Demonstrace studentů a pedagogů před Krajským úřadem Karlovarského kraje proti

Demonstrace studentů a pedagogů před Krajským úřadem Karlovarského kraje proti plánovanému rušení středních škol v Nejdku a Chodově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ať koncepci školství v kraji zpracují odborníci, navrhuje zastupitel

  • 2
Koaliční rozhodnutí stáhnout na poslední chvíli projednávání stabilizace středního školství v Karlovarském kraji rozlítilo opoziční zastupitele. Problém najít společnou řeč měl i tandem sociálních demokratů a komunistů. Zastupitel Dalibor Blažek navrhuje, aby koncepci školství zpracovala externí odborná firma.

Komunistický návrh počítal se zrušením tří středních škol, což vyvolalo velký odpor opozice. Když komunistická zastupitelka Eva Valjentová navrhla stažení z programu, v rychlém sledu začali velmi důrazně protestovat opoziční zastupitelé.

Co bude dál?

Náměstek hejtmana odpovědný za školství Václav Sloup slíbil, že do konce volebního období už nebude odbor školství navrhovat žádné výrazné změny ani rušení škol. "Pro odpůrce rušení je to ale Pyrrhovo vítězství," konstatoval Sloup. Nevyloučil ale omezení počtu prim na víceletých gymnáziích ani změny v oborové struktuře.

"Studenti, učitelé i rodiče žijí v nejistotě," prohlásil místostarosta Lokte Petr Zahradníček (TOP 09).

Vzápětí vyzval vedení kraje, aby se přesně vyjádřilo, jaké šance mají na udržení menší střední školy v kraji. "Pokud stabilizaci stáhneme, nastane velký chaos a nejistota," zdůraznil Zahradníček.

Servítky si nebral ani starosta Chodova Josef Hora (HNHRM). "Nejistota povede k útlumu. Učitelé střední školy v Chodově hledají uplatnění jinde," naznačil Hora, který nedokáže pochopit, že dlouho utajovaný materiál byl těsně před jednáním krajských zastupitelů stažen z programu.

"Pro mě je to signál, že i někteří koaliční poslanci vnímají stabilizaci jako nedostatečnou," naznačil Josef Hora. "Vadí mi, že koncepce nebyla projednána s těmi, kterým by měla sloužit. Tedy s podnikateli či hospodářskými komorami," uvedl.

Kraj do škol ročně dává sedm milionů

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) připomněl, že se počet studentů na středních školách v posledních letech snížil asi o čtyři tisíce.

"Cesta vede přes náročnější přijímací zkoušky. Jak zaplatíme učitele? Buď je propustíme, nebo střední školy, o které není zájem, postupně zaniknou," reagoval hejtman Novotný.

Upozornil, že v Karlovarském kraji se v současné době přerozděluje asi sedm milionů korun ročně, a to mezi obsazené školy a ty, které mají nedostatek studentů.

"Koncepci školství by měla zpracovat externí odborná firma," navrhl ašský starosta Dalibor Blažek. "Pokud se problémem přestaneme zabývat, potíže se nám vrátí," upozornil Blažek (HNHRM).