Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Registr kostní dřeně získal ideální dárce, 85 policistů a hasičů

  18:22aktualizováno  18:22
Bylo jich tolik, že by se na transfuzní stanici ani nevešli. Pětaosmdesát mladých hasičů, policistů a příslušníků vězeňské služby z celého Karlovarského kraje si v sále Hornického domu v Sokolově hromadně nechalo odebrat vzorek krve a zapsat se do registru dárců kostní dřeně.

Několik desítek uniformovaných lidí z Karlovarského kraje hromadně podstoupilo v sokolovském Hornickém domě odběry krve, aby se mohli zapsat do registru dárců kostní dřeně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Díky vstupu osmi desítek uniformovaných lidí do registru zase o něco stoupla naděje pro pacienty, kteří s leukémií a dalšími vážnými nemocemi krve čekají na transplantaci. Lékaři to berou jako příležitost k osvětě.

Kdo může být dárcem

Na seznam dárců lze zařadit jen lidi mladé (od 18 do 35 let) a zdravé. Věková hranice je částečně umělá, protože vyšetření transplantačních znaků stojí 1500 až 2000 korun a nehradí ho zdravotní pojišťovny. Platí ho registr sám s pomocí nadace. Proto přijímá jen ty nejnadějnější.

Dárcovství kostní dřeně je oboustranně anonymní. Pouze ve výjimečných případech - s velkým časovým odstupem po transplantaci a na přání obou stran - může být pacient se svým dárcem seznámen.

"Kdo z nás někdy dostane šanci zachránit konkrétnímu člověku život?" položila řečnickou otázku Jana Navrátilová, lékařka hemato-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň a vedoucí koordinačního centra Českého národního registru dárců kostní dřeně.

Sledovala, jak hasiči a policisté jeden za druhým v sále, kde se obvykle konají přednášky a plesy, odevzdávají pár mililitrů krve k vyšetření znaků v krvinkách.

Vyplňovali formuláře, souhlas s uchováním DNA. Přidávali se k těm, kteří jsou ochotni podstoupit bolestivější zákrok a krvetvorné buňky někomu z nemocných darovat, pokud by se zjistila shoda.

"Je to velká skupina lidí. Podobný počin jsem viděla jen u studentů Západočeské univerzity Plzeň. Byla bych ráda, kdyby Karlovarský kraj byl vzorem i pro další regiony v Česku," chválila lékařka.

S nápadem na skupinový odběr přišla primářka transfuzního oddělení sokolovské nemocnice Zuzana Fialová a velitel Městské policie Sokolov Petr Kubis. Fialovou na přednášce v Liberci zaujala informace, že k optimální skupině dárců patří policisté. Tedy hodně mladých lidí, zdravých a imunologicky nezatížených tolik jako ženy.

"Řekla jsem si, že to na místní úrovni můžeme zkusit. Ale netušila jsem, že se akce rozroste do takových rozměrů," nevycházela primářka z údivu.

Zachránit život, to je nepopsatelný pocit, říká dárce

Odznak "jsem IN, jsem v registru" si odnášel třeba hasič z Aše Michal Červeň. Chtěl vstoupit do registru už dříve. Dokonce vyplňoval a posílal formulář přes internet, ale nikdo se mu neozval. "Tohle je mnohem lepší příležitost, tak jsem ji využil."

Nebo další příklady. "Každý může onemocnět. Také bych v té situaci byla ráda, kdyby mi někdo pomohl. Dárců je nedostatek, chtěla jsem se přidat," vysvětlila strážnice ze Sokolova Miloslava Hučková. "Co může udělat člověk víc než zachránit jiného?" přemítal Jiří Singer.

Hasič Martin Vosecký daroval kostní dřeň v roce 2004 a ví, že zachránil malou dívenku. "Ten pocit je nepopsatelný. Dáváte kus sebe a tím i někomu konkrétnímu naději žít."

Vosecký také popsal dva způsoby odběru krvetvorných buněk. První bezbolestný z krve, proces ale trvá čtyři až pět hodin. "Druhý je z pánve a bolí to, jako když vás někdo nakope do zadku," usmál se.

Český registr funguje od roku 1992 a obsahuje 44 tisíc vzorků kostní dřeně. Jen pět set jich ale zatím mohlo být využito k transplantaci díky shodě znaků dárce a příjemce.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Najdete na iDNES.cz