Na karlovarskou základní a základní uměleckou školu ve Šmeralově ulici se...

Na karlovarskou základní a základní uměleckou školu ve Šmeralově ulici se zapsalo o čtyřicet dětí méně než loni. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Babyboom končí, dětí u zápisů ubylo. Plno mají pouze školy v Ostrově

  • 0
V Karlovarském kraji skončily zápisy do prvních tříd základních škol. V mnoha městech k nim přišlo zhruba stejně dětí jako vloni, nicméně celkově jejich počet mírně klesá. Vlna babyboomu vrcholícího před sedmi lety už je totiž pryč.

Předběžné počty budoucích prvňáků už se rýsují ředitelům základních škol v regionu. S číslem ještě mohou zamíchat odklady školní docházky nebo třeba stěhování, ale už teď je jasné, že v některých městech přijde do prvních tříd o něco méně dětí než minulý rok, kdy vrcholil nedávný babyboom.

Poznají to například ředitelé osmi obecních škol v Chebu, kde oproti loňsku celkově ubyly skoro dvě třídy.

„V letošním roce zapsali rodiče 374 dětí s tím, že přibližně padesátka jich požádala o odklad a číslo ještě není konečné. I tak je ale zapsaných prvňáčků o devětatřicet méně, než v předešlém roce,“ uvedla Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Na definitivní počet si však musejí chebští učitelé počkat do září, neboť kromě odkladů se do něj může promítnout i migrace početné vietnamské komunity. Takzvaný babyboom pociťovalo město podle Františka Jindráčka z radničního odboru školství v uplynulých čtyřech letech, kdy počet dětí mírně, avšak pravidelně vzrůstal.

Ostrov se úbytku lidí nebojí, má průmyslovou zónu

Regionální zajímavostí je Ostrov, jehož čtyři obecní školy jsou zcela zaplněné. Například v Základní škole v Masarykově ulici chodí k zápisům stále podobný počet dětí. Ředitel Helmut Harzer však kvůli nižšímu počtu odcházejících deváťáků může otevřít pouze dvě první třídy, zatímco vloni to byly tři.

„Bude v nich po osmadvaceti dětech, což je dost. Optimální stav je dvaadvacet až pětadvacet, to jsem ale nezažil zhruba patnáct let,“ řekl.

Počítá s tím, že nějaká místa by se mohla uvolnit po odkladech a odchodech žáků do prim gymnázií. Podle starosty města Pavla Čekana Ostrov možná demografický úbytek vůbec nepocítí, a to kvůli plánovaným novým místům v tamní průmyslové zóně.

„Společnost KE Elektrik už postavila dvě haly. Pokud všechno dobře dopadne, firma Witte chce stavbu závodu zahájit do konce letošního pololetí. Kolaudaci plánuje ke konci roku a od prvního ledna zkušební provoz,“ popsal.

Podle jeho zkušeností pracuje ve městě řada rodičů, a jestli jejich počet ještě vzroste, bude možná zapotřebí zauvažovat o tom v rozvojovém plánu.

Jedním z měst, kde počet dětí klesá jen mírně, je Sokolov. Podle vedoucí odboru školství tamního městského úřadu Simony Randové jich přišlo k zápisům 318, zatímco vloni to bylo 316.

O školu v Poštovní je nebývalý zájem

Zhruba stejný počet prvňáčků očekává i krajské město. Ročník 2009 byl totiž relativně silný, tedy podobný jako ten předešlý. Výjimečná je v tomto ohledu škola v Poštovní ulici, kde počítali, že otevřou tři první třídy. Jenomže zájem předčil všechna očekávání a zapsalo se více než sto dětí. První třídy tak budou nakonec hned čtyři.

„Stejný počet dětí, jaký tu bude nyní, zažila škola někdy ve svých úplných počátcích v šedesátých letech. Je to úžasné,“ pochvaloval si krátce po zápisech ředitel Jan Poula.

Slabší účast u zápisů pocítila základní a základní umělecká škola ve Šmeralově ulici. „Zapsalo se nám o čtyřicet dětí méně. Sice opět otevřeme dvě třídy, ale nebudou po třiceti, nýbrž po pětadvaceti dětech,“ uvedl ředitel Břetislav Svoboda.

Podle údajů z karlovarského magistrátu by mělo být dětí v prvních třídách letos naposledy relativně dost, od příštího roku začne jejich počet výrazněji klesat. Zatímco v roce 2009 se v Karlových Varech narodilo 508 dětí, o rok později jich bylo 479, v roce 2012 už jen 426.

Pokles v kraji by měl trvat dvacet let. Mírně se opět zvýší mezi roky 2035 až 2038. Do základních škol tak o něco silnější ročníky nastoupí nejdříve roku 2041.