Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve školách už ořezávají pastelky. Startují zápisy do prvních tříd

  12:37aktualizováno  12:37
Ačkoli by měl letos počet dětí mířících do základních škol v Karlovarském kraji klesat, nepůjde o nic dramatického. Někde jich možná dorazí i víc než v minulém roce. Přesná čísla ovšem budou znát ředitelé až v září.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jak se jmenují, kde bydlí nebo třeba jak umějí napočítat do deseti, budou od tohoto týdne ukazovat předškoláci v základních školách po regionu. V pátek totiž začínají v Karlovarském kraji zápisy do prvních tříd. V některých městech k nim dorazí o něco více dětí než loni.

Zápisy

v Karlovarském kraji

 • Karlovy Vary
  od 15. 1. do 26. 1.
 • Cheb
  3. a 4. 2.
 • Sokolov
  od 18. 1. do 3. 2.
 • Ostrov
  od 15. 1. do 19. 1.

Konec babyboomu, který dosáhl vrcholu v roce 2008, se ale znatelněji projeví v krajském městě. Zatímco v roce 2014 se k zápisům dostavilo 636 dětí, loni přišlo celkem 617 dětí. Nyní by jich podle evidence obyvatel mělo být 479. Ovšem jen s trvalým bydlištěm na území města.

„K těmto dětem přibudou ještě děti z okolních obcí, které například školu nezřizují, zejména z Jenišova a Hor. Jejich počet ale neznáme,“ uvedla mluvčí radnice Helena Kyselá. Například loni to bylo ze zhruba šesti stovek 101 dětí.

Do lavic ovšem v září poprvé usedlo jen 528 školáků, šest desítek nastoupilo do přípravných tříd základních škol.

I nyní budou mít karlovarské základní školy volné kapacity pro přespolní žáky, neboť v letošním školním roce jsou naplněné ze 73 procent. Jak zápisy v krajském městě dopadly, bude jasné na konci ledna. Skutečné počty se ale ředitelé škol dozvědí až v září, neboť se do počtů promítnou odklady nebo třeba stěhování.

V Chebu bude prvňáků více než loni

Zatímco Karlovy Vary přesně kopírují trendy, jiná situace je v Chebu, který je druhým největším městem regionu. Oproti loňskému roku by k zápisům mělo dorazit o čtyři desítky budoucích prvňáků více.

„Podle údajů z evidence osob by se mělo dostavit celkem 404 dětí, z toho 36 cizinců s trvalým pobytem,“ uvedla Simona Liptáková z chebské radnice.

Zápisy v jednom z nejzápadnějších českých měst přitom byly v minulosti specifické zejména díky početné vietnamské komunitě, která hodně migrovala. Bylo tak velmi obtížné odhadnout, kolik dětí skutečně dorazí. Podle Simony Liptákové to sice platí stále, ale už v menší míře než dřív. „Počet osob vietnamské komunity se postupně v Chebu snižuje,“ uvedla.

Počty budoucích prvňáků průběžně aktualizují také lidé z ostrovské radnice. Loni předběžně odhadovali, že k zápisům dorazí 167 dětí, což se ovšem netýkalo ještě tří obcí, které pod město spadají. „Nyní by podle evidence obyvatel mělo přijít 217 dětí,“ uvedla Dagmar Hríňová z ostrovské radnice.

Na nezájem rodičů budoucích prvňáků si ovšem tradičně nebudou stěžovat oblíbené školy v regionu. Jednou z nich například ta v Rokycanově ulici v Sokolově, která měla hodně dětí i loni.

„Na naší škole máme kapacitu 600 žáků a z devátých tříd nám bude odcházet 75 dětí, některé ještě také na víceleté gymnázium,“ popsal ředitel Jan Kadlec.

Škola bude určitě otevírat tři první třídy. Zájem o ni je ale tak velký, že některé bude muset zřejmě odmítnout. „Souvisí to trochu s obrazem školy u veřejnosti a školním vzdělávacím program, který nabízíme,“ zdůvodnil mimořádný zájem ředitel.

Velké popularitě se těší také karlovarská základní škola v Poštovní ulici. Už několik let se jí do prvních tříd hlásí rekordní počet zájemců. Aby letošní zápisy zrychlila, vyvěsila zápisový list přímo na svůj školní web.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Najdete na iDNES.cz