Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Děla už foukají sníh na sjezdovky v Krušných horách, ale oteplí se

  15:50aktualizováno  15:50
První hromady technického sněhu začínají pokrývat sjezdovky lyžařských areálů v Krušných horách. Jejich správci věří, že se jim podaří prolomit smůlu, kterou přinesly uplynulé teplé zimy. Sněhová děla však jedou naplno jen v Krušných horách. Jinde v Karlovarském kraji jsou zatím opatrní.

Mezi prvními se do zasněžování pustili na Klínovci, který je nejvýše položeným střediskem.

„Snažili jsme se využít příznivých teplot a zasněžovat na maximum. Sníh máme na hromadách. Pokud by teploty vydržely, sezonu bychom zahájili v první polovině prosince,“ uvedla manažerka střediska Hana Hoffmannová.

Areál letos zasněžovací systém posílil. Návštěvníkům nově nabídne prodlouženou sjezdovku Turistická a rozšířenou sjezdovku Přemostěná. Díky úpravám se i méně zdatní lyžaři dostanou pohodlně až k lanové dráze Suzuki.

Fotogalerie

Na sezonu se připravuje i sousední Skiareál Boží Dar - Neklid. Podle manažera Filipa Majkuse ale sněhová děla běží jen v noci.

„Když přes den svítí sluníčko, teploty vzrostou. Zatím foukáme Hranice, za Prahou a něco na Neklidu. Říct, kdy otevřeme, je předčasné,“ uvedl.

Areál se letos pochlubí druhým snowparkem, který je určený pro děti a začátečníky. Je výsledkem první etapy dvouletého projektu. Příští rok se středisko pustí do budování profi lajny.

Od poloviny prosince by rádi přivítali lyžaře i na Plešivci. I tam ale sníh nechávají pro jistotu na hromadách. Areál letos přichystal několik novinek. Kromě toho, že posílil zasněžování, chystá například měřený slalom, rozšířil fun slope dráhu, dětská herna dostala další vybavení, skipasy prodává online nebo chystá naváděcí systém parkování ve Pstruží.

„Letošní investice jsou za zhruba osm milionů,“ uvedl jednatel Petr Voráček. Zároveň prozradil, že je zpracovaná dokumentace na celkovou rekonstrukci hotelu Zelené údolí ve Pstruží za asi sto milionů korun, vzniká i studie využití horské chaty Švýcarská bouda a studie vybudování nové kapacity na vrcholu Plešivce.

V níže položených střediscích jsou zatím opatrní

Opatrní s termínem spuštění provozu jsou zatím na Bublavě. Zasněžování tam spustili v sobotu, ale předpověď počasí je příliš netěší. „Chladno má být ještě v úterý, pak bude minimálně do konce týdne teplo. Sněhu máme už hodně, ale necháváme ho na hromadách. Bojíme se, že by nám to všechno zase zmizelo,“ řekl jednatel Jiří Lhota.

Poslední tři zimy přitom nebyly pro středisko příliš šťastné. Poslední sezonu zahajovalo až letos 5. ledna. I přesto ale investice nechybějí. Posílilo zasněžování a středisko koupilo novou lanovku. Postaví ji ale až příští rok.

Kolem šesti centimetrů sněhu se drží díky severní orientaci svahu ve skiareálu Mariánky v Mariánských Lázních. Jeho zaměstnanci ale sněhová děla pouštět zatím nebudou.

„Zasněžovat jsme nezačali. Bohužel podle předpovědi má být už od středy teplota nad nulou a hlavně Mariánské Lázně jsou nízko, takže tady má pršet,“ popsal jeden z důvodů Vladimír Černý, vedoucí střediska.

Podobnou chybu podle něj areál udělal loni, kdy začal zasněžovat v listopadu. Stálo to přes 200 tisíc korun na výplatách, technice a elektřině. Během první poloviny prosince kvůli teplu všechen sníh odtekl, takže středisko začínalo v lednu znovu.

„Vzhledem k tomu, co se událo, tak elektřinu, kterou potřebujeme k zasněžování, máme objednanou až od 1. prosince,“ řekl Černý.

Ceny permanentek většinou zůstanou stejné jako loni

Pokud se středisku nepodaří pro lyžaře otevřít, 25. prosince zcela určitě zahájí provoz lanovky pro turisty. „Pětadvacátého zahajujeme - ať bez sněhu, nebo se sněhem,“ podotkl Vladimír Černý.

Stabilní mráz vyhlížejí i v ašském skiareálu, který se zasněžováním zatím také vyčkává. Jeho zaměstnanci by v ideálním případě chtěli stihnout otevřít do Vánoc.

„To je sen všech vlekařů, protože Vánoce činí polovinu tržby celé sezony. Celý lyžařský národ se těší, že si o svátcích zajezdí,“ poznamenal Jiří Frank z ašského skiareálu.

Většina středisek v kraji má pro návštěvníky potěšující zprávu. Ceny permanentek budou až na výjimky stejné jako loni.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz