Dřevěný kříž s barokní sochou Krista na kostele Zvěstování Panny Marie na...

Dřevěný kříž s barokní sochou Krista na kostele Zvěstování Panny Marie na Františkánském náměstí v Chebu poničil oheň. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Žhář zapálil kříž na zdi kostela. Musel přelézt vysoký plot s bodci

  • 60
Zatím neznámý žhář podpálil v noci na úterý monumentální dřevěný kříž s barokní sochou Krista, umístěný na zdi kostela Zvěstování Panny Marie na chebském Františkánském náměstí. Musel přitom překonat vysoký kovový plot opatřený ostrými bodci.

Šok, vztek a znechucení. Takové pocity měl kastelán chebského hradu Tomáš Dostál poté, co v úterý ráno poprvé uviděl dílo vandala.

„Zpočátku jsem nevěřil svým očím. Křesťanská symbolika patří k naší kultuře a tak by se k tomu mělo i přistupovat. Co je to za lidi, že tohle dokážou udělat? Co si chtěli dokázat?“ ptá se Dostál, který celou věc policii nahlásil.

Podle jeho slov se muselo jednat o předem promyšlený a připravený čin.

„To nebyla žádná náhodná akce opilců, kteří jen šli kolem. Prostor je obehnán takřka dvoumetrovým plotem s bodci, který se na noc zamyká. Překonat jej, to je kumšt. Pod křížem byly zbytky umělohmotné nádoby, ve které si vandal přinesl hořlavinu. Z nádoby vedl provázek,“ popsal Dostál předměty, které zůstaly na místě a které jej přivedly k přesvědčení, že čin byl plánovaný.

„Je to smutné,“ míní chebský farář Petr Hruška. „Vnímám to jako akt vandalství. Pokud vím, kříž byl navíc v nedávné době nákladně restaurován.“

Ve středověku by za to byl trest smrti, zlobí se starosta

V šoku je i starosta Petr Navrátil. „Vypadá to na předem promyšlený a připravený žhářský útok. Pálení křesťanských symbolů, jejich hanobení je krajně nebezpečný trend. A zejména v dnešní době je na pováženou,“ uvedl starosta, který doufá, že policie pachatele brzy odhalí.

„Zapálit kříž na zdi kostela? Za to by byl ve středověku trest smrti,“ doplnil a netajil se úlevou, že oheň alespoň neponičil barokní sochu Krista, nebo dokonce samotný kostel, který je kulturní památkou.

Poničení kříže nyní vyšetřuje policie. Žádá případné svědky, aby zavolali na linku 158.

Zrestaurování kříže i s plastikou stálo čtvrt milionu

Dřevěný kříž s plastikou umučeného Ježíše nechalo město před třemi lety za více než čtvrt milionu korun zrestaurovat. Opravy kříže byly součástí celkové rekonstrukce kostela Zvěstování Panny Marie, který patří k nejstarším halovým kostelům v republice.

Byl založen před rokem 1247 a v roce 1285 se zde oženil budoucí český král Václav II. s Gutou Habsburskou, což byla událost celoevropského významu.

Unikátní památka patří v současné době městu Cheb. To zpustlý kostel získalo společně s areálem františkánského kláštera od církve, konkrétně od Plzeňského biskupství, v roce 2006 za devatenáct milionů korun. Hned poté začali Chebští s opravami odsvěcené církevní památky. Jako první přišla na řadu střecha.

„Ta byla ve špatném stavu. Proto se hned v letech 2007 a 2008 uskutečnila rekonstrukce všech střech kostela. Střecha věže dostala nový měděný plášť,“ uvedl mluvčí města Tomáš Ivanič.

Na opravy čekají další části kostela

Jak se po odkrytí staré krytiny ukázalo, dlouhodobé zatékání si vybralo svou daň. Dřevěná konstrukce byla zpuchřelá, někde trámy napadla dřevomorka. Část krovů se musela vyměnit. Celkové náklady se vyšplhaly na 18 milionů korun.

A opravy pokračují. Loni na podzim získal kostel nové vitrážové okno. Zdobí jej výjev ze slavné královské svatby. Zasklení vysokého gotického okna, zakončeného lomeným obloukem, včetně rekonstrukce ostění sloupků a zhotovení venkovní ochranné mříže, přišlo na téměř půldruhého milionu korun. Na nové výplně čekají v objektu kostela další tři.