Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Utáhněte si dočasně opasky, žádají učitele zástupci školy v exekuci

  11:56aktualizováno  11:56
Ve čtvrtek skončí mimořádné volno 274 žákům karlovarské Střední odborné školy obchodu, kterou teplárna odstřihla jako neplatiče od tepla. O další osud zadlužené školy, která je podle exekučního příkazu z 20. června na prodej, mají učitelé i rodiče studentů obavy.

Budova na karlovarském nábřeží Jana Palacha, kde sídlí Střední odborná škola obchodu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Co když nám místo tepla vypnou za 14 dní elektřinu? Nemáme zaplacený internet. Bez toho pracovat také nemůžeme," bouřili se v úterý učitelé na společné schůzce s ruskou majitelkou školy Tatianou Mokienkovou a jejím právníkem Miloslavem Černým.

Ten poprosil tři desítky shromážděných pedagogů, aby si utáhli na přechodnou dobu opasky, podobně jako to již udělala Tatiana Mokienková. Podnikatelka podle právníka Miloslava Černého uhradila za minulého majitele školy Miroslava Birnera dluhy ve výši 15 milionů korun.

"Kdy dostaneme své výplaty? My máme také své závazky," nedali se učitelé soukromé školy, která má kvůli exekuci obstavený účet. Zástupce ředitele Vladimír Šik upozornil, že učitelům bez peněz může dojít trpělivost, a dají výpověď.

Pedagogové se dozvěděli, že výplatu za říjen zatím nedostanou, protože ředitel školy Josef Grosser nedal včas ČSOB podklady. Ale za listopad prý už bude vše v pořádku. Podmínkou je, aby škola dala vše potřebné pro výplaty do 15. prosince, kdy je výplatní termín.

Josef Grosser bude nyní ve škole pracovat jako pověřený ředitel. Trvá na tom, že podklady bance dal včas a má potvrzené kopie. Jenže obstavený účet nešlo otevřít.

"Problém je v tom, že jakmile začnou potíže s penězi ve firmě jako je škola, tak bych jako rodič řešila, kam dítě dám," řekla pro MF DNES pod podmínkou anonymity jedna z učitelek.

Majitelka školy Tatiana Mokienková je ale optimistka. Prohlásila, že není jediný důvod, aby rodiče své děti dávali jinam, protože škola bude fungovat dál a lépe. Exekuci podle ní soud vyřeší za měsíc nebo dva.

"Škola chce mimo jiné příští rok přijmout ke studiu žáky z Pobaltských republik. Už se pro ně chystá ubytovna. Na tyto projekty přispívá Evropská unie."

Příčinou potíží je podle právníka Černého bývalá jednatelka

O exekuci školy jejím prodejem rozhodl koncem června soudní exekutor Miloš Dvořák z Exekutorského úřadu v Lokti. Měsíc před tím dokončila pražská stavební firma práce na škole.

"Jednatelka školy v době, kdy byla odvolaná, podepsala 18. května notářský zápis, ve kterém se zavázala firmě Vltavín zaplatit do jednoho pracovního dne 5 milionů korun. V případě nezaplacení souhlasila škola s exekucí. Firma odvedla mizernou práci a má pět milionů korun zálohu," uvedl Miloslav Černý s tím, že se exekuce odkládá.

Ředitel firmy Vltavín Oldřich Mrázek považuje tvrzení o nekvalitní práci za lež. "Škola nám dluží 15 milionů korun a vůbec se k tomu nehlásí."

Exekutor Miloš Dvořák sdělil, že je exekuční nařízení pravomocné. "Majitel může školu prodat. Ale je to na něm. Naším úkolem je jenom vymoci pohledávku. Nařízení exekuce není důvodem k prodeji školy," vysvětlil exekutor.

Škola působí v Karlových Varech od roku 1993. Vzdělává budoucí maturanty i učně v oblasti obchodu a služeb.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz