Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve školách už ořezávají pastelky. Startují zápisy do prvních tříd

  12:37aktualizováno  12:37
Ačkoli by měl letos počet dětí mířících do základních škol v Karlovarském kraji klesat, nepůjde o nic dramatického. Někde jich možná dorazí i víc než v minulém roce. Přesná čísla ovšem budou znát ředitelé až v září.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jak se jmenují, kde bydlí nebo třeba jak umějí napočítat do deseti, budou od tohoto týdne ukazovat předškoláci v základních školách po regionu. V pátek totiž začínají v Karlovarském kraji zápisy do prvních tříd. V některých městech k nim dorazí o něco více dětí než loni.

Zápisy

v Karlovarském kraji

 • Karlovy Vary
  od 15. 1. do 26. 1.
 • Cheb
  3. a 4. 2.
 • Sokolov
  od 18. 1. do 3. 2.
 • Ostrov
  od 15. 1. do 19. 1.

Konec babyboomu, který dosáhl vrcholu v roce 2008, se ale znatelněji projeví v krajském městě. Zatímco v roce 2014 se k zápisům dostavilo 636 dětí, loni přišlo celkem 617 dětí. Nyní by jich podle evidence obyvatel mělo být 479. Ovšem jen s trvalým bydlištěm na území města.

„K těmto dětem přibudou ještě děti z okolních obcí, které například školu nezřizují, zejména z Jenišova a Hor. Jejich počet ale neznáme,“ uvedla mluvčí radnice Helena Kyselá. Například loni to bylo ze zhruba šesti stovek 101 dětí.

Do lavic ovšem v září poprvé usedlo jen 528 školáků, šest desítek nastoupilo do přípravných tříd základních škol.

I nyní budou mít karlovarské základní školy volné kapacity pro přespolní žáky, neboť v letošním školním roce jsou naplněné ze 73 procent. Jak zápisy v krajském městě dopadly, bude jasné na konci ledna. Skutečné počty se ale ředitelé škol dozvědí až v září, neboť se do počtů promítnou odklady nebo třeba stěhování.

V Chebu bude prvňáků více než loni

Zatímco Karlovy Vary přesně kopírují trendy, jiná situace je v Chebu, který je druhým největším městem regionu. Oproti loňskému roku by k zápisům mělo dorazit o čtyři desítky budoucích prvňáků více.

„Podle údajů z evidence osob by se mělo dostavit celkem 404 dětí, z toho 36 cizinců s trvalým pobytem,“ uvedla Simona Liptáková z chebské radnice.

Zápisy v jednom z nejzápadnějších českých měst přitom byly v minulosti specifické zejména díky početné vietnamské komunitě, která hodně migrovala. Bylo tak velmi obtížné odhadnout, kolik dětí skutečně dorazí. Podle Simony Liptákové to sice platí stále, ale už v menší míře než dřív. „Počet osob vietnamské komunity se postupně v Chebu snižuje,“ uvedla.

Počty budoucích prvňáků průběžně aktualizují také lidé z ostrovské radnice. Loni předběžně odhadovali, že k zápisům dorazí 167 dětí, což se ovšem netýkalo ještě tří obcí, které pod město spadají. „Nyní by podle evidence obyvatel mělo přijít 217 dětí,“ uvedla Dagmar Hríňová z ostrovské radnice.

Na nezájem rodičů budoucích prvňáků si ovšem tradičně nebudou stěžovat oblíbené školy v regionu. Jednou z nich například ta v Rokycanově ulici v Sokolově, která měla hodně dětí i loni.

„Na naší škole máme kapacitu 600 žáků a z devátých tříd nám bude odcházet 75 dětí, některé ještě také na víceleté gymnázium,“ popsal ředitel Jan Kadlec.

Škola bude určitě otevírat tři první třídy. Zájem o ni je ale tak velký, že některé bude muset zřejmě odmítnout. „Souvisí to trochu s obrazem školy u veřejnosti a školním vzdělávacím program, který nabízíme,“ zdůvodnil mimořádný zájem ředitel.

Velké popularitě se těší také karlovarská základní škola v Poštovní ulici. Už několik let se jí do prvních tříd hlásí rekordní počet zájemců. Aby letošní zápisy zrychlila, vyvěsila zápisový list přímo na svůj školní web.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Najdete na iDNES.cz