Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápach z odkaliště znovu dusí Chodov, vyšší koncentrace mohou škodit

  16:51aktualizováno  16:51
Pronikavý zápach dál zamořuje Chodov. Horké počasí po jednom dni úlevy znovu proměnilo starou nádrž dehtových kalů ve Vřesové ve zdroj nepříjemného odéru, který v noci trápí šestnáctitisícové město.

Město Chodov opět zamořuje pronikavý zápach. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

K odkališti se v pátek opět vrátili hasiči. Z výšky zkrápí hladinu, chladí ji a snaží se vytvořit vodní mlhu, skrz kterou by fenolové výpary neměly unikat do okolí. Firma Sokolovská uhelná, na jejímž území nádrž leží, odebírá plovoucí vrchní vrstvu kalů a odváží ji ke zpracování.

Informační linka

Aktuální informace jsou veřejnosti dostupné na telefonní lince operačního střediska hasičů 950 370 112. Hasičský záchranný sbor vydal i souhrnnou zprávu, kterou budou hasiči podle vývoje doplňovat o aktuální informace.

Hasiči a hygienici začali opatrně připouštět, že látky vdechované ve vyšších koncentracích mohou mít škodlivý vliv na zdraví obyvatel. Neprospívají hlavně nemocným a těm citlivějším.

"Může dojít k podráždění sliznice, očí, bolestem hlavy," upřesnila ředitelka krajské hygienické stanice Jitka Landová. Hasiči radí nic nepodceňovat a při zažívacích potížích a zvracení raději zajít k lékaři.

Hasičský sbor znovu povolal ze sousedního Plzeňského kraje pojízdnou laboratoř, aby sledovala hodnoty látek v ovzduší v okolí. Záchranáři zřídili i zvláštní linku 950 370 112, na které je možné zjistit aktuální informace.

Kdyby se koncentrace výparů zvýšila, obyvatelé Chodova a okolí by byli před nebezpečím varováni sirénami a rozhlasem.

Zhoršení situace není vyloučeno, protože meteorologové na víkend hlásí tropická vedra. Teploty dosáhnou až ke 40 stupňům Celsia. Tohle klima nahrává nočnímu šíření fenolových výparů z odkaliště.

"Výpary z uhelných dehtů se v noci kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám drží v přízemní vrstvě a způsobují zápach," vysvětlila Simona Cigánková z České inspekce životního prostředí.

Lidé si stěžují, že nemůžou spát

Krajští hygienici dostali k vyhodnocení výsledky měření z počátku týdne. I když je podle nich zápach nepříjemný, koncentrace naftalenu a polycyklických aromatických uhlovodíků v ovzduší se drží na nízké úrovni.

Chodovská praktická lékařka Petra Mestická MF DNES řekla, že ji v souvislosti s dýcháním fenolových výparů nikdo z pacientů zatím nenavštívil. "Vím od nich ale, co se ve městě děje. Stěžují si, že nemohou spát."

Zápach v noci na pátek probudil i Romanu Polákovou ze Staré Chodovské. "Tento týden to bylo už podruhé. Snad se najde nějaké řešení, protože se ten štiplavý pach nedá dýchat. Vůbec se nedivím, že citlivé lidi z toho bolí hlava a zvrací," prohlásila.

Vedení Sokolovské uhelné chápe zlobu obyvatel Chodova. "I my jsme čekali, že efekt prováděných opatření bude lepší. Naši lidé na tom znovu pracovali celou noc ze čtvrtka na pátek. Postup ještě zintenzivníme, uděláme maximum možného a snad se účinek projeví," věří člen dozorčí rady Sokolovské uhelné Josef Michalský.

Vřesovské odkaliště je podle vyjádření Sokolovské uhelné součástí starých ekologických zátěží. Jeho obsah byl do roku 2010 likvidován na základě smlouvy se státním Fondem národního majetku.

Situace se může v budoucnu opakovat

Vedení Sokolovské uhelné, města Chodov a České inspekce životního prostředí se v pátek dohodlo, že společně osloví ministerstvo financí, aby na likvidaci dehtových kalů ve Vřesové stát uvolnil další peníze.

"Příští týden v úterý zkompletujeme se Sokolovskou uhelnou materiál, který odešleme ministrovi financí. Budu žádat, aby na tuto záležitost bylo pohlíženo jako na havárii, která musí být řešena bezodkladně," zdůraznil starosta Chodova Josef Hora. Podobný dopis pošle ministru financí i těžařská firma a inspekce životního prostředí.

"Dokud se nádrž neodstraní, problém bude hrozit stále," poznamenal Josef Michalský ze Sokolovské uhelné.

Veškerá rychlá opatření jsou podle hasičů nyní závislá na změně počasí. "Dokud nedojde k výraznému dlouhodobému ochlazení, není možné přistoupit k masivnímu odčerpání dehtové vody z odkaliště a odbagrování usazenin. Tím by se teď situace jen zhoršila," konstatoval mluvčí hasičů Martin Kasal.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz