Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé neuspěli, Sokolov na Staré náměstí auta nepustí

  15:41aktualizováno  15:41
Z klidové zóny na Starém náměstí v Sokolově se běžná ulice nestane. Auta tudy projíždět nebudou. Rozhodli o tom ve čtvrtek sokolovští zastupitelé. Odmítli tak požadavky místních podnikatelů, kteří o vjezd vozidel a jejich parkování na současné pěší zóně usilovali, aby mohli prosperovat.

Staré náměstí v Sokolově s dominantou kostela sv. Jakuba Většího. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zastupitelé si nevybrali ani jednu z variant, které jim projektant nabízel a které počítaly s vjezdem osobních aut na náměstí. Úpravy náměstí by stály od dvou do šesti milionů korun.

Místo toho zastupitelé odsouhlasili, že ve dvou přilehlých ulicích vznikne dvanáct míst vyhrazených pro auta s parkovacími kotouči, tedy zdarma. To aby se řidiči snadněji dostali k obchodům, jejichž majitelé si na úbytek zákazníků dlouho stěžují.

Lidé se bojí o bezpečnost

Mnozí místní, kteří sem chodí na procházky, se obávali, že náměstí kvůli autům ztratí své kouzlo, a lidé se tu začnou bát o svou bezpečnost. "V Sokolově je málo míst, kde nejezdí auta. Mám malé dítě a zrovna pěší zónu oceňuji. V létě se tu dá sedět v předzahrádkách. Byla by škoda pouštět sem běžný provoz a dělat z náměstí další parkoviště," argumentovala třeba Barbora Kopřivová.

Vedení města se pokusí zatraktivnit Staré náměstí tím, že přidá hodně zeleně. Na pěší zóně se už v v příštím roce objeví ve velkých květináčích celkem 36 stromů - sakury a platany. K novým lavičkám přibude také další mobiliář (více o plánech s náměstím čtěte zde).

Nyní je snad každá pátá výkladní skříň v historické části Sokolova prázdná. Majitelé nabízejí provozovny k prodeji nebo pronájmu. Podnikání tady skomírá.

Ke zprůjezdnění Starého náměstí radnice uspořádala i anketu. Její výsledek byl jasný. Proti se vyjádřilo 970 hlasujících, pro jen 202. "Osmdesát pět procent občanů si auta na náměstí nepřeje," vysvětlil starosta Zdeněk Berka. Zvolené řešení je podle něho přibližně stejné, jako kdyby řidiči mohli parkovat přímo na Starém náměstí.

Majitel kavárny Falknov Jan Lobotka si myslí, že tohle řešení je slabé, starou čtvrť neoživí a podnikatelům nepomůže. "Když sem nepřijde více lidí, nemáme jim co nabídnout a nebudeme mít vyšší obrat. Je to začarovaný kruh," poznamenal Lobotka.

Pousmál se nad doporučením radních a úředníků, aby se podnikatelé snažili zaměřit svou nabídku na rodiny s dětmi, důchodce a turisty. Otevřít dětské koutky, mléčné bary a obchody s dárkovými předměty by podle Lobotky bylo v mrtvé zóně investicí, která se nikdy nevrátí.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz