Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praskliny i veranda na odpis. Škody po zemětřesení jdou do stovek tisíc

  10:24aktualizováno  10:24
V obci Stříbrná na Sokolovsku se objevují další škody po sobotním zemětřesení. Starostovi se postupně hlásí lidé, kterým silný otřes zanechal stopy na domech. Praskliny se objevily i na stěnách samotného obecního úřadu.

Praskliny na domě v Kraslicích po sobotním zemětřesení, které mělo epicentrum v hloubce osm až devět kilometrů a vzniklo pod Novým Kostelem. | foto: Marek Bartoš pro iDNES.cz

V pondělí vyrazil starosta Stříbrné Boris Jirsík na obhlídku domu, kterému popraskala veranda. "Majitel si myslí, že ji bude muset zbourat. Dům tady stojí asi čtyřicet let a oproti jiným v obci je to poměrně nová stavba," řekl.

Praskliny se podle něj objevily na dalších domech, včetně obecního úřadu, kde popraskaly dvě stěny. Starosta očekává, že hlásit škody přijdou na obecní úřad lidé odpoledne, až se vrátí z práce. "Podle mého názoru zřejmě nebude moc domů, na kterých se nějaká škoda v souvislosti se zemětřesením neobjeví," řekl.

Lidé, kteří budou události hlásit pojišťovně, by měli vyplnit makroseismický dotazník na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. "Jde o dokument, který slouží jak pojišťovnám, tak nám. Data zpracováváme do makroseismických map," vysvětlil Jan Kozák z oddělení seismologie. Dotazník pomohou lidem ze Stříbrné vyplnit i na obecním úřadu.

První škody za zhruba milion korun v souvislosti se zemětřesením už eviduje Česká pojišťovna. Jde zhruba o pět desítek událostí z Chebska a Sokolovska. "Přibližně polovina dosud nahlášených případů pochází z Kraslic," uvedla Marika Nicajasová z České pojišťovny. Klienti podle ní zatím nahlásili popraskané zdi, trhliny v omítce či spadlé komíny.

Pojišťovně Kooperativa hlásili klienti prostřednictvím call centra škody už v neděli. Do pondělního odpoledne se ozvalo dvaadvacet lidí z okolí Kraslic, přičemž předběžný odhad škod je 1,5 milionu korun.

"Jeden typický případ nám klient nahlásil v obci Stříbrná. Zemětřesení poškodilo celý dům. Popraskalo zdivo a opadaly omítky. Škoda je prozatím odhadnuta na 100 tisíc korun," popsal mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Pojišťovna Allianz zatím eviduje jednu událost.

Sobotní zemětřesení, jehož epicentrum se nacházelo severně od obce Nový Kostel, bylo nejsilnější za 29 let. Největší otřes měl sílu 4,6 a pocítili jej i lidé v severních a středních Čechách (více čtěte zde).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz