Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města se bojí, že přijdou o dotace. V sázce jsou dvě a půl miliardy

  8:51aktualizováno  8:51
Zhruba 2,5 miliardy korun zřejmě budou muset vracet kraje nebo stát do Bruselu kvůli chybám, které se staly při rozdělování evropských dotací v regionálním operačním programu Severozápad. To se dotkne i řady měst, která s příslibem dotace investovala do svých projektů. Teď neví, zda peníze dostanou.

Například Chodov na Sokolovsku dostavěl z půjčky sportovní halu za 88 milionů korun a s napětím čeká, jestli 85 procent nákladů Evropa zpětně uhradí. Úvěr ve výši 50 milionů musí město splatit do konce roku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Z ROP Severozápad plynuly unijní peníze pro Karlovarský a Ústecký kraj. Návrh, aby se do Bruselu vrátilo 2,5 miliardy korun, vyplývá ze zprávy auditorů, kteří pro Evropskou komisi zpětně kontrolovali, jak se vybírali zdejší příjemci dotací.

"Auditoři tvrdí, že systém nepracoval dobře a chyb je více. A že je třeba upravit způsob hodnocení projektů i výběr hodnotitelů. To jsme změnili," řekl Jakub Pánik, místopředseda Regionální rady soudržnosti Severozápad a krajský zastupitel za ČSSD.

Jako nápravné opatření bylo například zrušeno třetí kolo výběru, v němž na konci celého procesu posuzování žádostí o dotace rozhodovali politici.

Pánik se diví, proč Evropská komise nepřišla s výtkami už před pěti lety, kdy se dotační program rozbíhal. To by sankce byla mnohem nižší než teď, kdy jsou dotace za 11 miliard korun přiklepnuty nebo proplaceny a půlka z nich je schválena Bruselem.

Je to nespravedlivé, říkají zástupci měst

Proplácení již schválených dotací je kvůli pochybnostem několik měsíců zastaveno. To představuje vážný problém pro desítky měst, obcí a podnikatelů.

Například Chodov na Sokolovsku dostavěl z půjčky sportovní halu za 88 milionů korun a s napětím čeká, jestli 85 procent nákladů Evropa zpětně uhradí. Úvěr ve výši 50 milionů musí město splatit do konce roku.

"Stále věřím, že peníze dostaneme. I když je možné, že dotace bude kvůli zjištěným nedostatkům krácena. Bylo by to ale vůči nám nespravedlivé, protože my jsme se ničím neprovinili," uvedl starosta Chodova Josef Hora.

Krajští politici se hájí tím, že české zákony při výběru projektů a dodavatelů staveb neporušili. A že postupovali v souladu s verdikty antimonopolního úřadu.

 "Ministerstvo financí jako jediný orgán, který může nastavovat kontrolní pravidla, mělo říct, že Evropská komise nemusí při auditu postupovat podle českého práva," řekl Pánik.

Resort financí do konce září pošle do Bruselu odpověď na výtky evropských auditorů. Regionální politici se budou snažit do zprávy prosadit důvody, proč by sankce měla být nižší. Pokud ale zůstane taková, jak je navržena, zřejmě se rozhoří další spor o to, kdo ji zaplatí.

Oba kraje to totiž odmítají a tvrdí, že odpovědné je ministerstvo. "Za jakékoliv chyby v dotačních programech odpovídá stát a státní rozpočet. Ministerstvo je jediným orgánem, se kterým Evropská komise mluví. Konzultovali jsme to se dvěma právními kancelářemi a obě potvrdily, že kdyby na soudní spor krajů s ministerstvem financí došlo, tak by kraje uspěly," je přesvědčen Jakub Pánik.

Mluvčí resortu financí Ondřej Jakob zareagoval na slova politiků z regionu velmi ostře. "Trapně se snaží smýt ze sebe vinu. Sedí v orgánech, které nesou odpovědnost za výběr a kontrolu projektů. Jejich argumenty jsou arogancí nepoctivých," sdělil Jakob.

Konečný verdikt Evropské komise pro dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji se očekává v říjnu nebo v listopadu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz