Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karlovarském kraji startují zápisy, prvňáků bude i letos hodně

  16:28aktualizováno  16:28
Ačkoli by měl počet dětí mířících letos do základních škol v Karlovarském kraji klesat, nepůjde o nic dramatického. Letošní zápisy do prvních tříd se ještě vezou na vlně takzvaného babyboomu, který skončil v roce 2008.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zápisy do prvních tříd začínají v kraji už ve čtvrtek. Ačkoli se k nim chystají budoucí prvňáčci narození po vrcholu babyboomu z roku 2008, do lavic zasedne v září zhruba stejný počet dětí, jako tomu bylo vloni. Mohou za to také odklady školní docházky.

Zápisy

do prvních tříd

Karlovy Vary
15. až 27. ledna

Ostrov
15. až 20. ledna

Sokolov
19. ledna a 1. až 4. února

Cheb
4. až 5. února

Například v krajském městě, kde základní školy pocítily vyšší porodnost nejvíc v regionu, mohou očekávat ředitelé podle předběžných odhadů kolem 600 dětí. Minulý rok jich přitom dorazil podobný počet, 636.

„Do prvních tříd půjde ještě relativně silný ročník, tedy děti narozené v roce 2009 a společně s nimi ještě ty z nejsilnějšího ročníku 2008, které měly odklad,“ uvedla mluvčí karlovarské radnice Helena Kyselá.

Z šesti stovek dětí vloni do základních škol nastoupilo 520 a dalších 73 usedlo v přípravných třídách. Ty ostatní docházku odložily. „V poslední době odkladů přibývá, je to takový trend, kdy rodiče dětem v uvozovkách prodlužují dětství a nechávají je dozrát. Do školy tedy půjdou prvňáci ročníku 2008 s odkladem, řada dětí jej ale opět nově dostane,“ podotkla.

Podle čísel z karlovarské matriky však začne počet prvňáčků brzy klesat. Zatímco v roce 2009 se v krajském městě narodilo 508 dětí, o rok později jich bylo 479, v roce 2012 už jen 426. K nim však přibudou ještě přespolní žáci, jejichž rodiče v Karlových Varech pracují.

Děti do Varů vozí i rodiče z okolních obcí

Na stejně velký zájem o přijetí do první třídy, jaký byl vloni, už se připravuje Základní škola v Poštovní ulici, která patří mezi nejpopulárnější v krajském městě. Dvakrát po sobě otevírala tři první třídy a její ředitel Jan Poula předpokládá, že by k tomu mohlo dojít i letos, a je na to připravený.

„Z loňského roku máme osmnáct odkladů, čímž máme tři čtvrtiny jedné třídy zaplněné. Své děti k nám chtějí dát rodiče z Jenišova, Hor, a dokonce Nové Role, kteří nám už telefonují. Z okolních školek je zájem devadesátiprocentní,“ uvedl.

Vloni u zápisů se chvíli tvořily i fronty, podle ředitele však rodiče nemusejí mít strach, že by se na jejich děti nedostalo. „Bereme až do poslední minuty druhého dne zápisu,“ ujistil ředitel.

Vietnamských žáčků v Chebu pomalu ubývá

Nižší porodnost roku 2009 se letos projeví v Chebu. Lidé z odboru školství tamního městského úřadu podle údajů z evidence obyvatel odhadují, že by k zápisům mělo dorazit 350 dětí, což je o 80 méně než vloni.

„Takzvaný babyboom se v Chebu na základních školách projevil pravidelným mírným nárůstem žáků, a to po dobu uplynulých čtyř let,“ uvedl František Jindráček z chebské radnice.

Město má podle něj výhodu v tom, že na rozdíl od velkých center tam mohou být děti bez problému přijaty i mimo příslušný školní obvod. Jediným pravidelným zádrhelem je administrativa spojená s migrací vietnamské komunity.

„Školy musí děti, které se nedostavily k zápisu v příslušném školním obvodu, dohledávat a posléze informovat příslušné orgány. Každoročně se jedná o zhruba tři desítky dětí, jejichž rodiče nenahlásí odstěhování z Chebu,“ řekl.

Počet zapsaných školáků to ale podle něj podstatně neovlivňuje, neboť se místo nich průběžně přistěhovávají jiní. Zajímavostí z chebských statistik je, že se počet Vietnamců v chebských školách průběžně snižuje. Za posledních deset let je to zhruba o 40 procent.

V pondělí se chystají k zápisům i děti v Sokolově. Kolik jich bude, lze podle vedoucí tamního odboru školství Simony Randové říct jen těžko.

„Přibližně víme, kolik máme v Sokolově předškoláků, ale jejich počet s těmi, kteří k zápisům dorazí, nekoresponduje,“ uvedla. Kapacity tamních základních škol jim ale budou stačit. Jedinou, která je velmi naplněná, je ta v Rokycanově ulici.

Zhruba stejný počet dětí, jaký přišel k zápisům vloni, očekává kromě krajského města i Ostrov. Minulý rok jich bylo 239, čtyřiačtyřicet z nich však dostalo odklad. „Zatím víme, že by jich mělo být 167. Jde však o hrubá čísla, v nichž nejsou zohledněny odklady a také tři obce, které pod Ostrov spadají,“ řekla Dagmar Hríňová z ostrovské radnice.

Klesající počet dětí ve školkách a základních školách potrvá podle statistik dvacet let. Opět se mírně zvýší pouze v letech 2035 až 2038. Do základních škol tak o něco silnější ročníky nastoupí nejdříve roku 2041.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz