Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babyboom je znát, k zápisům přišly děti silného ročníku. Odkladů ubylo

  12:24aktualizováno  12:24
V prvních třídách bude od září veselo. Zejména v Karlových Varech a Ostrově, kde už mají základní školy za sebou první kola zápisů. Letos do nich nastupuje nejsilnější ročník babyboomu posledních let, tedy děti, které se narodily v roce 2008. A bylo to znát.

Je mi pět let, ukazovala do objektivu Katka Krudencová, která minulý rok absolvovala zápis do sokolovské Základní školy Rokycanova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Díky zkušenostem z minulého roku se na nával dětí připravili pedagogové ze základní školy v Poštovní ulici, která patří mezi nejpopulárnější. U zápisů jich tentokrát bylo více, aby rodiče a budoucí prvňáci nemuseli dlouho čekat.

"Už loni jsme otevírali tři třídy místo dvou. Počet zapsaných dětí je teď ještě vyšší," řekl ředitel Jan Poula.

Ve škole pracuje už pětadvacet let a vůbec poprvé tam zažil tolik prvních tříd. Posílit se chystá i učitelský sbor, a to o dva a půl pedagoga. "Mám radost, že jsme tak žádanou školou. Letos se k nám zapsalo 87 dětí. Pokud bychom brali jen ty z naší oblasti, bylo by jich kolem čtyřiceti," odhadl.

O deset prvňáků víc letos zapsala například také Základní škola Libušina, o dvacet procent stoupl počet zapsaných v ZŠ 1. Máje a tradiční převis poptávky hlásí i Základní a Základní umělecká škola ve Šmeralově ulici. Hlásilo se tam 95 dětí, jenže míst je pouze 60. "Otevřít můžeme pouze dvě první třídy, na víc nemáme kapacitu," litoval ředitel Břetislav Svoboda.

Odkladů je znatelně méně

Silný ročník 2008 byl znát také na Základní škole Dukelských hrdinů, kam se zatím zapsalo 58 dětí. Ředitelku Evu Doušovou přitom příjemně překvapila jiná věc než vyšší počty budoucích prvňáčků.

"V porovnání s ostatními roky je znatelně méně odkladů povinné školní docházky. Zatímco vždy jich bylo zhruba deset na šedesát dětí, nyní jsou pouze tři," uvedla. Vysvětlením podle ní může být to, že rodiče už více zvažují, zda je pro jejich dítě odklad skutečně nutný.

Podobně jako Vary je na tom s budoucími prvňáky i Ostrov, kde školy rovněž vypsaly zápisy hned ze začátku termínu. Vedení ZŠ Masarykova původně předpokládalo, že v příštím roce otevře dvě první třídy.

Jenže k zápisům dorazilo 87 dětí, což je na ně poněkud moc. "Zatím jsme na vážkách, kolik prvních tříd nakonec bude. Záleží na zřizovateli a tím je město," řekl ředitel Helmut Harzer.

Živo bylo minulý týden u zápisů na Základní škole Májová, stejně jako na Základní škole Josefa Václava Myslbeka. Tam už před dvěma lety otevřeli kvůli hojnému počtu prvňáků nikoli dvě, ale tři první třídy.

"V současné době už se k nám víc dětí než do dvou prvních tříd nevejde. Máme ale dost odkladů, takže nám to na dvě třídy i vychází," popsal ředitel Martin Fous.

Příští rok začne počet dětí u zápisů klesat

Zatímco první základní školy v kraji už počty dětí v prvních třídách zhruba znají, další velká města se na zápisy teprve chystají. V Chebu se budou konat začátkem února a vedení radnice předpokládá, že dětí dorazí zhruba stejně jako loni, kdy přibyla jedna první třída.

"U nás je obtížné dát dohromady přesná čísla. Nejen kvůli odkladům, ale také početné vietnamské komunitě, která neustále migruje," uvedl Tomáš Ivanič z chebské radnice.

Do začátku února potrvají zápisy i v Sokolově. I tam podle údajů z matriky odhadují, že dětí dorazí víc, než tomu bylo loni.

Základní školy mají na pořádání zápisů měsíc, začaly s nimi 15. ledna a skončí 15. února. Ani pak ale nebudou znát přesný počet prvňáků, neboť čas na odklady je do konce května.

Příští rok začne počet dětí u zápisů klesat a na děti z babyboomu se začnou těšit střední školy. Podle statistik se počty narozených dětí mírně zvýší pouze v letech 2035 až 2038. Do základních škol tak o něco silnější ročníky nastoupí nejdříve roku 2041.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz