Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek ve Štědré čeká nová éra. Obec začne vracet tvář komnatám

  14:22aktualizováno  14:22
Nová etapa rekonstrukce čeká zámek ve Štědré, který od roku 2011 zachraňuje radnice před spadnutím. Památka má za sebou klasické "tvrdé" práce, které přinesly třeba novou střechu. Nyní se řemeslníci konečně mohou pustit do interiérů.

Obec se pustila i do obnovy zámeckého parku. Roste v něm například 350 let starý dub. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Doteď jsme dělali opatření, aby zámek nespadl. To samozřejmě nemohu zcela vyloučit ani teď, ale čekají nás příjemnější věci," těší se starosta Štědré František Pánek. Obec se pustí do restaurování interiérů, štuků, opravy oken i dveří. Letos by chtěla stihnout pět místností z pětačtyřiceti, které zámek má.

Fotogalerie

"S pracemi jsme už začali. Budeme odvážet dveře a štuky, takže interiéry budou zpočátku vypadat hrozně," konstatoval starosta. Pokud bude podle něj obec postupovat tempem pěti místností ročně, zámek by mohla opravit za devět let.

Stejně jako v předešlých letech se Štědré podařilo získat na obnovu památky granty. Krajský úřad přispěl dvěma sty tisíci, od ministerstva kultury má Štědrá příslib 900 tisíc korun. Nějaké peníze vždy vyšetří i ze svého rozpočtu. Kromě dotací na opravy zámku se obci podařilo získat i příspěvek ze Státního fondu životního prostředí, a to 1,5 milionu korun na obnovu okolního parku.

"Měsíc jsme v něm káceli, pak začali hnízdit ptáci. Práce jsme proto museli zastavit a čekáme, až mladí vyletí z hnízd. Počítáme ale, že příští rok bude ozdravení parku u konce," věří František Pánek.

Sklepení se promění v alchymistickou a penězokazeckou dílnu

Doba, kdy si vedení obce bude moci říct: máme to za sebou, je sice ještě daleko, nicméně starosta a jeho kolegové už teď vymýšlejí, jakou expozici opravená památka nabídne. V přízemí zámku pomalu chystá výstavu tvorby výtvarníků Dalibora Nesnídala a Milana Bauera. Ve sklepení zase plánuje zážitkovou expozici pro děti. Její součástí bude alchymistická a v budoucnu i penězokazecká dílna.

Původní vybavení zámku, kterým by se mohla památka pochlubit, se totiž jen těžko vrátí. Šlechtický rod Kokořovců, jemuž památka patřila do roku 1915, byl totiž velmi chudý, a jak zámek měnil majitele, vybavení se postupem doby ztratilo. Včetně kokořovské obrazárny, jejíž součástí bylo i několik obrazů barokního malíře Petra Brandla.

"O Kokořovcích toho víme jen velmi málo. V podstatě jen jména, rodinné vazby a to, že neválčili a nikomu nic neprovedli," vyjmenoval František Pánek.

Po Kokořovcích získal panství rytíř Josef Menšík, který jej vlastnil do roku 1945. Poté přešel zámek i s parkem do majetku československého státu a používala jej lesní správa, státní statek či JZD. V roce 1991 jej koupil soukromý majitel a památka chátrala do té doby, než ji získala obec.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz