice to však bude bezmála stovka památek, které v noci z 25. na 26. srpna otevřou zcela mimořádně své brány veřejnosti. Odpolední program pro děti začíná na Kynžvartu v 15 hodin, večerní v interiérech zámku ve 20 hodin.

Fotogalerie

„Právě slavnostní banket s bohatě prostřenými stoly, na nichž se zatřpytí originální nástolní soupravy, bude hlavním tahákem nočních komentovaných prohlídek s podtitulem Hostem u knížete Metternicha. Návštěvníci uvidí nejen originální doplňky, které Metternichové dostali od francouzského krále Ludvíka Filippa a později od měst Brusel a Paříž, ale seznámí se i s tím, jak se na aristokratickém knížecím dvoře v 19. století stolovalo,“ uvedl kastelán Kynžvartu Ondřej Cink.

Zámek tak ožije atmosférou, kterou zažívali účastníci vrcholných diplomatických událostí nebo významných šlechtických sňatků.

Program bude i venku

Kromě komentovaných prohlídek, které potrvají až do půlnoci, si lidé budou moci užít i celovečerní volně přístupný open air program na čestném prostranství zámku. Na diplomatické služby svých předků tu zavzpomínají Jana Germenis – Hildprandt, spolumajitelka zámku v Blatné a prezidentka Asociace majitelů hradů a zámků, a Hugo Mensdorff – Pouilly, spolumajitel zámku v Boskovicích.

Do roku 1964, kdy se na zámku Kynžvart natáčel film Kdyby tisíc klarinetů, přenese diváky Pavlína Filipovská, která vedle skladeb z muzikálu zazpívá i další hity zlaté éry Divadla Semafor. Zájemci budou moci filmový muzikál, který se natáčel podle scénáře Jiřího Suchého, také na místě zhlédnout.

Dekorace, ale i opravdové dobroty

Přestože ovocné rosoly, čokoládové pralinky, makronky a další vybrané lahůdky na prostřených stolech v zámku slouží jen k dekoraci a jíst se nedají, návštěvníci zkrátka nepřijdou. Ochutnat budou moci zvěřinové speciality, které připravil šéfkuchař Michal Váňa z pražské restaurace U Modré kachničky.

Chybět nebude pivo Metternich Knížecího pivovaru Plasy. Své kuchařské umění předvede šéfkuchař pětihvězdičkové pražské restaurace Alcron Jakub Černý, someliér Jaroslav Procházka seznámí přihlížející s pravidly, jež souvisejí s podáváním pravého šampaňského nebo francouzského koňaku.

Na své si přijdou i děti. Pro ně připravili lektoři Národního památkového ústavu řadu herních aktivit. Kromě pohádkových prohlídek zámku si budou moci vyrobit dárek do Metternichova kabinetu kuriozit nebo zkusit podepsat zprávu kancléře pravým husím brkem. Odměnou jim bude Metternichův metál.

Po celý den bude zámek obležen pravým napoleonským vojenským ležením. Vojáci v dobových uniformách předvedou každou hodinu vojenskou parádu.

Pořadatelem Hradozámecké noci je Národní památkový ústav.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Muž si posílal s třináctiletou dívkou erotické fotky, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Erotické fotografie si s nezletilou dívkou vyměňoval po internetu muž z Karlovarska. Posílal si s ní i zprávy se...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Hasiči v kraji potřebují nové lidi, nemůžou ale slíbit náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje potřebuje příští rok získat až deset nových členů. Proto se rozhodl doplnit...

Definitivní rozpočet schválíme v lednu, říká nová karlovarská primátorka

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Mezi nejbližší úkoly pro nové vedení Karlových Varů bude patřit schválení rozpočtu na příští rok. Uvedla to Andrea...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz