Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitel Lokte marně žádá radnici o informace, na které má nárok

  13:41aktualizováno  13:41
Na hradbu mlčení narazil opoziční zastupitel Lokte Jaroslav Hlavsa. Z radnice, kde dříve působil jako starosta, se už tři měsíce snaží vydolovat jednoduchou informaci: Kolik platí hoteliér městu za předzahrádku v Zámecké ulici - tedy za zábor veřejného prostranství.

Bývalý loketský starosta Jaroslav Hlavsa se z pozice zastupitele města marně domáhá informací týkajících se příjmů městské poklady. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hlavsa se ptá na konkrétní parcelu a na částky, které za zábor pozemku dostalo město od podnikatele v posledních dvou letech. "Mám podezření, že hotel dostal od radnice výhodu a že na rozdíl od ostatních neplatí za předzahrádku obvyklé tři koruny za metr a den," vysvětlil Hlavsa svou motivaci.

Považuje za absurdní, že ani jako zastupitel se nedostal k informaci, která se týká příjmů města. Tajemník radnice Jiří Vávra mu po dohodě s právníkem a se starostou Zdeňkem Bednářem napsal, že na konkrétní odpověď nemá nárok. Na daňové záležitosti se prý vztahuje zákon o ochraně osobních údajů a z něho vyplývá mlčenlivost.

"Za porušení mlčenlivosti by hrozila úředníkovi pokuta až do výše půl milionu korun a není vyloučena ani trestně právní odpovědnost. Jedinou informaci, kterou vám můžeme poskytnout, je celkové plnění příjmů z místního poplatku za užívání veřejného prostranství," odpověděl Hlavsovi tajemník.

Opoziční zastupitel nepřesvědčil vedení města ani za pomoci stanoviska právního oddělení krajského úřadu, které si vyžádal. Právník kraje Tomáš Vodenka má za to, že příjem města ze záboru konkrétní parcely není tajný.

"Nejedná se o porušení daňové mlčenlivosti a taková informace by měla být zastupiteli poskytnuta," uvedl Vodenka. Jeho názor ale není pro Loket závazný.

Nechápu, oč mu jde, říká radní

Starosta města Zdeněk Bednář vyřešil celý spor tak, že se obrátil s dotazem na Úřad pro ochranu osobních údajů a na ministerstvo financí. Požádal Hlavsu, aby zatím kvůli neposkytnuté informaci nepodával žalobu k soudu, dokud kompetentní úřady neřeknou, na čí straně je pravda.

Radní Petr Zahradníček v pondělí exstarostovi vzkázal, že nechápe, oč mu jde. "Ptá se na něco, co sám ještě jako starosta domlouval. Od té doby se nic nezměnilo." Hlavsa tvrdí, že jde o princip.

Proč je tajné, jestli hoteliér platí stejně jako všichni ostatní podnikatelé? Včetně samotného Hlavsy, který má na náměstí kavárnu s předzahrádkou a za sezonu do pokladny města pošle zhruba sedm tisíc korun.

"Myslím, že hoteliér, který pozemek zabral celoročně, jako jediný ve zvláštním režimu platí jen za dny, kdy je hezky a kdy má zahrádku otevřenou. Vyhláška města přitom nařizuje něco zcela jiného."

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz